Jurečka ozřejmil, koho se nakonec bude týkat příspěvek 5000 korun na dítě

Plánovaný příspěvek 5000 korun na dítě do 18 let by měly získat domácnosti s ročním příjmem do jednoho milionu korun hrubého, ne čistého. Původní informaci opravil dnes ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Serveru Seznam Zprávy to předtím sdělil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Počet rodin s nárokem na příspěvek by se tak proti původnímu plánu zúžil.

Marian Jurečka

Záměr vyplatit 5000 korun na dítě do 18 let rodinám s příjmem do milionu korun oznámila vláda ve středu pozdě večer po svém zasedání. Opatření má podle kabinetu zmírnit dopady vysoké inflace.

"Pomoc rodinám se bude týkat těch, jejichž příjem je do jednoho milionu korun hrubého. Na tiskové konferenci jsem sdělil nepřesnost, za kterou se omlouvám," uvedl dnes na twitteru Jurečka. Dodal, že se nechce vymlouvat, ale ve svých poznámkách měl i jiné navrhované varianty, takže se přehlédl.

Podpora by se měla týkat domácností, které mají měsíční příjem v průměru 83.333 korun hrubého. V čistém po dani a odvodech je částka nižší. Průměrná hrubá mzda podle statistického úřadu loni za celý rok činila 37.839 korun, v posledním loňském čtvrtletí se dostala na 40.135 korun. Příjem domácností s nárokem na plánovanou pětitisícovou podporu na dítě je tak vyšší než dva průměrné výdělky.

Příspěvek na dítě by mohla podle nynějších informací získat například rodina, kde jeden z rodičů je na rodičovské s částkou 12.000 korun měsíčně a druhý vydělává 71.000 korun hrubého.

Jak by mohla dávka přesně vypadat, kdo by ji vyplácel, zda a jak by se o ni žádalo a co by se dokládalo, není zatím jasné. Pravidla má upravit návrh zákona, který připraví ministerstvo práce. Jurečka po jednání vlády zmínil, že by se podpora měla vyřizovat "co nejvíc digitálně" a že by ji mohlo získat asi 2,1 milionu dětí do 18 let. Podle údajů statistického úřadu je to celkový počet dětí a mladých v tomto věku v Česku. Výdaje by tak činily 10,5 miliardy korun. Dávky vyřizují úřady práce. Nyní čelí náporu, tvoří se u nich fronty a vyřizovací proces se prodlužuje.

Premiér Petr Fiala (ODS) i ministři opakovaně uvedli, že vládní kroky proti zdražování energií, potravin a dalšího zboží mají být adresné a cílené na potřebné, ne plošné. Bránit to podle členů vlády má také dalšímu roztáčení inflační spirály. Navrhovaný příspěvek sklidil kritiku odborů i některých ekonomů a expertů na sociální problematiku. Podle nich je příliš plošný a podporu získají také rodiny, které obtížnou situaci zvládají samy.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy ani po Jurečkově zpřesnění nejde o zacílenou pomoc, týkat by se totiž mohla až 70 procent domácností s dětmi.

"O zacílení by bylo možné hovořit, pokud by šla maximálně 20 procentům nejpotřebnějších, a to v takovém případě i třeba v nominálně vyšší částce, než je 5000 korun," konstatoval Kovanda.

Mimořádný příspěvek 5000 korun vyplatila v době covidové epidemie tehdejší Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů důchodcům. Rozhodla o tom krátce před volbami. Politici nynějších vládních stran, kteří byli tehdy v opozici, to kritizovali. Mluvili o předvolebním uplácení voličů. Podle plánu by se příspěvek rodinám měl vyplatit nejpozději do konce srpna, tedy zhruba měsíc před letošními komunálními volbami.

Odbory kritizují chystaný příspěvek 5000 Kč na dítě, zahltí podle nich úřady

Odbory kritizují vládní plán vyplatit příspěvek 5000 korun na dítě rodinám s ročním příjmem do milionu korun hrubého. Podle předáků podpora míří i na domácnosti, které ji nepotřebují. Přichází také pomalu a její vyřizování může zahltit úřady. Na sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) to řekli její předseda Josef Středula a místopředseda Vít Samek.

