Jurečka odvolal generálního ředitele státních Lesů ČR, rezignují i ostatní vrcholoví manažeři

Vicepremiér a ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) odvolal k dnešku generálního ředitele státního podniku Lesy ČR Josefa Vojáčka kvůli údajným manažerským pochybením a neefektivní reorganizaci firmy. Vojáček ČTK v reakci řekl, že si za rozhodnutím o restrukturalizaci stojí.

Marian Jurečka

Po ředitelově odvolání se rozhodli rezignovat ke 3. lednu zbývající čtyři vrcholoví manažeři podniku. Vedením Lesů ČR byl dočasně pověřen lesní správce Lesní správy Vítkov na Opavsku Jiří Groda. Podnik obhospodařuje asi polovinu všech lesů v Česku. Vojáček podnik vedl od září 2018.

Podle Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR nestojí fungování Lesů ČR na osobě ředitele a ke změně způsobu řízení organizace by byla potřeba celková reforma firmy.

Lesy ČR při reorganizaci mimo jiné nahradily svých 11 krajských ředitelství sedmi oblastními ředitelstvími. Podle Jurečky to vedlo ke zhoršení spolupráce a komunikace s místními samosprávami. "Při problémech, se kterými se lesníci musí potýkat, není možné řídit podnik centrálně z několika málo míst, naopak je třeba naslouchat těm, kteří nejlépe znají daný region, a podle toho přijímat efektivní opatření v místě," kritizoval Jurečka reorganizaci Lesů ČR ve zprávě k odvolání Vojáčka na webu ministerstva zemědělství. Ministerstvo vede Jurečka jen dočasně do očekávaného jmenování Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) ministrem.

Vojáček uvedl, že restrukturalizace přinesla zjednodušení administrativy, snížení počtu administrativních zaměstnanců a pokles režijních nákladů. Konkrétněji se k Jurečkovým výrokům nevyjádřil. "Rozhodnutí pana ministra respektuji a nepřísluší mi ho komentovat. Nicméně celou svou profesní kariéru stavím na tom, že za mě hovoří výsledky mé práce, a čísla jsou jasná," řekl Vojáček. Podniku se podle něj podařilo dostat pod kontrolu největší kůrovcovou kalamitu v dějinách České republiky, současné tempo obnovy lesů podle něj nemá v historii srovnání a také hospodářské výsledky Lesů ČR se v poslední době výrazně zlepšily.

Letos podle Vojáčka vytvoří firma zisk asi čtyři miliardy korun. "Jestliže jsme v roce 2019 museli použít asi miliardu korun z externích zdrojů a dnes máme na účtech deset miliard korun a čtyři miliardy zisku, považuji to za úspěch," uvedl. Podle mluvčí podniku Evy Jouklové se jedná o zisk před zdaněním a tvorbou rezerv.

Vojáčkovo odvolání je podle předsedy think-tanku Czech Forest Jana Příhody čistě politickým rozhodnutím. Odborné důvody vedoucí k takovému kroku mu nejsou známy. "Z analýz satelitních snímků lze konstatovat, že Lesům ČR se daří bojovat s kůrovcovou kalamitou, což dokládají i data o poklesu kůrovcových těžeb a nezpracovaných napadených stromů ke konci roku," sdělil ČTK. "Reorganizace vyvolaná potřebou úspor asi nebylo nejšťastnější řešení, ale lze pochybovat, že se jednalo o autonomní rozhodnutí vedení LČR (Lesů ČR) bez vědomí zakladatele, tedy ministerstva zemědělství," doplnil.

Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR uvedlo, že fungování podniku nestojí ani nepadá s osobou ředitele. "Změna způsobu řízení státní organizace je možná pouze celkovou reformací a přenastavením procesů," sdělila ČTK mluvčí sdružení Jana Divišová. Příhoda z Czech Forest ale uvedl, že pokud odejde kompletní vedení Lesů ČR, může to vést k destabilizaci fungování firmy.

Následně oznámili rezignaci i zbývající vrcholoví manažeři Lesů ČR. Správní ředitel Pavel Krpata, obchodní ředitel Petr Urban, ředitel lesního a vodního hospodářství Vladimír Krchov a pověřený ekonomický ředitel Roman Schindler skončí ve funkcích podle mluvčí podniku ke 3. lednu.

Do jmenování nového generálního ředitele, který vzejde z výběrového řízení, povede Lesy ČR Jiří Groda z Lesní správy Vítkov. V podniku pracuje od roku 1994. "Jiří Groda je zkušený lesník, má vysoké odborné znalosti a zná práci ve státním podniku na všech úrovních. Dokáže tak vnímat problémy, které naše lesy a lidé v nich pracující mají, není odtržený od reality. Očekávám od něj, že bude aktivně komunikovat také se zástupci samospráv," sdělil Jurečka. "Chci využít své zkušenosti nabyté dlouholetou praxí z kalamitní oblasti Lesní správy Vítkov a přenést je na celostátní úroveň," uvedl Groda.

Lesy ČR obhospodařují zhruba polovinu lesů v ČR, více než 1,2 milionu hektarů. Loni státní podnik kvůli kůrovcové kalamitě vytěžil rekordních 14,35 milionu metrů krychlových dřeva. Letos očekává těžbu kolem 11,5 milionu metrů krychlových. Díky rostoucím cenám dřeva se podnik vrátil v letošním prvním pololetí do zisku 680 milionů korun. Loni ve stejném období vykázal ztrátu 480 milionů.

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Na D1 se srazila dvě auta, ve směru na Prahu byla dálnice neprůjezdná

27.05.2023 14:14 Aktualizováno Úvodní den posledního květnového víkendu se neobešel bez komplikací v dopravě. Páteřní dálnice D1…

Fiala eviduje problém u vyřizování důchodů, lidem se omluvil

27.05.2023 12:20 Premiér Petr Fiala (ODS) se v rozhovoru pro ČTK omluvil lidem, kteří žádají o důchod a čekají na…

Petr Pavel pojede na oficiální návštěvu Rakouska

26.05.2023 18:05 Prezident republiky Petr Pavel společně s manželkou Evou ve dnech 31. května a 1. června navštíví…

Policie obvinila muže a firmu kvůli tlačenici na diskotéce ve Slušovicích

26.05.2023 15:15 Policie obvinila devětadvacetiletého muže a firmu ze Zlínska z obecného ohrožení z nedbalosti kvůli…

Bartoš: Rodná čísla se neruší, jen se utlumí jejich používání

26.05.2023 12:49 Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v pátek na tiskové konferenci okomentoval…

Související:

Nejnovější