Lidé se opět mohou řadit do fronty vedoucí k budově parlamentu v centru Londýna, aby se mohli poklonit rakvi se zemřelou britskou královnou Alžbětou II. Ve frontě lidé stráví asi 24 hodin a během noci mají počítat s velmi nízkými teplotami. Oznámila to dnes večer britská vláda, která přístup do fronty dopoledne pozastavila, protože již byla příliš dlouhá.
Mezi čekajícími se dnes objevil také bývalý kapitán britské fotbalové reprezentace David Beckham. Měl na sobě černý oblek a uvedl, že se přišel poklonit královně. Ve frontě strávil 13 hodin, média mu věnovala velkou pozornost.
Při čekání se stalo také několik incidentů. Policie zadržela devatenáctiletého muže, který se svlékl a sexuálně obtěžoval dvě ženy ve frontě. Před policií se pokoušel uniknout skokem do Temže, byl však zadržen, když vyplaval, uvedl server Sky News.
Podle údajů londýnské záchranné služby potřebovalo lékařské ošetření 435 lidí a za dva předchozí dny bylo 42 truchlících odvezeno do nemocnice, píše DPA.
Zástup se táhl v délce téměř osmi kilometrů od Westminsterského sálu britského parlamentu po pravém břehu Temže za most Tower Bridge až k parku Southwark, kde již nebyla kapacita pro další čekající. "Nesnažte se do fronty připojit, dokud nebude oznámeno její znovuotevření," napsalo dopoledne na twitteru ministerstvo kultury.
Doba čekání ve frontě se v tom okamžiku odhadovala na 14 hodin. Veřejnost má až do pondělního časného rána možnost osobně se rozloučit s panovnicí, která zemřela před týdnem ve svém skotském sídle Balmoral. Britské úřady očekávají, že zesnulé se přijde poklonit na 750.000 lidí, uvádí agentura Reuters. Pohřeb bude v pondělí 19. září ve Westminsterském opatství.
Pohřbu se podle zdroje z britského ministerstva zahraničí, na který se odvolává Reuters, zúčastní zhruba 500 zahraničních hostů reprezentujících 200 zemí a teritorií. Bude mezi nimi téměř stovka prezidentů a šéfů vlád a přes 20 příslušníků královských rodin. Přijedou například bahrajnský korunní princ, katarský emír a ománský sultán. Zastoupena bude i saúdská královská rodina, potvrdil zdroj. Čína dnes uvedla, že se ještě nerozhodla, zda nějakého představitele pošle.
Král Karel III. se dnes s manželkou Camillou vydal do Walesu, kde se v Llandaffské katedrále zúčastnil bohoslužby. Poté se pozdravil v ulicích s davy příznivců a zamířil do velšského národního shromáždění, které králi vyjádřilo soustrast po úmrtí Alžběty II. Na Cardiffském hradě se král setkal s velšským premiérem Markem Drakefordem.
Návštěvou Walesu končí Karel III. cestu po Spojeném království v roli nového krále. Wales má pro něj zvláštní význam, protože pět desetiletí, do nástupu na trůn minulý týden, nynější král nosil titul princ z Walesu, připomíná agentura Reuters.
Večer se nový král společně se svými sourozenci, princeznou Annou, princem Andrewem a princem Edwardem vydal na čtvrthodinovou vigilie u rakve své matky.
V sobotu večer pak obdobně mlčky postojí u rakve zemřelé královny jejích osm vnoučat, včetně princů Williama a Harryho.
Prvním truchlícím z řad veřejnosti, kdo spatřil královninu rakev ve Westminsterském sále, byla podle BBC Vanessa Nanthakumaranová. Na nábřeží Temže strávila více než 50 hodin. Uvedla, že jí tato zkušenost mimo jiné pomohla vypořádat se se smrtí manžela, který zemřel v únoru. Když stanula u rakve Alžběty II., v duchu se podle svých slov pomodlila a poděkovala královně za "skvělou službu".
Annette Nearyová se byla poklonit královnině rakvi již v katedrále v Edinburghu a poté se ve čtvrtek ráno vydala se svými dětmi z Worcestershiru do Londýna. Ve frontě před parlamentem strávili osm hodin, Nearyová ale ujistila, že to rozhodně stálo za to.
Všichni čtyři potomci zesnulé britské královny drželi vigilii u její rakve
Všichni čtyři potomci zesnulé britské královny Alžběty II., včetně krále Karla III., se postavili ke stranám její rakve ve Westminsterském sále britského parlamentu, čímž začala vigilie k uctění památky panovnice. Karel III., princezna Anne a princové Andrew a Edward sešli do sálu po kamenném schodišti, všichni oblečení ve slavnostních uniformách. Anne je první ženou, která se této tradice dosud vyhrazené mužským potomkům monarchy účastní. Sourozenci u rakve setrvali asi deset minut, poté opět odešli. Ceremoniál živě přenášela stanice Sky News.
