Jurečka na sjezdu lidovců nabádal ke spolupráci se seniory i partnerství s Německem

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka na stranickém sjezdu v Ostravě apeloval na větší spolupráci strany se seniory. V projevu také uvedl, že by Česká republika měla navázat úzké strategické spojenectví s Německem. Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí též považuje za důležité vytvořit strategický plán, jak během tří až pěti let ukončit závislost na Rusku, co se týče energií či surovin.

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Senioři v Česku by podle Jurečky měli v KDU-ČSL vidět své nejbližší spojence a partnery ze všech politických stran. Nejde jen o politickou programovou nabídku, ale i užší komunikaci s nimi, míní šéf strany.

Zmínil, že vláda bude připravovat novou strategii české zahraniční politiky. V 90. letech byl učiněn obrovský pokrok v česko-německých vztazích, úzce se země provázaly v ekonomicko-hospodářské oblasti či ve vědě a výzkumu, uvedl. Poté se podle něj vsadilo spíše na spolupráci s Británii, sám by byl pro jasné stanovení strategického partnerství se západním sousedem.

Během koronavirové pandemie se podle Jurečky rozšířilo téma strategických otázek bezpečnosti České republiky na výrobní kapacity v Evropě, co se týče ochranných pomůcek, léků nebo vakcín. Diskuse se ale musí rozšířit i o energie a suroviny dodávané z Ruska, míní předseda.

"Můžeme si říkat, že děláme hodně v pomoci Ukrajině, ukrajinské vládě a armádě, ale pokud posíláme (za ruské suroviny) každý den stamiliony korun, a celá Evropa miliardy eur, válku nepřímo financujeme. Pokud máme toto změnit, musí být jasný strategický plán, jak během tří až pěti let ukončit závislost na Rusku," řekl delegátům.

Podle Jurečky musí být vyslán jasný signál od celého světa. "Kdo bude obchodovat ve strategických komoditách s Ruskem za tohoto režimu, nemůže si být jist, že nějaké rozhodnutí nerozkolísá jeho ekonomickou, hospodářskou, sociální situaci nejen u něho, ale v regionu a celém světě," dodal.

V projevu také zmínil energetický mix České republiky. Zopakoval, že země potřebuje jadernou energetiku i obnovitelné zdroje. "Budeme potřebovat i modulární reaktory. Musíme být součástí týmu států, který bude chtít být jedním z prvních, abychom tyto věci dokázali jako Česká republika využít," uvedl. Nová vláda Spolu a Pirátů se STAN má v programovém prohlášení zmínku, že odklon od uhlí by měl nastat do roku 2033. "Možná to může být nějaký ten rok v čase posunuto podle vývoje situace," připustil Jurečka.

Ke členům strany poznamenal, aby zapracovali na komunikaci i navenek a věnovali se práci v terénu. Apeloval také na to, aby členové nekumulovali funkce ani v rámci strany.

Zeman a Gazdík se shodli na potřebě změn v obsahu vzdělávání a maturit

18.05.2022 18:59 Prezident Miloš Zeman a ministr školství Petr Gazdík (STAN) se dnes shodli na tom, že je nutná…

Policie obvinila šéfa SÚRAO, skončil ve vazbě

18.05.2022 18:16 Policie v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) obvinila i…

Česko získá z Německa desítky tanků Leopard, informovala Černochová

18.05.2022 17:48 Aktualizováno Německo daruje České republice 15 tanků Leopard 2A4. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu…

Vláda chce zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu ukrajinských uprchlíků

18.05.2022 16:36 Aktualizováno Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne…

Zemědělci dostanou prostředky na nejohroženější odvětví i nákup půdy

18.05.2022 16:15 Vláda rozdělí mezi zemědělce, kteří čelí zdražování energií a surovin, 540 milionů korun ze…

Rakušan: S koncem pomoci na hlavním nádraží bude potřeba informační…

18.05.2022 16:03 Až s koncem května skončí dobrovolnická pomoc uprchlíkům na hlavním nádraží v Praze, bude tam…

Zeman podepsal zákon o snížení spotřební daně z pohonných hmot

18.05.2022 15:00 Aktualizováno Spotřební daň z nafty a benzinu se od začátku června do konce září sníží o 1,50 koruny na litr.…

Reakce na pandemii byla podle Lipavského pro většinu vlád bezprecedentní…

18.05.2022 14:11 Reakce na koronavirovou pandemii, která různé země zasáhla různou měrou, byla pro většinu vlád…

Stav životního prostředí v České republice je pátý nejhorší v EU

18.05.2022 13:32 Stav životního prostředí v České republice je pátý nejhorší v Evropské unii, přestože Česko na jeho…

Milostivé léto se zopakuje, vláda návrh schválila

18.05.2022 13:01 Aktualizováno Vláda na dnešním zasedání schválila návrh zákona, který umožní části dlužníků splatit exekuce bez…

Související:

Nejnovější