Jurečka chce předložit zákon s úpravou příspěvku vládě za dva či tři týdny

Návrh nového zákona s přesným nastavením a podmínkami výplaty příspěvku 5000 korun na dítě předloží ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) vládě "v horizontu dvou tří týdnů" po vyřešení všech potřebných detailů. Řekl to dnes novinářům ve Sněmovně. Na normě se podle něj nyní pracuje a přípravy se neprotahují.

Marian Jurečka

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) by podle jedné z připravovaných variant nemusela část lidí o pětitisícovou podporu žádat. Řekl to bez dalších podrobností po jednání vlády. Experti na sociální problematiku zmiňují, že by stát mohl automaticky příspěvek poslat rodinám, které pobírají dětské přídavky.

Podle vládního záměru by domácnosti s ročním příjmem do milionu korun hrubého mohly do konce srpna získat 5000 korun na dítě do 18 let. Jurečka v úterý v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu řekl, že jeho ministerstvo nyní řeší, jak se budou domácnosti posuzovat a jak se budou jejich příjmy kontrolovat. Zmínil využití údajů z několika registrů a úředních databází. Zatím není jasné, jaké úřady by měly podporu vyřizovat. Úřady práce, které mají dávky na starosti, jsou nyní přetížené.

"Pracujeme na tom. Jakmile budeme mít hotové všechny detaily, tak ten návrh zákona předložíme. Vidím horizont nějakých dvou tří týdnů. Neprotahuje se to, neříkal jsem, že to (návrh zákona) bude na vládě tento týden. Říkal jsem, že musíme ty věci dobře připravit tak, aby všechny detaily byly vyjasněné," řekl dnes ministr novinářům. Poukázal na "složité rodinné situace".

Přesné údaje o složení domácností v Česku k dispozici nejsou. Řada rodičů není sezdána. Někteří rodiče žijí odděleně, některé rodiny naopak zůstávají pohromadě v domácnosti i po rozvodu partnerů, řadu domácností tvoří vedle rodičů a dětí i prarodiče. Jurečka v úterý uvedl, že řadu údajů má Česká správa sociálního zabezpečení. Má například přehled o odvodech zaměstnanců z jejich příjmu či o vyplacených důchodech. Od ministerstva financí je zase možné získat data o tom, kdo má daňové slevy na děti, řekl ministr. Poukázal i na údaje o svěření dětí do péče či na registr obyvatel s informacemi o bydlišti. Mluvil také o tom, že se nyní řeší i to, jak by se měl posuzovat příjem živnostníků.

Podle premiéra s přípravou zákona není žádný problém. "Abychom to dobře nachystali a hlavně abychom zajistili to, že proces získávání příspěvku a dokazování nároku bude co nejméně byrokratický, co nejméně zatěžovat lidi a buď maximálně digitalizovaný, nebo nějakým způsobem maximálně jednoduchý, tak na to právě potřebuje ministerstvo práce ve spolupráci s ministerstvem financí a lidmi, kteří se věnují digitalizaci, těch 14 dní, respektive tři týdny," řekl Fiala.

Podle některých expertů na sociální problematiku by se místo vytváření paralelního systému pro jedinou dávku měl upravit dosavadní systém dávek, aby byl pružnější a efektivnější. K řešení dopadů cen doporučují zvýšení příspěvků na bydlení, přídavků na děti a životního minima či převedení daňové slevy do bonusu.

Kriticky se k příspěvku vyjádřil i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), když v úterý prohlásil už jeho vyhlášení za ostudné. "Praktická aplikace a zmatky kolem ní bude ostuda ještě větší. Odpískejte to, dejte to jen rodinám s přiznanými přídavky na dítě a bude to fér. Těm chudoba opravdu hrozí a otestované je máte," napsal

Přídavky na děti pobírají rodiny s měsíčním příjmem do 3,4násobku jejich životního minima. Všechny mají tedy příjem do milionu hrubého, úřady práce jejich příjmovou situaci už znají. "Tam je i varianta, že minimálně část lidí by o to (plánovaný příspěvek) žádat nemusela," uvedl bez dalších podrobností Fiala.

Jurečka už dřív uvedl, že vládě předložil 12 návrhů opatření na podporu rodin ke zvládání dopadů zdražování. Kabinet minulý týden vybral čtyři. Vedle plánovaného příspěvku 5000 korun na dítě jsou to dotace na zřízení a rozšíření dětských skupin, zamýšlená možnost pobírat vyšší rodičovskou po kratší dobu pro rodiče s nízkým výdělkem a záměr snížit odvody zaměstnavatelům u částečných úvazků.

Tarif může lidem podle ministra Síkely zlevnit energie až o 20 procent

28.05.2022 17:10 Náklady státního rozpočtu na úsporný energetický tarif, který by měl ulevit českým domácnostem od…

Zemanem nejmenovaná kandidátka na viceprezidentku NKÚ u sebe nevidí nic…

28.05.2022 13:26 Simeona Zikmundová, kterou prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat viceprezidentkou Nejvyššího…

V Česku získalo dočasnou ochranu dalších 900 lidí z Ukrajiny

28.05.2022 09:49 Od ruského vpádu na Ukrajinu získalo v Česku příslušná víza více než 357 tisíc uprchlíků. Údaje…

Výdaje na platy státních zaměstnanců loni vzrostly o 13 miliard korun

28.05.2022 08:55 Výdaje na platy zaměstnanců státu loni vzrostly meziročně o 13 miliard korun na téměř 246 miliard…

Nejvíce případů porušování cen bylo loni zjištěno ve zdravotnictví

28.05.2022 08:14 Nejvíc případů porušování cenových předpisů zjistily loni úřady při kontrolách ve zdravotnictví.…

Europoslanec za SPD Blaško oznámil kandidaturu na prezidenta

27.05.2022 21:06 Europoslanec SPD Hynek Blaško (66) dnes na svém facebookovém profilu oznámil, že chce kandidovat na…

Prezident Zeman na Hradě přijal slovenskou prezidentku Čaputovou

27.05.2022 19:13 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru…

Česko si připomnělo 80 let od atentátu na Heydricha

27.05.2022 15:29 Aktualizováno Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát…

Lipavský jednal s Trussovou, shodli se na potřebě vojenské i politické…

27.05.2022 15:11 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se shodl se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou na…

Černochová jednala se slovenským ministrem o Ukrajině nebo obranné…

27.05.2022 14:54 Ministři obrany České a Slovenské republiky Jana Černochová a Jaroslav Naď odmítli, že by v rámci…

Související:

Nejnovější