Tradice vigilie princů vznikla v roce 1936 po úmrtí krále Jiřího V., uvedla Sky News. Při posledním úmrtí panovníka, Jiřího VI. v roce 1952, se tento obřad nekonal, protože král neměl mužského potomka, ale dvě dcery. Letos poprvé se tradice dosud výhradně určené princům účastní i princezna, Alžbětina dcera Anne.
Na vyvýšeném pódiu na straně Westminsterského sálu stáli členové širší královské rodiny, včetně Karlovy manželky Camilly. Cestu královské rodiny z Buckinghamského paláce k sídlu parlamentu provázelo nadšené tleskání přihlížejícího davu. Atmosféra v sále je velmi slavnostní, lidé čekají téměř 24 hodin, aby se mohli osobně královně poklonit. Také v době vigilie okolo pódia s vystavenou rakví procházeli lidé.
V sobotu večer pak obdobně mlčky postojí u rakve zemřelé královny jejích osm vnoučat, včetně princů Williama a Harryho.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.
Herec Orlando Bloom naznačil své emocionální rozpoložení po nedávném rozchodu s popovou hvězdou Katy Perry. Na svém Instagramu sdílel sérii citátů slavného švýcarského psychiatra Carla Junga, které naznačují pocity osamělosti a smutku. Mezi citáty se objevilo například: „Osamělost nevzniká z nedostatku lidí kolem nás, ale z neschopnosti sdílet to, co je pro nás důležité,“ či „Ani šťastný život se neobejde bez určité míry temnoty.“
Britský princ Harry údajně nabídl králi Karlovi symbolickou „olivovou ratolest“ – pozvání na Hry Invictus, které se v roce 2027 uskuteční v Birminghamu. Pokud by monarcha nabídku přijal, podle královského experta by to mohlo znamenat mnohem víc než jen jednorázové gesto smíření. Richard Fitzwilliams pro Daily Express uvedl, že v takovém případě by princ Harry a Meghan Markleová velmi pravděpodobně požadovali jednu klíčovou věc: veřejné zviditelnění a společné fotografování.
Občas je těžké uvěřit tomu, na co jsou lidé schopni naletět. Kriminalisté z Prahy se v těchto dnech zabývají případem podvodu, jehož obětí se stal muž, který pod příslibem lásky zaslal veškeré své úspory neznámému člověku, jenž se vydával za slavnou hollywoodskou herečku Sandru Bullock.
Pavel Novotný ve středu nastoupil do pankrácké věznice v Praze, kde si odpyká tříměsíční trest odnětí svobody za porušení předchozí podmínky. Jak to v případě bývalého starosty bývá, z jeho nástupu za mříže se stala jedna velká show. Novotný si ještě řekl, co chtěl.
Svět fotbalu zasáhla tragická zpráva. Útočník anglického Liverpoolu a portugalské reprezentace Diogo Jota už žádné další starty či góly nepřidá. Ve věku pouhých 28 let tragicky zahynul ve Španělsku.
V Česku právě v těchto chvílích vrcholí aktuální vlna veder, kterou odpoledne a večer ukončí silné či velmi silné bouřky. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) upravuje územní platnost středečního varování, především co se týká bouřek.
Dvě na sebe navazující výluky zásadně ovlivní ve zbytku probíhajícího týdne provoz metra na lince C. Vlaky nebudou jezdit mezi stanicemi Nádraží Holešovice a I. P. Pavlova, respektive Pražského povstání. S omezením provozu je třeba počítat od čtvrtka až do neděle.
Helena Vondráčková oslavila v uplynulém týdnu 78. narozeniny a zase nechyběla na pódiu. Vystoupila například v Chrudimi, tedy nedaleko svého rodiště. Za dva roky ji ale čeká velká show k osmdesátinám. Jak se to domluvilo?
Neustálým turbulentním vývojem prochází vztah amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska. Po další kritice na adresu šéfa Bílého domu přispěchal jeden z nejbohatších lidí světa s pochvalou, když ocenil Trumpovy zásluhy o mír na Blízkém východě.
Petra Kvitová v úterý odehrála poslední zápas ve Wimbledonu, kde zaznamenala největší úspěchy individuální kariéry. Pořadatelé nejslavnějšího turnaje na to nezapomněli. Kvitová tak dostala možnost se rozloučit i slovy.