Jižní Korea dnes navrhla zahájení rozhovorů s KLDR o novém setkání rodin rozdělených korejskou válkou z let 1950-53. Vzhledem ke zhoršeným vztahům mezi oběma zeměmi je ale nepravděpodobné, že Severní Korea nabídku přijme, uvádějí agentury AP a Reuters.
Nabídka Soulu přišla před svátkem Čchusok, kdy se schůzky příbuzných, jež rozdělila válka a následný vznik dvou znepřátelených států, konaly v minulosti. Poslední takové setkání se ale uskutečnilo v době sbližování obou korejských států v roce 2018, kdy severokorejský vůdce Kim Čong-un a někdejší jihokorejský prezident Mun Če-in jednali na summitech o jaderném odzbrojení KLDR výměnou za hospodářskou pomoc.
Po neúspěšném summitu Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa v roce 2019 ve Vietnamu mezikorejské vztahy ochladly, Severní Korea v poslední době zintenzivnila testy svých střel a hrozí novou jadernou zkouškou.
Podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení ze 133.000 Jihokorejců, kteří v uplynulých letech požádali o schůzku se svými příbuznými ze Severu, bylo letos v srpnu naživu pouze 44.000. Z toho 37 procentům bylo mezi 80 a 90 lety a 30 procentům více než 90 roků.
"Doufáme, že se odpovědní představitelé z obou stran co nejdříve osobně setkají k debatě o humanitárních otázkách, včetně otázky rozdělených rodin," prohlásil na dnešní tiskové konferenci jihokorejský ministr pro sjednocení Kwon Jong-se. I kdyby Pchjongjang nabídku Soulu odmítl, "budeme v návrzích pokračovat", dodal ministr.
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol, který se ujal moci v květnu, již dříve prohlásil, že je ochoten poskytnout Severní Koreji postupnou hospodářskou pomoc, pokud ukončí vývoj jaderných zbraní a zahájí denuklearizaci. Zároveň ale prosazuje posílení vojenských odstrašujících prostředků své země vůči KLDR a řekl, že na jakékoli severokorejské provokace je připraven nekompromisně reagovat.
Sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong minulý měsíc řekla, že by Jun měl "sklapnout". Představitelé její země podle ní nebudou s jihokorejským prezidentem osobně jednat.
Lim Ul-čchul, odborník na KLDR na jihokorejské univerzitě Kjongnam, uvedl, že šance na přijetí jihokorejské nabídky ze strany KLDR jsou extrémně nízké. "Setkání rodin jsou základní humanitární otázkou, ale ve skutečnosti vyžadují značnou dávku důvěry na obou stranách," konstatoval.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.
Jedny z nejtěžších chvil ve svém životě prožívá osmatřicetilá Veronika Arichteva. Přišla totiž o milovaného tatínka Pavla Nového, respektovaného producenta. A jak prozradila, již proběhlo poslední rozloučení.