Lidé pracující na dohodu o provedení práce asi budou muset podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) zvýšit odvody pojistného na sociální zabezpečení. V opačném případě jim hrozí, že od státu nedostanou důchody. Ministr to dnes uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Opatření podle něj musí být jedním z témat chystané důchodové reformy kvůli zvýšení příjmů pro financování penzí.
Jurečka uvedl, že počet lidí pracujících na dohodu, kteří neplatí pojistné na sociální zabezpečení, se razantně zvýšil během koronavirové pandemie. "Dneska máme přes 60 miliard korun ročně, které se vyplácejí v dohodách, a jenom zhruba ze dvou miliard korun tohoto objemu je vypláceno pojistné. A ti lidé nebudou mít jednou důchody," uvedl ministr.
Jurečka má v úmyslu systém zpřehlednit a lidem sdělit, že pokud chtějí od státu něco očekávat k důchodu, měli by do systému "adekvátně férově" odvádět sociální pojistné. "Kdybychom všichni v tomto státě byli dohodáři a tento stát měl fungovat na platbách od dohodářů, tak ten stát není financovatelný, skončí," dodal.
Ministr připustil, že nebude jednoduché dosáhnout dohody na důchodové reformě. Dosavadní schůzky se zástupci opozičních hnutí ANO a SPD ale ukázaly, že "je vůle se na těch podstatných věcech konstruktivně dohodnout", uvedl Jurečka. Podle něj reforma musí nadále počítat s mezigenerační solidaritou a oceněním rodičovství.
Poslanec a stínový ministr práce a sociálních věcí ANO Aleš Juchelka potvrdil, že hnutí chce k reformě přistupovat konstruktivně. Chce například zvýhodnit daňovou podporu zaměstnavatelů přispívajících na sociální zabezpečení zaměstnanců, zlepšit prorodinnou politiku, nechce měnit parametry pro řádnou valorizaci penzí. S Jurečkou se shodl na tom, že reforma se nebude týkat lidí starších 50 let.
Jurečka tento týden uvedl, že se v rámci reformy nechystá zvýšit věkovou hranici pro odchod do penze z 65 na 68 let, jak navrhují někteří experti. Podle něj by se při nástupu do důchodu měla zohledňovat délka života, odpracovaná doba či náročnost profese..
Důchod z veřejného systému tvoří v Česku kolem 95 procent příjmu seniorů. Odvody na penze jsou výrazně nižší než výdaje, letos by deficit mohl činit kolem 78 miliard korun. Experti navrhují ke zmírnění zadlužení mimo jiné zpomalit valorizace, omezit počet předčasných důchodů a zvyšovat postupně dál důchodový věk. Život v Česku se prodlužuje a počet i podíl lidí nad 65 let podle statistiků roste. Loni měli muži naději na dožití 76,1 roku a ženy 81,9 roku. Lidí nad 65 let žilo v zemi 2,2 milionu, tvořili 21 procent obyvatel. Podle dřívějších plánů by člověk měl v penzi trávit zhruba čtvrtinu života. Povinná doba placení odvodů pro nárok na důchod trvá nyní 35 let. Dříve do důchodu bez krácení částky mohou odcházet horníci a záchranáři.
Tragickým případem se v posledních hodinách začala zabývat pražská policie. V hlavním městě došlo k úmrtí dítěte, na kterém se měla podílet jiná osoba. Kriminalisté zadrželi podezřelého.
Až 30 centimetrů nového sněhu může místy spadnout na východě republiky, vyplývá z nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ve čtvrtek a v pátek je tak třeba počítat s komplikacemi v dopravě.
Dáda Patrasová už nemohla mlčet a vyjádřila se k muži, o kterém jsme poměrně dlouho neslyšeli. Jde o Josefa Rychtáře, jehož před lety proslavil vztah se zpěvačkou Ivetou Bartošovou. Co se mezi ním a Patrasovou stalo?
Hana Gregorová už je v důchodovém věku, ale dělá všechno možné, aby to nebylo poznat. Proto se označila za atypickou důchodkyni. Nadále ostatně pokračuje v herecké kariéře, přičemž dostala zajímavou seriálovou roli.
Šťastný konec má pátrání po pohřešovaném tatínkovi Michaely Salákové, který měl její rodinu vyzvednout na letišti v Německu. Saláková v úterý odpoledne oznámila, že se pan Jiří našel. Podrobnosti nejsou v tuto chvíli známé.
Březen je každoročně měsícem, kdy nás okolnosti nutí si přeřídit hodinky. Změna času proběhne i letos, nadcházející víkend bude o hodinu kratší.
Poslední ryze březnový víkend přinese ochlazení a na některá místa i sněhovou nadílku. Spadne až 20 centimetrů nového sněhu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X.
Ornella Koktová je v poslední době v jednom kole. S rodinou se stěhuje do nového domu, stále se také probírá její rozkol s Agátou Hanychovou. Nyní se rýsuje další spor. Koktová objevila kompromitující materiál na svou matku Moniku, se kterou dlouhodobě nemá dobré vztahy.
Tři lidé podezřelí z úmyslného zapálení budovy v Pardubicích skončili v poutech, informovala policie v úterý. Dvě osoby byly zadrženy v Česku, jedna bude muset být vydána ze sousedního Slovenska. Vyšetřování případu pokračuje. Policie pracuje na dopadení dalších pachatelů.
Leoš Mareš je už dlouhá léta velmi výraznou osobností českého šoubyznysu. Úspěch má nejen v rádiu, ale také v televizi. Jedna z tuzemských stanic ho podle nejnovějších informací přesvědčila k velkolepému comebacku. Mareš prozradil, na co se připravuje.
Česko si v úvodu týdne připomnělo výročí smrti jedné z nejvýstřednějších osobností zdejšího šoubyznysu. Postaral se o to někdejší řeporyjský starosta Pavel Novotný. Řeč je o zpěvákovi Danielu Nekonečném.
Na StarDance, která se na podzim po loňské pauze vrátí na televizní obrazovky, se kromě věrných diváků připravuje i Marek Eben. Oblíbený moderátor je součástí show od samého začátku. Lidé by si tak mohli myslet, že už ji bere jako rutinu. Eben ale naznačil, že to tak úplně není.