Po rekordně dlouhém jednání se Poslanecká sněmovna vrátí k žádosti vlády Petra Fialy (ODS) o vyslovení důvěry dnes večer. Poslanci začali bod projednávat ve středu v 09:00 a schůzi přerušili dnes kolem 07:00. Po dnešní mimořádné schůzi k financování vládního hnutí Starostové a nezávislí (STAN) by se měli k dalšímu jednání dostat v 18:00.
Kdy se bude o důvěře hlasovat, není známo. Na zasedání vystoupily s kritickými projevy desítky opozičních poslanců ANO a SPD. Pětikoalice složená z ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN důvěru díky své většině 108 hlasů pravděpodobně získá.
Dosavadní schůze trvající 22 hodin včetně polední přestávky je s přehledem nejdelším jednáním o důvěře. Dosud trvalo nejdéle předchozí hlasování o důvěře menšinového kabinetu Andreje Babiše (ANO), které se protáhlo na 16 hodin. O další tři hodiny kratší bylo v roce 1998 jednání o důvěře vládě Josefa Tošovského (nestraník). Naopak jen čtyři hodiny se v roce 2009 jednalo o vládě Jana Fischera (nestraník) a už po třech hodinách bylo rozhodnuto o důvěře pro vládu Jiřího Paroubka (ČSSD) v roce 2005.
Případy, kdy čeští poslanci jednají bez přestávky až do brzkých ranních hodin, jsou výjimečné. V minulém volebním období se tak stalo dvakrát. Poprvé v červenci 2018 při hlasování o důvěře, podruhé v červnu 2019, kdy se hlasovalo naopak o vyslovení nedůvěry Babišově vládě. Rekordní jednání zažila Sněmovna začátkem listopadu 2011, kdy se rozhodovalo o vládních reformních zákonech. Obstrukce tehdy opakovaně protáhly jednací den až ke čtvrté hodině ranní. Opakovaně jednali poslanci po půlnoci také v lednu 2001 během krize v České televizi.
Aktuální debata trvala zatím 20,5 hodiny, i s polední přestávkou komora jednala 22 hodin. Kolem 07:00 schůzi přerušila předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na základě dohody poslaneckých klubů a žádosti opoziční SPD o přestávku. Předseda SPD Tomio Okamura zdůvodnil žádost tím, že chce, aby se dnes od 09:00 nejprve uskutečnila mimořádná schůze svolaná z popudu poslanců ANO a SPD, na níž se má řešit financování vládního hnutí STAN.
Fiala ve středu při představování vládního programu řekl, že cílem kabinetu je dostat Česko mezi nejvyspělejší země světa. Program podle něho ukazuje, kudy se na tuto cestu vydat. Zdůraznil, že kabinet nemůže hospodařit na dluh. Případná úsporná opatření ale budou maximálně sociálně citlivá a nedotknou se priorit ve vzdělávání, ve zdravotnictví a v sociální péči, uvedl.
Naopak podle bývalého premiéra a lídra opozičního ANO Babiše slibuje vláda nesplnitelné. "My skutečně nemůžeme podpořit vládu, která záměrně klame občany, slibuje to, co nikdy nemůže splnit, a místo konkrétních řešení nabízí otřepané fráze a nicneříkající floskule," prohlásil. Obvinil vládu, že se chce z krize dostat drastickými škrty jako v minulosti. Zatímco Fialovi stačila na projev asi půlhodina, Babiš hovořil skoro třikrát déle a k další vystoupení přidal dnes ráno.
Ještě o něco delší vystoupení měl Okamura. Vláda podle něho nenabídla žádná konkrétní řešení růstu cen energií a potravin či podpory výstavby bytů, navíc prosazuje podřízenost EU a NATO. Kritikou nešetřila ani exministryně financí Alena Schillerová (ANO). Programové prohlášení vlády podle nynější šéfky frakce ANO obsahuje jen prázdné a obecné fráze bez konkrétních čísel, protiřečí si a je výsměchem. Řadoví poslanci bez přednostního práva se ke slovu dostali až ve středu odpoledne, do debaty se jich v té době hlásilo ke čtyřem desítkám.
