Jurečka vítá shodu EU na zpřísnění trhu s emisními povolenkami

Vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL), který v současné době řídí ministerstvo životního prostředí, vítá dnešní dohodu států EU na zpřísnění a rozšíření fungování trhu s emisními povolenkami. Poukazuje přitom například na to, že již od roku 2025 může začít fungovat sociálně klimatický fond na pomoc domácnostem.

Marian Jurečka

Změny na trhu s povolenkami podle něj pomůžou také ochránit konkurenceschopnost průmyslu tím, že EU dokáže pravidla uplatnit i na zboží dovážené ze třetích zemí. Systém obchodování s emisními povolenkami bude daleko víc vyvážený, což je důležitá dobrá zpráva pro domácnosti i firmy. Řekl to dnes na dotaz ČTK. Výsledek dohody naopak kritizují Hnutí Duha, Greenpeace a Centrum pro dopravu a energetiku. Podle nich jde spíš o podporu průmyslu místo lidí.

Unie se dnes nad ránem předběžně dohodla na zpřísnění a rozšíření fungování trhu s emisními povolenkami. Přihlásila se tím k ústřednímu bodu své Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je učinit unijní ekonomiku do poloviny století uhlíkově neutrální. Systém obchodování s povolenkami se nyní bude vztahovat i na vytápění a na silniční dopravu, neunikne mu ale ani námořní doprava. Unie zároveň zrychlí tempo, jakým firmy z různých odvětví - od výroby elektřiny až po ocelárny - budou muset snižovat škodlivé emise. Ekonomické dopady přechodu na čistší energetiku má spotřebitelům pomoci mírnit nově zřízený klimatický fond.

Za klíčové označil Jurečka mimo jiné to, že systém dokáže nastavovat férové konkurenční prostředí i u výrobků a dovozu ze třetích zemí. To je podle něj jedna z klíčových věcí pro to, aby si tuzemský průmysl udržel konkurenceschopnost, uvedl. Sociálně klimatický fond začne fungovat od roku 2026, ale podle Jurečka může začít fungovat i o rok dřív. Zaměří se na sociálně zranitelné skupiny lidí a domácnosti, které díky tomu budou schopné zvládnout tato opatření a uskutečnit investice do svých domovů nebo mobility, popsal Jurečka. Pro tento fond se počítá s částkou 86 miliard eur, tedy asi 2,1 bilionu korun.

"Je důležité, že se podařilo shodu nalézt, protože klimatická změna nepočká, a jsme v situaci, kdy máme obrovskou zodpovědnost za to, co tady zanecháme našim dětem," dodal Jurečka.

Centrum pro dopravu a energetiku, Hnutí Duha a Greenpeace ve společné tiskové zprávě uvádějí, že nová pravidla považují za neférová. Uvedly například, že členské státy prosadily pravidla, díky kterým bude průmysl i nadále dostávat velké množství emisních povolenek zdarma. Motivace k odchodu od uhlí tak zůstane podle uvedených organizací slabá. "Považujeme za problematické, že domácnosti budou zatížené cenou povolenky dříve, než jejich plnou cenu ponesou velcí znečišťovatelé. Princip znečišťovatel platí, tak zatím stále funguje spíše na papíře než ve skutečnosti," uvedla například Barbora Urbanová z Centra pro dopravu a energetiku.

Nespokojení lidé mohou ohrozit demokratické základy ČR, varovalo vnitro

05.02.2023 16:56 Aktualizováno Velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit…

Policie loni řešila 149 nenávistně motivovaných činů, meziročně více

05.02.2023 15:44 Policie začala v loňském roce řešit celkem 149 nenávistně motivovaných trestných činů, což je…

Pavel by Zemanovo jmenování šéfa ÚS musel ignorovat, míní Rychetský

05.02.2023 14:53 Aktualizováno Nový prezident by mohl, a dokonce musel, ignorovat krok svého předchůdce, pokud by tento předchůdce…

TOP 09 podle Pekarové Adamové podporuje zvýšení věku odchodu do důchodu

05.02.2023 14:32 Aktualizováno Zvýšení věku pro odchod do důchodu koaliční TOP 09 podporuje, vláda ale musí předložit celkovou…

Pekarová Adamová vezme na Tchaj-wan zástupce desítek firem

05.02.2023 14:03 Ve sněmovní delegaci, jež koncem března navštíví Tchaj-wan, budou podle předsedkyně dolní komory…

Pokutu 35 tisíc za porušení pravidel ve volbách do Senátu dostalo ANO a…

05.02.2023 10:38 Nejvyšší pokutu za porušení pravidel během loňských senátních voleb dostalo hnutí ANO a komunisté.…

Policie na slovenských hranicích zadržela 9660 lidí, vstup odmítla 2636…

05.02.2023 10:03 Při stálých kontrolách, které na česko-slovenských hranicích skončily v noci na dnešek, policie od…

Jurečka navrhne úpravu valorizace penzí, platit by mohla od příštího roku

05.02.2023 09:08 Způsob zvyšování důchodů by se mohl od příštího roku změnit. Upravit by se měla pravidla pro běžnou…

Pavel nepočítá s vojenskou přehlídkou během inaugurace

05.02.2023 08:40 Vojenská přehlídka podle budoucí hradní kancléřky Jany Vohralíkové nebude součástí inaugurace…

Na inauguraci Pavla by mohli dostat pozvánku i prezidenti okolních států

04.02.2023 20:24 Na inauguraci zvoleného prezidenta Petra Pavla by mohli dostat pozvánku i prezidenti okolních států…

Související:

Nejnovější