Úřady práce dostaly přes 20.000 žádostí o solidární příspěvek na ubytování uprchlíků. Vyplácet by ho měly začít příští týden. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). O solidární příspěvek je možné žádat od 11. dubna.
Lidé, kteří zdarma ubytují příchozí z válečných oblastí na nejméně 16 dnů v měsíci v kuse, mohou od státu na pokrytí výdajů na osobu získat 3000 korun. Na domácnost na měsíc je to pak nejvýš 12.000 korun. Podle Jurečky by měl být do dvou týdnů hotov návrh úpravy parametrů s přesnějším nastavením podpory.
"Jsme v situaci, kdy o solidární příspěvek požádalo víc než 20.000 žadatelů. Výplaty by měly začít příští týden," uvedl Jurečka.
O solidární příspěvek je možné žádat jen elektronicky. Jurečka se už minulý týden omluvil za potíže s vyřizováním kvůli problémům systému a náporu na úřady práce. Podle ministra je jejich zatížení nyní enormní. Řekl, že úředníci běžně za měsíc vyřizují kolem 600.000 až 700.000 případů, za poslední měsíc a půl o 300.000 víc.
Experti na sociální problematiku nynější nastavení příspěvku kritizují. Poukazují na to, že stát podporuje stejnou částkou ubytování v pokoji i v celém bytě. Šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek ještě před schválením dávky v březnu řekl, že při poskytnutí pokoje by ubytovatelé měli dostávat příspěvek na náklady. Zmínil 1000 korun na osobu, nejvýš ale 5000 korun. Ti, kteří by pronajali byt, by pak dostávali nájem. Stát by mohl poskytovat na osobu třeba 4000 korun, nejvýš ale 14.000 korun na měsíc na domácnost. Celková částka by byla nižší než tržní nájem, odpovídat by mohla třeba 70 procentům, popsal koncem března Pánek.
Nedávná analýza ukázala, že při čtyřtisícovém příspěvku na osobu by majitelé byli ochotni pronajmout až kolem 50.000 bytů. Podle odborníků by se podpora měla poskytovat po omezenou dobu. Po pár měsících by klesla, když by si příchozí našli práci.
Podle Jurečky se na návrhu úprav nynějšího nastavení pracuje. Odlišit by se měla podpora ubytování v pokoji a bytě, zohlednit by se mohly i případné výdaje na opravu a dovybavení neobsazeného bytu. "Na to všechno chceme pamatovat, protože jsme si vědomi, že penziony a restaurace chtějí zahájit turistickou sezonu. Jsou tu regiony, kde máme volné kapacity bytového fondu a neobsazené byty," dodal šéf resortu práce.
Český showbyznys zasáhla mimořádně smutná zpráva. V neděli 6. dubna zemřela zpěvačka, herečka a moderátorka Anna Slováčková, dcera herečky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka. Všichni jí drželi palce, když znovu a znovu bojovala se zákeřnou nemocí. Rakovina, kterou v minulosti již jednou porazila, se jí vrátila a stala se jí osudnou. Anička Slováčková odešla v pouhých 29 letech.
Nejstarší dcera legendárního zpěváka Karla Gotta (†80), Dominika Gottová (51), se už několik let snaží najít pevnou půdu pod nohama. Se svým manželem, finským hudebníkem Timem Tolkkim, žije ve Skandinávii, ale jejich situace zdaleka není růžová. Veřejně přiznává, že bez tamního sociálního systému by se ocitli na dně. Žijí totiž převážně ze státní podpory.
Udílení prestižních hudebních cen Anděl mělo mít slavnostní tečku, místo toho se večer proměnil v dramatickou scénu, kterou musela řešit záchranná služba i policie. Před očima svědků byla mladá žena brutálně napadena – útočníkem má být podle dostupných informací rapper známý jako Totally Nothin.
Ben Affleck (52) v posledních měsících neprožíval právě šťastné období. Jeho osobní život se ocitl v krizi, která vyvrcholila v únoru 2025 rozvodem s Jennifer Lopez (55). Jejich manželství, které mělo být pohádkovým návratem dávné lásky, skončilo bez skandálů i bez velkých dramat.
Jiřina Bohdalová je asi nejslavnější českou herečkou, ale její začátky v této umělecké profesi nebyly vůbec jednoduché. Nebylo totiž vůbec jasné, že se herectvím jednou velmi dobře uživí. Legendární herečka původně vydělávala úplně jinak.
Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.
Největšími stálicemi na poli českých talk show jsou Jan Kraus a Karel Šíp. Všechnopárty, tedy pořad druhého jmenovaného, letos oslaví 20 let. Ani po tak dlouhé době se Šíp neubrání srovnání s Krausem. V čem jsou jejich pořady rozhodně odlišné?
Možná jste zaznamenali, že kolem Rudolfa Hrušínského se něco děje. Naštěstí nejde o realitu v osobním životě, pouze se řeší další osud jeho postavy v nekonečném televizním seriálu Ulice. Co se děje?
Kolem kuchaře Radka Kašpárka je v posledních dnech pořádně rušno. Nejprve se řešil rozpad jeho manželství, k tomu se následně přidal konec na Nově. Odůvodnil ho rodinnými důvody. Podle posledních informací se totiž snaží o záchranu vztahu s manželkou Andreou. Jenže se úplně nedaří.
Michal Suchánek je lidem na očích poměrně často. Nyní přiznal, že sám má se zrakem velké problémy, které začaly při natáčení populárního televizního pořadu Partička. Co se tam stalo?
Česko se nachází uprostřed víkendu, který provází velmi výrazné ochlazení. Dnešní maxima budou mít hodnoty jen několik stupňů nad nulou. Za týden bude situace jiná. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Šestnáct laureátů, osm moderátorů a tři pódia. V sobotu 5. dubna proběhlo na pražském Výstavišti vyhlášení Cen Anděl Coca-Cola za rok 2024. Dvě ocenění za desku Vteřiny, měsíce a roky získal Vladimír Mišík, svou andělskou sbírku rozšířili také Monkey Business, Kateřina Marie Tichá nebo Pam Rabbit. Do Síně slávy vstoupil Ivan Mládek.