Jurečka vidí prostor pro zlepšení komunikace vlády. Energetickou krizi ale prý řeší

Vláda by se podle vicepremiéra a ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) měla zaměřit na zlepšení komunikace. Situaci kolem energetické krize ale kabinet nepodceňuje, řekl dnes novinářům před jednáním vlády. Prostor pro zlepšení v komunikaci vidí i ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09).

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Asociace hotelů a restaurací tento týden uvedla, že vláda neodpovídá na výzvy profesních svazů ohledně řešení vysokých cen energií. Nečinnost ministrů vyvolává podle ní mezi podnikateli paniku. O mnohem jasnější informace týkající se plánů vlády na řešení energetické krize žádají i provozovatelé obchodů, uvedl v úterý ředitel marketingu a rozvoje sítě COOP Lukáš Němčík. Na nečinnost vlády v podpoře firem v důsledku vysokých cen elektřiny a plynu upozornila minulý týden Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Ministři situaci s dopady drahých energií na domácnosti i firmy podle Jurečky řeší. Jako vláda by ale měli být schopni veškeré záležitosti přiblížit veřejnosti srozumitelně, aby byla jasná konkrétní opatření, která připravili. "Máme komunikovat co nejotevřeněji. Snažím se tím řídit, ale myslím, že všichni se můžeme v této oblasti zlepšit," uvedl.

Langšádlová ocenila komunikaci ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) na evropské úrovni, zlepšit by se podle ní mohla s partnery v tuzemsku.

"Není úplně šťastné, když se třeba kritika člena vlády řeší přes média, protože na ty věci máme případně více platforem," řekl vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Kladně zhodnotil, že Síkela inicioval svolání jednání rady ministrů pro energetiku k mimořádným opatřením energetické krize. Bartoš ocenil i nákup plynu do státních hmotných rezerv.

Vláda na pomoc domácnostem a firmám s vysokými cenami energií slíbila vyhradit 66 miliard korun. Ředitel odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Ladislav Minčič dříve ČTK sdělil, že podpora bude převážně směřovat do domácností.

Síkela dnes řekl, že vládě navrhne zvýšení letošní pomoci s drahými energiemi domácnostem, hodlá se zaměřit především na zranitelné skupiny. Dodal, že pomoc připravuje také pro průmysl. Využít hodlá dočasný krizový rámec Evropské komise, který umožňuje členským státům okamžitou podporu firem v souvislosti s drahými energiemi a protiruskými sankcemi v důsledku rusko-ukrajinského konfliktu. Evropská komise opatření představila už na konci března.

Havlíček: ANO senátní finále prohrálo, o referendum o vládě nešlo

02.10.2022 13:11 Druhé kolo letošních senátních voleb skončilo prohrou hnutí ANO, řekl v dnešní Partii Terezie…

Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda podle Kupky zdanit 40 až 60…

02.10.2022 12:50 Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda zdanit 40 až 60 procenty. Konkrétní výše se určí na…

Policie už o víkendu zkontrolovala na hranicích 18 tisíc lidí. Zadržela…

02.10.2022 11:15 Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18.781 lidí, zadrželi…

Zeman, Čaputová a další prezidenti odmítli anexi okupovaných ruských území

02.10.2022 10:44 Devět prezidentů zemí střední a východní Evropy, včetně Miloše Zemana, ve společném prohlášení…

Dočasnou ochranu za poslední týden získalo 3152 Ukrajinců

02.10.2022 10:05 Dočasnou ochranu v Česku za uplynulý týden získalo 3152 uprchlíků před válkou na Ukrajině, je to o…

Šíření covidu nadále zrychluje, přibyli hospitalizovaní i vážně nemocní

02.10.2022 08:50 Šíření covidu-19 v Česku nadále zrychluje. V sobotu testy v Česku potvrdily 667 případů koronaviru,…

Návrh ANO na širší osvobození od koncesionářských poplatků u vlády asi…

02.10.2022 08:44 Zejména kvůli zásadním dopadům na příjmy České televize a Českého rozhlasu kabinet Petra Fialy (ODS…

Vláda nejspíš neupraví povinnosti nezaměstnaných vůči úřadům práce

02.10.2022 08:33 Návrh poslanců opozičního hnutí ANO na úpravu povinností nezaměstnaných lidí vedených na úřadech…

Spolu má velkou budoucnost, řekl Fiala po úspěchu ve volbách. Babiš…

01.10.2022 20:25 Aktualizováno ládní koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) získala při započtení všech podporovaných kandidátů při…

Místopředseda TOP 09 Czernin obhájil mandát senátora

01.10.2022 20:22 Aktualizováno Senátorem ve volebním obvodu Jičín bude opět Tomáš Czernin (TOP 09). Ve 2. kole senátních voleb…

Související:

Nejnovější