Jurečka chce, aby NKÚ prověřil hospodaření Úřadu práce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce prověřit hospodaření Úřadu práce ČR, dal podnět Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ). Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) se objevilo podezření na nehospodárné nakládání s veřejnými penězi. MPSV to dnes uvedlo na twitteru.

Marian Jurečka

Jurečka před dvěma týdny odvolal generálního ředitele úřadu Viktora Najmona, ten se proti tomu brání.

"MPSV jakožto nadřízený orgán Úřadu práce identifikovalo skutečnosti, které by mohly nasvědčovat nehospodárnému nakládání s veřejnými prostředky ze strany ÚP," uvedlo na twitteru MPSV. "Z tohoto důvodu předal ministr podnět NKÚ," dodalo.

Jurečka odvolal Najmona v polovině února se zdůvodněním, že byl dlouhodobě nespokojený s jeho řízením úřadu, vytýkal mu neřešení problémů. Najmon své odvolání z funkce považuje za svévolné a nezákonné, proti rozhodnutí se odvolal prostřednictvím státní tajemnice. Podle MPSV bylo rozhodnutí vydáno v souladu se zákonem o státní službě a Najmonovým odvoláním se stanovisko ministerstva nemění.

Úřady práce čelí od loňska náporu. Sklízejí kritiku za zpožděné vyřizování a vyplácení dávek. Ministr Najmona kritizoval opakovaně. Před dvěma týdny na jednání sociálních výborů Sněmovny a Senátu uvedl, že úřad práce nefunguje dobře. Minulý rok několikrát zmínil, že generální ředitel není při řešení potíží dostatečně aktivní. Podle ministra se i přes navrhovaná opatření situace nevyvíjela dobře. Na post generálního ředitele Úřadu práce vyhlásí MPSV výběrové řízení. Dočasně úřad vede vrchní ředitel sekce informačních technologií ministerstva Karel Trpkoš.

Jurečka ve vyjádření zveřejněném na serveru Forum24 popřel informace středeční Mladé fronty Dnes (MfD), že Úřad práce pod Najmonovým vedením vyšetřoval šikanu podřízených na pobočce v Liberci, kterou v té době vedla nynější Jurečkova náměstkyně Kateřina Sadílková. Podle deníku Najmon na ministerstvo poslal zprávu, že Sadílkovou potrestá za šikanu a že případ si přebírá policie, zpráva ale z datové schránky ministerstva zmizela. Jurečka uvedl, že žádný takový dokument na ministerstvo nedorazil a MPSV nikdy nekontaktovala policie ohledně jakéhokoliv vyšetřování souvisejícího se Sadílkovou.

Hospodářské noviny (HN) ve středu napsaly, že odbory Úřadu práce v dopise Jurečkovi upozornily na chybějící kontrolní mechanismy u počítačového systému automatického posuzování a schvalování některých dávek. Postup, který měl ušetřit práci úředníkům, se ukázal jako zneužitelný. Dávky se tak podle deníku vyplácely i žadatelům, kteří na ně neměli nárok, týkalo se to příspěvku na ubytování ukrajinských uprchlíků před válkou, přímé podpory uprchlíků formou humanitární dávky a jednorázového pětitisícového příspěvku na dítě. Trpkoš podle HN v odpovědi odborům zneužívání připustil, zásadní jsou ale podle něj úspory v nákladech.

Jurečka: Lidé pracující na DPP budou muset odvádět více na důchod

26.03.2023 13:20 Lidé pracující na dohodu o provedení práce asi budou muset podle ministra práce a sociálních věcí…

Fiala uvítal dohodu Německa s EK ohledně budoucnosti aut

25.03.2023 17:33 Za naplnění jednoho z výsledků českého předsednictví EU označil premiér Petr Fiala (ODS) páteční…

Zemřel Emil Boček, válečný veterán a bývalý pilot RAF

25.03.2023 15:24 Aktualizováno Zemřel válečný veterán a bývalý český stíhací pilot britského Královského letectva (RAF) Emil Boček…

Pekarová tvrdí, že nedostatek léků by mohly vyřešit dodávky z Jižní Koreje

25.03.2023 08:48 Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to…

Policie nalezla pohřešovanou třináctiletou dívku z Kladenska

24.03.2023 15:55 Aktualizováno Policisté nalezli třináctiletou dívku z Kladenska, po které pátrali od čtvrtka. Je v pořádku. Doma…

Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta

24.03.2023 13:58 Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta na 288.000 korun. Jejich…

Válek tvrdí, že nedostatek některých léčiv potrvá do letních prázdnin

24.03.2023 12:18 Nedostatek některých léčiv bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) trvat do…

Nejvyšší stavební úřad nevznikne, rozhodla Sněmovna

24.03.2023 12:13 Aktualizováno Plánovaný Nejvyšší stavební úřad ani jemu podřízená soustava krajských úřadů nevzniknou. Jejich…

Fiala: Ruské únosy ukrajinských dětí jsou odporné, jsme připraveni jim…

24.03.2023 11:50 Země Evropské unie jsou připraveny podílet se na krocích, které by bránily únosům ukrajinských dětí…

Jurečka se hájí. Tvrdí, že při odvolání šéfa úřadu práce postupoval podle…

23.03.2023 18:42 Aktualizováno Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele…

Související:

Nejnovější