Jurečka ozřejmil, koho se nakonec bude týkat příspěvek 5000 korun na dítě

Plánovaný příspěvek 5000 korun na dítě do 18 let by měly získat domácnosti s ročním příjmem do jednoho milionu korun hrubého, ne čistého. Původní informaci opravil dnes ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Serveru Seznam Zprávy to předtím sdělil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Počet rodin s nárokem na příspěvek by se tak proti původnímu plánu zúžil.

Marian Jurečka

Záměr vyplatit 5000 korun na dítě do 18 let rodinám s příjmem do milionu korun oznámila vláda ve středu pozdě večer po svém zasedání. Opatření má podle kabinetu zmírnit dopady vysoké inflace.

"Pomoc rodinám se bude týkat těch, jejichž příjem je do jednoho milionu korun hrubého. Na tiskové konferenci jsem sdělil nepřesnost, za kterou se omlouvám," uvedl dnes na twitteru Jurečka. Dodal, že se nechce vymlouvat, ale ve svých poznámkách měl i jiné navrhované varianty, takže se přehlédl.

Podpora by se měla týkat domácností, které mají měsíční příjem v průměru 83.333 korun hrubého. V čistém po dani a odvodech je částka nižší. Průměrná hrubá mzda podle statistického úřadu loni za celý rok činila 37.839 korun, v posledním loňském čtvrtletí se dostala na 40.135 korun. Příjem domácností s nárokem na plánovanou pětitisícovou podporu na dítě je tak vyšší než dva průměrné výdělky.

Příspěvek na dítě by mohla podle nynějších informací získat například rodina, kde jeden z rodičů je na rodičovské s částkou 12.000 korun měsíčně a druhý vydělává 71.000 korun hrubého.

Jak by mohla dávka přesně vypadat, kdo by ji vyplácel, zda a jak by se o ni žádalo a co by se dokládalo, není zatím jasné. Pravidla má upravit návrh zákona, který připraví ministerstvo práce. Jurečka po jednání vlády zmínil, že by se podpora měla vyřizovat "co nejvíc digitálně" a že by ji mohlo získat asi 2,1 milionu dětí do 18 let. Podle údajů statistického úřadu je to celkový počet dětí a mladých v tomto věku v Česku. Výdaje by tak činily 10,5 miliardy korun. Dávky vyřizují úřady práce. Nyní čelí náporu, tvoří se u nich fronty a vyřizovací proces se prodlužuje.

Premiér Petr Fiala (ODS) i ministři opakovaně uvedli, že vládní kroky proti zdražování energií, potravin a dalšího zboží mají být adresné a cílené na potřebné, ne plošné. Bránit to podle členů vlády má také dalšímu roztáčení inflační spirály. Navrhovaný příspěvek sklidil kritiku odborů i některých ekonomů a expertů na sociální problematiku. Podle nich je příliš plošný a podporu získají také rodiny, které obtížnou situaci zvládají samy.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy ani po Jurečkově zpřesnění nejde o zacílenou pomoc, týkat by se totiž mohla až 70 procent domácností s dětmi.

"O zacílení by bylo možné hovořit, pokud by šla maximálně 20 procentům nejpotřebnějších, a to v takovém případě i třeba v nominálně vyšší částce, než je 5000 korun," konstatoval Kovanda.

Mimořádný příspěvek 5000 korun vyplatila v době covidové epidemie tehdejší Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů důchodcům. Rozhodla o tom krátce před volbami. Politici nynějších vládních stran, kteří byli tehdy v opozici, to kritizovali. Mluvili o předvolebním uplácení voličů. Podle plánu by se příspěvek rodinám měl vyplatit nejpozději do konce srpna, tedy zhruba měsíc před letošními komunálními volbami.

Odbory kritizují chystaný příspěvek 5000 Kč na dítě, zahltí podle nich úřady

Odbory kritizují vládní plán vyplatit příspěvek 5000 korun na dítě rodinám s ročním příjmem do milionu korun hrubého. Podle předáků podpora míří i na domácnosti, které ji nepotřebují. Přichází také pomalu a její vyřizování může zahltit úřady. Na sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) to řekli její předseda Josef Středula a místopředseda Vít Samek.

