Jurečka i Bartoš si spojují hlasování o nedůvěře s volbami hlavy státu

Vicepremiéři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Ivan Bartoš (Piráti) spojují vyvolání hlasování o nedůvěře vládě, které avizovalo hnutí ANO, se snahou vytvořit prostor bývalému premiérovi a kandidátovi na prezidenta Andreji Babišovi (ANO) před druhým kolem volby hlavy státu. Řekli to na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že pokus o svržení kabinetu nebude úspěšný.

Marian Jurečka

Na vyvolání sněmovního jednání o vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS) se v úterý shodl klub hnutí ANO. Žádost o svolání schůze chce podat do konce tohoto týdne, Hlasování by se tedy mohlo konat mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby. Šéfka klubu ANO Alena Schillerová postup zdůvodnila tím, že koalice v úterý zamezila sněmovní debatě o opozičních tématech.

Bartoš považuje odůvodnění pro vyvolání hlasování o nedůvěře tím, že se nedostaly opoziční body na program jednání Sněmovny, za naprosto liché. Z dřívější zkušenosti z opozičního působení podotkl, že je "velkou slávou, když se oproti vládním stranám podaří zařadit nějaké body na plánovaný program schůze, kde je harmonogram domluvený z grémia."

Rozhodnutí hnutí ANO vnímá jako tah pro vytvoření mediálního prostoru mezi oběma koly prezidentské volby za předpokladu, že by šéf ANO Babiš do druhého kola postoupil.

Podle Jurečky Schillerová před necelým měsícem deklarovala, že ANO nebude hlasování o nedůvěře vyvolávat. "Nevím, co se za ten měsíc fakticky změnilo, ale je evidentní, že to je spojeno se snahou využít prostor v rámci finále prezidentské kampaně," uvedl. Členové kabinetu jsou podle něj připraveni vystoupit a obhájit svoji práci.

"Je to právo opozice takovýto krok vyvolat. O tom, jak to bude probíhat, jak to bude dlouhé a jestli to bude větší či menší blábolení, si udělá každý potom obrázek sám," dodal ministr práce a sociálních věcí. Už v úterý uvedl premiér Petr Fiala (ODS), že se opoziční hnutí snaží o prezidentskou kampaň na úkor Parlamentu.

Podnět k vyslovení nedůvěry vládě musí podepsat nejméně 50 poslanců. Klub ANO čítá 72 členů. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) musí schůzi svolat podle jednacího řádu neprodleně po obdržení žádosti. K tomu, aby kabinet padl, se musí pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 92 hlasů. Koaliční tábor ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů má 108 hlasů.

Hnutí SPD oznámilo úmysl vyvolat ve Sněmovně hlasování o nedůvěře vládě v polovině prosince. Jeho klub ale čítá 20 členů, lídr SPD Tomio Okamura chtěl jednat s ANO o případné podpoře podnětu tento měsíc.

Prvnímu opozičnímu pokusu o svržení odolal Fialův kabinet loni v září. Hlasování o nedůvěře vyvolalo ANO s podporou SPD kvůli aféře kolem už bývalého ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka a vládnímu postupu v řešení zejména energetické krize.

Ze 17 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl v historii samostatné ČR jeden. V roce 2009 Sněmovna sesadila vládu Mirka Topolánka (ODS).

Středula pro tuto chvíli končí v čele odborové centrály

04.03.2024 12:12 Josef Středula už není předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), přišel o…

Česko by mělo od uhlí odejít do roku 2033, tvrdí Síkela

03.03.2024 16:24 Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by…

Stanjura bude prosazovat zrušení daně z neočekávaných zisků

03.03.2024 09:59 Pokud se potvrdí letošní očekávané mimořádné příjmy státu ve výši přibližně 17 miliard korun,…

Kupka: Cena dálničních známek poroste i příští rok

02.03.2024 20:50 Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem…

Macron se v Praze setká s Pavlem na Pražském hradě

01.03.2024 21:35 Pražský hrad v pátek potvrdil, že Česko v příštím týdnu navštíví francouzský prezident Emmanuel…

Jurečka s ministerstvem dokončil návrh změn v důchodech

01.03.2024 12:26 Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité…

Pohonné hmoty už zdražily jen nepatrně. Mohou začít i zlevňovat

29.02.2024 11:27 V Česku v posledních dnech zpomalilo zdražování pohonných hmot. Průměrná cena benzinu se zvýšila o…

Sněmovna povolila párům stejného pohlaví vstupovat do partnerství

28.02.2024 19:33 Sněmovna schválila novelu občanského zákoníku, která umožní párům stejného pohlaví vstupovat do…

Země V4 jsou pro pomoc Ukrajině, představy o ní jsou ale rozdílné

27.02.2024 19:26 Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením…

Pavel podpořil myšlenku administrativních odvodů do armády

25.02.2024 16:14 Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k…

Související:

Nejnovější