Z jednání se omluvilo několik koaličních i opozičních poslanců. Koalice má i vzhledem k opozičním omluvám v dolní komoře pohodlnou většinu hlasů. K vyslovení důvěry navíc stačí hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců, není nutné získat většinu ze všech 200 zákonodárců.
Fialova vláda kvůli průtahům odložila své zasedání, na kterém měla ve středu mimo jiné rozhodovat o tzv. pracovní karanténě s covidem-19. Jednat chtěla začít půl hodiny po skončení sněmovního hlasování, už ve středu večer však premiér schůzi odložil na páteční odpoledne. Šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti) se kvůli zasedání Sněmovny a vlády dnes a v pátek nezúčastní schůzky ministrů zahraničí zemí EU v Brestu. Zastoupí ho náměstek Jiří Kozák.
Australská herečka Cate Blanchett, která nedávno oslavila 55. narozeniny, překvapila v nejnovějším rozhovoru fanoušky po celém světě nečekaným prohlášením. Ikona světového filmu, držitelka dvou Oscarů a hvězda snímků jako Pán prstenů, připustila, že vážně uvažuje o ukončení své herecké kariéry.
Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.
Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.
K tradiční velikonoční bohoslužbě na hradě Windsor dorazil spolu s králem Karlem III. a královnou Camillou také vévoda z Yorku, princ Andrew. Na mši ve svatojiřské kapli přišel v doprovodu princezny Anny, své bývalé manželky Sarah Fergusonové, vévodkyně z Yorku, a manžela princezny Anny, viceadmirála sira Tima Laurence.
Letní počasí se tento týden do Česka nevrátí. Zatímco přes den v maximech teploty nepřekročí 25 stupňů, v noci může podle ČHMÚ.cz ještě naopak mrznout.
Vévoda ze Sussexu Meghan Markle se opět ocitla pod palbou kritiky kvůli údajnému porušení autorských práv. Tentokrát jde o dětský animovaný projekt „Pearl“, který měl být uváděn na platformě Netflix. Podle britské autorky Mel Elliottové vykazuje projekt až příliš nápadné podobnosti s její vlastní knižní sérií „Pearl Power“, jejíž první díl vyšel už v roce 2014.
Nedělní ráno přineslo do některých oblastí Česka zejména mlhy, které se nejčastěji vyskytovaly v povodí řek Vltavy a Berounky. Postupně se ale situace vyjasňuje a většina území hlásí jasno nebo téměř jasno. Počasí tak zatím zůstává příznivé a přívětivé pro velikonoční výlety i tradiční pomlázku. Odpoledne by se teploty v nižších polohách měly vyšplhat až k 22 °C.
Britský princ Harry (40) navštívil Ukrajinu, aby osobně vyjádřil podporu těm, které zasáhla válka. Zavítal do kliniky Superhumans, která se specializuje na bezplatnou léčbu zraněných civilistů a vojáků. Nabízí nejen protézy a rekonstrukční operace, ale i psychologickou pomoc. Vévoda ze Sussexu láskyplně objímal děti a podal si ruku se zraněnými vojáky.
Marek Eben je sice studovaným hercem a zejména v divadle dlouhá léta hrál, většina z nás ho dnes vnímá především jako úspěšného moderátora. Jak se to stalo, že se na tomto poli tak moc prosadil?
V poslední době zažívá svět celebrit skutečný rozchodový boom. Nejnovějším přírůstkem na seznam bývalých párů je dvojice britské herečky Emmy Corrin (29) a amerického herce Ramiho Maleka (43), kteří podle zpráv britského deníku Daily Mail ukončili svůj vztah po přibližně dvou letech.
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.