Jurečka se chce kvůli důchodům sejít také s odbory

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) se sejde v příštích dvou týdnech se zástupci opozičních hnutí ANO a SPD, odborů a zaměstnavatelů kvůli novému nastavení valorizací důchodů a úpravě pravidel předčasných penzí. Řekl to novinářům po dnešní úvodní schůzce k důchodovým změnám se zástupci hnutí ANO. Obrysy reformy penzí plánuje představit až po projednání, asi na přelomu března a dubna.

Marian Jurečka

"Jednání budou v příštích dnech následovat. Počítám, že kol jednání bude několik... Během 14 dnů se potkáme na dalším kole jednání. Také povedeme jednání o úpravě valorizace do budoucna a případně i o úpravě parametrů odchodu do předčasných důchodů. Je potřeba hledat maximální shodu, aby změny byly trvalé," uvedl Jurečka.

Poslanci ANO si vyžádali od Jurečky podklady a data. "Naše expertka bude zahrnuta do pracovního týmu, který pracuje na důchodové reformě," uvedla předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. V Jurečkově důchodové komisi jsou zástupci koaličních stran, ministerstev práce a financí a několik expertů. Dostat se do ní chtějí i odboráři.

Podle Schillerové měl Jurečka s některými návrhy změn valorizací či předčasných penzí přijít už dávno. "Není možné, aby odchod do předčasného důchodu byl výhodnější něž do řádného důchodu. V tom pana ministra podpoříme. Pak jsou některé položky, které nemusí vstupovat do valorizace, bavili jsme se třeba o výchovném," upřesnila šéfka klubu.

Valorizace penzí by se měly podle záměru upravit od příštího roku. Zpomalit by se mělo pravidelné lednové navyšování důchodů i mimořádné kvůli inflaci. Nyní penze rostou vždy od ledna o růst cen a polovinu růstu reálných mezd, nově by to mohlo být jako v minulosti o třetinu růstu reálných mezd.

Mimořádně se penze teď zvedají poté, co přírůstek navyšování cen přesáhne za určité období pět procent. Česká televize uvedla, že ministerstvo práce navrhuje několik variant. Podle první verze by při vysoké inflaci důchodci dostávali paušální jednorázovou částku, podle druhé by se růst cen kompenzoval při řádné lednové valorizaci a podle třetí by se přidávalo o polovinu přírůstku cen za sledované období.

Po vysokých mimořádných valorizacích jsou důchody v předčasném termínu vyšší než v řádném termínu. Lišit se mohou o stokoruny i několik tisícikorun. Od loňského podzimu do konce roku zájem o předčasný důchod projevilo na 120.000 lidí, z nich třetina ho také začala pobírat. Další třetina si výplatu zatím odložila a s třetinou sociální správa bude žádosti vyřizovat dodatečně letos, loni je kvůli náporu nestíhala zpracovat.

Experti nastavení předčasných penzí loni kritizovali. Doporučovali změnu. K omezení počtu předčasných důchodů vyzývala ve svých doporučeních ke snížení dluhů i Národní ekonomická rada vlády (NERV).

Pavel na ústavní soudce navrhne kandidáty, o nichž nebude mít pochyby

30.03.2023 16:08 Aktualizováno Prezident Petr Pavel hodlá navrhnout na ústavní soudce jen takové kandidáty, o jejichž kvalitách…

Česká pošta zruší desítky poboček ve velkých městech

30.03.2023 15:42 Česká pošta zruší nejvíce poboček v Praze, Ostravě, Brně a Plzni. V Praze má ubýt 35 pošt, v…

Pavel navštívil Senát, chce napravit vztahy mezi ním a Pražským hradem

30.03.2023 11:16 Prezident Petr Pavel dnes před senátory uvedl, že by chtěl napravit vztahy mezi prezidentem a…

Nafta je nejlevnější od ledna 2022, dál klesá i cena benzinu

30.03.2023 10:10 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru…

Do Dukovan bude nově dodávat palivo americký Westinghouse

29.03.2023 19:31 Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma…

Pošta kvůli rušení poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců

29.03.2023 18:02 Aktualizováno Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další…

V Praze se protestovalo proti vládě, vystoupil i Babiš

29.03.2023 17:52 Aktualizováno Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti…

Pavel je dál na návštěvě Moravskoslezského kraje, sfáral do dolu v Darkově

29.03.2023 14:52 Aktualizováno Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje.…

Fiala nechybí mezi premiéry, kteří vyzvali sociální sítě k boji s…

29.03.2023 12:48 Český premiér Petr Fiala (ODS) spolu s dalšími sedmi předsedy vlád evropských zemí v otevřeném…

Řehka upozornil, že obrana se týká celé společnosti. O hrozbách se mluvilo…

29.03.2023 12:42 Obrana státu ve vážné bezpečnostní krizi nikdy není jen záležitostí armády, ale celé společnosti. O…

Související:

Nejnovější