Vláda se ve středu shodla na tom, že stát vyplatí na dítě do 18 let příspěvek 5000 korun domácnostem s příjmem do milionu korun. Ministr práce Marian Jurečka nejprve uvedl, že se jedná o čistý příjem a dávka by se týkala asi 2,1 milionu dětí v asi milionu domácností. Dnes opravil, že milionová hranice je pro hrubý příjem. Okruh příjemců by tak byl menší. Opatření má podle kabinetu zmírnit dopad růstu cen na rodiče s dětmi, hlavně na samoživitele a samoživitelky.

"Bylo by lépe, aby příspěvek byl pro ty, kteří to potřebují. To opravdu nejsou lidi s milionem - ať už čistého, nebo hrubého," řekl Středula.

Podle něj by vláda mohla zvýšit rychle nynější dávky podle růstu cen. Pokud by taková podpora potřebným nestačila, může se pak zavést příspěvek nový, míní šéf odborů. "Vymýšlíme tu teď novou dávku a nevíme ani, kdo ji bude vyřizovat. Budeme nutit milion lidí, aby chodili žádat na úřad práce?" řekl předseda ČMKOS. Podle něj také není jasné, jak budou úřady informace od žadatelů a jejich nárok na peníze od státu ověřovat.

Podle místopředsedy ČMKOS Víta Samka vláda při nynějším růstu cen energií a potravin "volí přístup tichého přihlížení zkáze" a razí politiku nulových opatření a nezasahování do cen. "Bylo by možné opatření dělat, nejen přihlížet, co se stane. Vláda nemá připraveno řešení. Příkladem je příspěvek 5000 korun. Je to vlastně pro 99 procent rodin. Tak proč to má být adresné? Vytvoříte moloch," uvedl Samek.

Podle Jurečky budou výdaje na příspěvek činit do 10 miliard korun a rodiny by podporu měly získat nejpozději do konce srpna. Samek podotkl, že vláda sice peníze vyčlení, ale k lidem se rychle nedostanou. "Budou je mít někdy na konci léta. Uspokojíte tak řadu lidí, kteří mají problémy dnes," poznamenal místopředseda centrály.

Národní rozpočtová rada (NRR) měla podle své předsedkyně Evy Zamrazilové původní návrh podpory rodin před jednáním kabinetu k dispozici. "Týkal se 550.000 dětí. Stál by necelé tři miliardy korun. K tomu jsme se vyjádřili pozitivně. Rozhodnutí nás pak překvapilo. Je to téměř plošné opatření. Deset miliard je opravdu příliš velká suma," řekla České televizi Zamrazilová. Podle ní je ale dobře, že je dávka jednorázová a nenavýší výdaje z rozpočtu trvale.

Dálnice D1 je po nehodě ve směru na Prahu neprůjezdná

26.03.2023 17:35 Dálnice D1 je po nehodě mezi Velkou Bíteší na Žďársku a Lhotkou na 156. kilometru ve směru na Prahu…

Bartoš navrhne omezení zveřejňování osobních údajů vlastníků datových…

26.03.2023 15:35 Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) navrhne do konce dubna vládě novelu, která by…

Stávající systém stavebního spoření je podle Bartoše neefektivní

26.03.2023 13:44 Stávající systém stavebního spoření je podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) v…

Jurečka: Lidé pracující na DPP budou muset odvádět více na důchod

26.03.2023 13:20 Lidé pracující na dohodu o provedení práce asi budou muset podle ministra práce a sociálních věcí…

Fiala uvítal dohodu Německa s EK ohledně budoucnosti aut

25.03.2023 17:33 Za naplnění jednoho z výsledků českého předsednictví EU označil premiér Petr Fiala (ODS) páteční…

Zemřel Emil Boček, válečný veterán a bývalý pilot RAF

25.03.2023 15:24 Aktualizováno Zemřel válečný veterán a bývalý český stíhací pilot britského Královského letectva (RAF) Emil Boček…

Pekarová tvrdí, že nedostatek léků by mohly vyřešit dodávky z Jižní Koreje

25.03.2023 08:48 Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to…

Policie nalezla pohřešovanou třináctiletou dívku z Kladenska

24.03.2023 15:55 Aktualizováno Policisté nalezli třináctiletou dívku z Kladenska, po které pátrali od čtvrtka. Je v pořádku. Doma…

Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta

24.03.2023 13:58 Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta na 288.000 korun. Jejich…

Válek tvrdí, že nedostatek některých léčiv potrvá do letních prázdnin

24.03.2023 12:18 Nedostatek některých léčiv bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) trvat do…

Související:

Nejnovější