Karel III. uspořádal recepci před zahájením summitu COP27

Britský král Karel III. dnes na recepci v Buckinghamském paláci přijal stovky zástupců politiky, byznysu a dalších veřejně známých osobností před zahájením 27. světové klimatické konference (COP27) v Egyptě. Třiasedmdesátiletý panovník chtěl být informován o praktických opatřeních k zastavení globálního oteplování, uvedla agentura DPA. Na summit v přímořském letovisku Šarm aš-Šajch totiž osobně nepojede.

Král Charles III.

Na dnešní recepci byli pozváni mimo jiné zmocněnec amerického prezidenta pro otázky klimatických změn John Kerry, britský premiér Rishi Sunak či třeba módní návrhářka Stella McCartneyová.

Sunak dnes na recepci ocenil krále Karla za jeho prozíravé vedení v boji proti změně klimatu. "Jeho Veličenstvo se snaží pomoci najít praktická řešení pro změnu klimatu a ztrátu biologické rozmanitosti již více než 50 let, tedy dávno před COP1, natož před COP27," řekl shromážděným Sunak.

Král Karel, který se již řadu let zasazuje o ochranu klimatu, musel na nátlak bývalé premiérky Liz Trussové svou účast na konferenci v Egyptě zrušit. Trussová na rozdíl od svého předchůdce Borise Johnsona vyřadila z agendy problematiku ochrany klimatu a životního prostředí, ale po necelých dvou měsících ve funkci byla nucena na nátlak svých spolustraníků odstoupit. Kerry dnes uvedl, že králova přítomnost v Egyptě by měla silný účinek.

Současný předseda vlády Rishi Sunak původně uvedl, že na summit nepojede, tento týden však své rozhodnutí změnil.

"Když se podíváte na výzvu, která před námi stojí, je snadné cítit se vyděšeně, ale věřím, že dohody, kterých jsme v Glasgow dosáhli, jsou pro svět zdrojem naděje," řekl Sunak. "Pokud nebudeme jednat dnes, riskujeme, že zítra zanecháme našim dětem stále zoufalejší dědictví," dodal.

Mluvčí vlády ve čtvrtek uvedla, že Sunak by králi v účasti nebránil. Na to už je ale pozdě, protože podle mluvčí by to nyní bylo "logisticky neproveditelné". Vláda a palác se proto dohodly, že se Karel III. nezúčastní.

COP27 začíná 6. listopadu v přímořském letovisku Šarm aš-Šajch. Zástupci přibližně 200 zemí tam budou dva týdny diskutovat o tom, jak omezit globální oteplování.

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Labouristé by rádi zrušili jednu z komor britského parlamentu

05.12.2022 18:26 Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory…

Putin přijel osobně zkontrolovat Kerčský most

05.12.2022 17:57 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes přijel osobně zkontrolovat Kerčský most, který spojuje Ruskem…

Putin podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat

05.12.2022 15:23 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle očekávání podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz…

Související:

Nejnovější