Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.
Finální rozhodnutí ve vládní koalici padne po 1. červenci na základě výsledků státního rozpočtu, uvedl Jurečka. Podle něj by jeho návrh přišel ministerstvo financí zhruba na pět miliard korun. Odbory trvají na zvýšení platových tarifů od září o 15 procent. Podle údajů ministerstva práce je ve státním a veřejném sektoru zaměstnáno asi 846.300 lidí.
"Je nezbytné zvýšit platy lidí pracujících ve veřejném sektoru ve stupnici jedna, tedy úředníků v obcích a krajích, zaměstnanců ve školních a nemocničních jídelnách nebo zapisovatelů u soudů," řekl Jurečka. Tato skupina čítá asi 360.000 lidí. Podobně je na tom zhruba 60.000 pracovníků ve státní službě na úřadech či ministerstvech. U dalších stupňů je potřeba dohodnout individuální růst platů, protože tam již došlo k navýšení vyplacených peněz.
Místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku Lucie Šafránková (SPD) považuje toto zvýšení za nedostatečné. Podle ní by se platy první skupiny měly zvýšit o 15 procent. Pro druhý a třetí stupeň navrhuje zvýšení kolem sedmi procent, čtvrtý stupeň by měl dostat navýšení o 11 procent a pátý stupeň o 13 procent. "Nezvyšovali bychom plošně všem, ale odstupňovali bychom to podle inflace a propadu reálných platů," uvedla.
Člen sněmovního výboru pro sociální politiku Aleš Juchelka (ANO) souhlasí, že zvýšení platů o sedm až deset procent pro první skupinu je minimem. Zvýšení o 15 procent je podle něj "startovací pozicí" odborářů. Připomněl, že reálné mzdy klesaly devět čtvrtletí za sebou.
Britské princezny Beatrice a Eugenie se podle královských expertů ocitly v dosud největší izolaci. Dcery Andrewa Mountbattena-Windsora a Sarah Ferguson doplatily na neutuchající skandály svých rodičů spojené s kauzou Jeffreyho Epsteina. V královské rodině jim údajně zbyl už jen jediný vlivný spojenec, který je ochoten se za ně postavit – jejich strýc, král Karel III.
Po smrti Karla Gotta poutaly pozornost nejméně tři ženy s příjmením Gottová. V poslední době už to ale není taková sláva. Zejména zpěvákova nejstarší dcera Dominika, která nežije v Česku, na sebe v poslední době přestala upozorňovat. Co se děje?
Z osmi trestných činů obvinili kriminalisté šestadvacetiletého muže, přičemž ve dvou případech jde o zvlášť závažné zločiny. Recidivista je konkrétně podezřelý z vraždy a pokusu o těžké ublížení na zdraví. Hrozí mu až 18 let za mřížemi.
Českou filantropii nečekaně zasáhla smutná zpráva. Ve věku 78 let náhle zemřela Božena Jirků, která stála za činností Nadace Charty 77 a Konta Bariéry. Dosud působila ve správní radě.
Legendární Helena Vondráčková se rozhodla reagovat na dění kolem sobotní demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii. Populární zpěvačce se nelíbilo, že jeden z opozičních politiků využil její píseň jako doprovodnou u videa na sociální síti.
Norská korunní princezna Mette-Marit v novém rozhovoru vysvětlila, proč udržovala styky s americkým finančníkem a sexuálním delikventem Jeffrey Epsteinem. Členka královské rodiny mluví o jeho manipulaci. Princezna zároveň převzala odpovědnost za své chování.
Jaromír Soukup se v poslední době ocitl v nezáviděníhodné situaci. Nyní to ale vypadá na lepší zítřky. Jednání známého podnikatele s Prahou totiž směřují ke zdárnému konci. Co spolu vlastně obě strany řešily?
Policie pokračuje s vyšetřováním pátečního podezřelého požáru v Pardubicích, který je prověřován pro podezření z teroristického útoku. Kriminalisté dokončili ohledání místa činu a předali areál zpátky do rukou vlastníka.
Počasí se v průběhu týdne, který právě začíná, zásadně promění. V prvních dvou dnech si ještě užijeme jaro, od středy se však má výrazně ochladit. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Veronika Kopřivová si jistě uvědomuje, jak čas letí. Právě dnes má totiž půlkulaté 35. narozeniny. Je to zároveň už více než deset let, co se stala ostře sledovanou osobností. Mohl za to vztah s nejslavnějším českým hokejistou.
Česko za 33 let zažilo čtyři prezidenty, ale pět prvních dam. Jedna z nich slaví o víkendu narozeniny. Dagmar Havlové bude od neděle 73 let. Když její muž končil jako prezident, nebylo jí ani padesát. V roli jí tehdy vystřídala Livia Klausová. Jak spolu obě dámy vycházely?
Evropská unie je podle slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) mimořádně oslabená a ohrožená. Přesto s ní chce i nadále řešit situaci kolem ropovodu Družba, jímž už téměř měsíc neproudí ropa z východu.