Vláda se ve středu shodla na tom, že stát vyplatí na dítě do 18 let příspěvek 5000 korun domácnostem s příjmem do milionu korun. Ministr práce Marian Jurečka nejprve uvedl, že se jedná o čistý příjem a dávka by se týkala asi 2,1 milionu dětí v asi milionu domácností. Dnes opravil, že milionová hranice je pro hrubý příjem. Okruh příjemců by tak byl menší. Opatření má podle kabinetu zmírnit dopad růstu cen na rodiče s dětmi, hlavně na samoživitele a samoživitelky.

"Bylo by lépe, aby příspěvek byl pro ty, kteří to potřebují. To opravdu nejsou lidi s milionem - ať už čistého, nebo hrubého," řekl Středula.

Podle něj by vláda mohla zvýšit rychle nynější dávky podle růstu cen. Pokud by taková podpora potřebným nestačila, může se pak zavést příspěvek nový, míní šéf odborů. "Vymýšlíme tu teď novou dávku a nevíme ani, kdo ji bude vyřizovat. Budeme nutit milion lidí, aby chodili žádat na úřad práce?" řekl předseda ČMKOS. Podle něj také není jasné, jak budou úřady informace od žadatelů a jejich nárok na peníze od státu ověřovat.

Podle místopředsedy ČMKOS Víta Samka vláda při nynějším růstu cen energií a potravin "volí přístup tichého přihlížení zkáze" a razí politiku nulových opatření a nezasahování do cen. "Bylo by možné opatření dělat, nejen přihlížet, co se stane. Vláda nemá připraveno řešení. Příkladem je příspěvek 5000 korun. Je to vlastně pro 99 procent rodin. Tak proč to má být adresné? Vytvoříte moloch," uvedl Samek.

Podle Jurečky budou výdaje na příspěvek činit do 10 miliard korun a rodiny by podporu měly získat nejpozději do konce srpna. Samek podotkl, že vláda sice peníze vyčlení, ale k lidem se rychle nedostanou. "Budou je mít někdy na konci léta. Uspokojíte tak řadu lidí, kteří mají problémy dnes," poznamenal místopředseda centrály.

Národní rozpočtová rada (NRR) měla podle své předsedkyně Evy Zamrazilové původní návrh podpory rodin před jednáním kabinetu k dispozici. "Týkal se 550.000 dětí. Stál by necelé tři miliardy korun. K tomu jsme se vyjádřili pozitivně. Rozhodnutí nás pak překvapilo. Je to téměř plošné opatření. Deset miliard je opravdu příliš velká suma," řekla České televizi Zamrazilová. Podle ní je ale dobře, že je dávka jednorázová a nenavýší výdaje z rozpočtu trvale.

V Dukovanech postaví dva nové bloky jihokorejská firma

17.07.2024 15:41 Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear…

Českem se prohnaly silné bouřky. Voda zatopila D1, na Slovensku se na…

12.07.2024 22:09 Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami.…

Opozice neuspěla. Sněmovna růst poplatků za televizi a rozhlas nezamítla

12.07.2024 16:37 Opoziční hnutí ANO a SPD dnes neuspěla ve Sněmovně se snahou zamítnout vládní návrh na zvýšení…

Babiš ve Sněmovně ostře kritizoval návrh zvýšení televizních poplatků

11.07.2024 10:57 Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně znovu kritizoval…

Pavel potvrdil, že lídři se shodnou na znění deklarace summitu NATO

10.07.2024 21:43 Podle prezidenta Petra Pavla, který zastupuje Česko ve Washingtonu, panuje jednomyslná shoda na…

Lednové zvýšení důchodů bude o stovky korun, potvrdil Jurečka

10.07.2024 14:32 Důchody se od ledna 2025 zvýší v průměru o 356 korun. Průměrný starobní důchod bude po řádné…

Volby by v květnu vyhrálo ANO. Babišovo hnutí má podporu třetiny voličů

10.07.2024 11:20 Sněmovní volby by v květnu vyhrálo opoziční hnutí ANO, které by volila třetina voličů. Poslance by…

Lipavský nechal předvolat ruského velvyslance, aby v Moskvě vyřídil vzkaz

09.07.2024 18:06 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) nechal do Černínského paláce předvolat ruského velvyslance…

V pražském Braníku spadl strom na dva lidi, jednoho vážně zranil

06.07.2024 21:07 V pražském Braníku spadl dnes večer strom na dva lidi. Přibližně třicetiletý muž utrpěl vážné…

Černochová prozradila, co všechno poskytla česká armáda ukrajinské

03.07.2024 19:00 Česko poskytlo od konce února 2022 vojenskou pomoc za téměř 7 miliard korun. Vyplývá to z…

Související:

Nejnovější