V neděli 25. července v 5 hodin ráno našeho času odstartuje Karel Lavický svou třetí olympijskou regatu ve třídě RS:X. Po Londýně a Riu je jasné, že své olympijské umístění v Tokiu vylepší. Na startu je totiž pouze 25 závodníků a Karlovo dosavadní nejlepší umístění je 31. místo z Ria.
Karel Lavický má velmi skromný tým – v olympijské vesnici v Enoshimě, kde se jachtařské soutěže konají, je pouze se svým trenérem a team leaderem v jedné osobě Patrikem Pollákem.
Do Japonska odletěli 12. července a po prvních dnech strávených v Enoshimě jsou v pohodě a připraveni na závodění: „Obrněni trpělivostí to zvládáme, po příletu jsme na letišti strávili 6 hodin a další 2 hodiny trvala cesta do olympijské vesnice. Další den trval 4 hodiny transport surfů z vesnice do mariny.“ Od 15. července již Karel testoval olympijské vody. Zatím je počasí příznivé. Žádný tajfun se neblíží, jen je úmorné vedro. Kontejner dorazil 20. července. „V rekordním čase jsme ho vyložili, zaregistrovali jsme člun, který v něm byl, a ještě ten den jsme stihli trénink na vodě,“ popisuje Patrik, jak jsou akční.
Před závodem ještě bylo nutné absolvovat měření, naleštit prkna, polepit plachty národními znaky a už se může začít závodit.
Nakonec bylo rozhodnuto, že se jachtaři slavnostního zahájení mohou zúčastnit, a tak si Karel opět užil tuto velkou slávu, i když se letos konala bez diváků jen za přítomnosti televizních kamer. „Pro trenéry a funkcionáře bylo jen 6 míst. Velmi férově se o ně losovalo, ale mezi vylosovanými jsem nebyl. Tak jsem se na zahájení díval v televizi s japonským komentářem,“ říkal trochu zklamaně, ale s humorem Patrik.
Jak bude vypadat olympijská regata?Na každý závodní den jsou naplánované tři rozjížďky dlouhé 20 až 25 minut. Závodit se bude v neděli 25. 7. od 5 hodin SEČ a v pondělí 26. 7. od 8 hodin SEČ, úterý 27. 7. je rezervní den – když bude vše odjeto podle plánu, tak budou mít závodníci volno. Ve středu 28. 7. bude opět start v 5 hodin SEČ a ve čtvrtek 29. 7. v 8.15 SEČ. Pátek 30. 7. je rezervní den a v sobotu 31. 7. je od 8.30 SEČ na programu medailová rozjížďka pro deset nejlepších.
Jaká je předpověď?„Tajfun #8 se blíží. Zítra nejspíš naruší brízu, ve které jsme tady od začátku trénovali. Pořádný vítr, který má Karel rád, by měl přinést, doufám, od pondělka snad aspoň do středy. Škoda, že podle plánu máme v úterý volno. Ale uvidíme, jak to bude zítra, je dost možné, že se nic neodjede…,“ vysvětlil nadcházející situaci Patrik.
Kdo patří k favoritům?Především je to vítěz posledních tří mistrovství světa třídy RS:X Nizozemec Kiran Badloe. Ten v národní kvalifikaci porazil Doriana van Rijsselbergha, který dokázal získat olympijské zlato v Londýně i v Riu. Nizozemskou nadvládu by mohl prorazit Ital Mattia Camboni, druhý na letošním mistrovství světa a Evropy. O více než 10 let starší než Camboni je Byron Kokkalanis z Řecka, který na letošním světovém šampionátu skončil těsně za Italem. Dalším veteránem, který má medailové ambice, je Polák Piotr Myszka, který vyhrál mistrovství světa již v roce 2010 a znovu v roce 2016, v Riu byl čtvrtý. Olympijská regata je ale velmi specifická, stát se může cokoli a vyhrát může v podstatě každý z 25 účastníků.
Držme Karlovi Lavickému palce, ať s emu daří!
Kde můžete závod sledovat?Přenosy z jachtingu bude možné sledovat na Eurosportu, který má přenosová práva pro celou Evropu.
Přímé přenosy rozjížděk zde: https://tokyo2020.sailing.org/multimedia/broadcasters/
Live tracking rozjížděk: https://tokyo2020.sailing.org/multimedia/tracking/
Výsledky: https://tokyo2020.sailing.org/results-centre/
Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Úmorné vedro bude Česko sužovat přinejmenším do čtvrtka. Meteorologové nově na středu vyhlásili výstrahy před vysokými a velmi vysokými teplotami pro téměř celé území republiky a před nebezpečím požárů pro jihozápadní polovinu území.
Českým šoubyznysem otřásla v posledních dnech smutná zpráva. Ve věku pouhých 28 let náhle zemřel kadeřník slavných Jakub Zábranský. V péči měl například zpěváka Jana Bendiga či současnou partnerku Jaromíra Jágra.
Marek Ztracený je zpět. Úřadující Slavík se poprvé od koncertů v Edenu vrátil na pódia. Bylo to opět v Praze, konkrétně na Výstavišti v Holešovicích. Vystoupení se neobešlo bez zajímavých momentů, ale také bez problémů.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i v červnu, který právě skončil. Těhotenství oznámila někdejší televizní moderátorka Michaela Ochotská či herečka Barbora Pleva Mottlová. Právě druhá jmenovaná nyní prozradila, jak radostnou novinku odhalila svému manželovi Davidovi.
Na začátku letních prázdnin se stala další tragická událost. V pondělí zemřel malý chlapec v autokempu v Sedmihorkách na Semilsku. O život přišel po pádu do vody. Na místě zasahovaly záchranné složky.
Extrémní vedra jsou tady. Podle ČHMÚ.cz nás v nadcházejících třech dnech čekají tropické teploty dosahující až 37 °C.