Kauza údajného zavlečení Babiše ml. na Krym se odkládá

Státní zástupce potvrdil rozhodnutí policie odložit případ údajného zavlečení Andreje Babiše mladšího na Krym a stížnost jeho právníka zamítl. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy.

Andrej Babiš ml.

Syn bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) dlouhodobě tvrdí, že ho na Krym nechal v roce 2017 proti jeho vůli odvézt otec, aby mu znemožnil vypovídat v dotační kauze Čapí hnízdo. Policie na konci loňského roku ale případ podruhé odložila. Podle serveru policie případ odložila, protože se Babišův syn nepodrobil zdravotnímu zkoumání znalcem, jak chtěli vyšetřovatelé.

Státní zástupce se podle mluvčího Městského státního zastupitelství v Praze Aleše Cimbaly podrobně zabýval nejen zdravotním stavem Babiše mladšího, ale například i svědeckými výpověďmi a jejich věrohodností. "Lze poznamenat, že veřejně známé poznatky spojené s tajnou nahrávkou poškozeného bylo nutno hodnotit jako reprodukci vyjádření podatele, než-li jako vlastní a originální poznatky svědků ke skutečnostem, které se udály v roce 2017," uvedl mluvčí.

"Státní zástupce se též pozastavil nad atypickou spoluprací poškozeného s orgány činnými v trestním řízení, "doplnil Cimbala. Syn bývalého premiéra podle něho nejprve s vyšetřovateli nespolupracoval, v druhé půlce loňského roku ale přislíbil součinnost například i ke znaleckému zkoumání. "Následně své přísliby opět odvolal, čímž provedení úkonů zamezil," uvedl mluvčí.

Proti rozhodnutí žalobců lze podat podnět k přezkoumání postupu v kauze. "Zatím ale nevím, jestli ho podáme," doplnil advokát Vítězslav Dohnal, který Babiše mladšího zastupuje. Uvedl, že dnes obdržel usnesení Obvodního státní zastupitelství pro Prahu 1, podle kterého byla zamítnuta jeho stížnost týkající se odložení případu.

Babiš mladší se na policii kvůli své cestě na Krym obrátil v lednu 2018. Policisté věc prověřovali pro podezření ze zavlečení a z omezování osobní svobody, loni v únoru ale případ bez jeho výslechu odložili, nešlo podle nich o trestný čin ani o přestupek. Případem se pak znovu začali zabývat, když Babiš mladší přicestoval do Česka. Na policii Babiš mladší vypovídal v září, jeho výslech trval zhruba pět hodin.

Babiš mladší dříve médiím sdělil, že ho na Krym odvezl manžel lékařky Dity Protopopové, která vypracovala posudek o jeho duševním stavu a která dříve byla poradkyní jeho otce na ministerstvu financí. Posudek Protopopové měl podle médií pomoci Babišovu synovi vyhnout se ze zdravotních důvodů stíhání v kauze Čapí hnízdo. Protopopová si stojí za tím, že stanovila správnou diagnózu.

Babiš mladší prohlašuje, že farma Čapí hnízdo byla od počátku projektem jeho otce a že on hrál roli bílého koně. Stíhání členů Babišovy rodiny v kauze padesátimilionové dotace pro areál Čapí hnízdo již bylo zastaveno. Obvinění nyní čelí jen bývalý premiér a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová), oba vinu odmítají. Babiš tvrzení svého syna dlouhodobě odmítá a tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií.

Stíhání bývalého premiéra je nyní přerušeno, protože v loňských říjnových volbách získal poslanecký mandát, a tím i imunitu. Aby bylo možné ve stíhání pokračovat, musí ho Sněmovna znovu vydat. V úterý jí to doporučil většinou hlasů mandátový a imunitní výbor, který ke kauze vyslechl i státního zástupce Jaroslava Šarocha. Babiš možnost vyjádřit se před členy výboru nevyužil a zastal písemné stanovisko. Zopakoval, že kauzu Čapí hnízdo považuje za vykonstruovaný a účelový pokus o svou kriminalizaci a o snahu vystrnadit ho z politiky.

V Česku se chystá soud s firmou, která se snažila vyvézt díly pro jaderné…

04.10.2023 10:44 Firma z Česka chtěla bez povolení vyvézt díly použitelné k výrobě jaderných zbraní do Pákistánu.…

Česko oznámilo zavedení namátkových kontrol na hranicích se Slovenskem

03.10.2023 13:09 Česko a Polsko zavádějí kontrolní opatření na hranicích se Slovenskem kvůli migraci. Tyto kroky…

Vlak srazil na Strakonicku několik lidí, dva zemřeli

03.10.2023 11:37 K tragické události došlo v úterý dopoledne na Strakonicku. Vlak srazil u Bělčic čtyři osoby. Dva…

Česko by se neubránilo, myslí si většina občanů v průzkumu

02.10.2023 15:26 I přes jednomyslný názor veřejnosti na nutnost bránit suverenitu státu za každou cenu se více než…

Čeští lékaři vypovídají přesčasovou práci, jsou jich tisíce

02.10.2023 11:17 Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK) informovala o tom, že svou prosincovou přesčasovou…

Pavel sledoval slovenské volby se zájmem, Klaus gratuluje vítězi

01.10.2023 20:00 Nejen současný a bývalý český premiér okomentovali výsledky sobotních předčasných parlamentních…

ANO by v září vyhrálo volby, Sněmovna by se skládala ze sedmi stran

01.10.2023 13:18 Ve stínu předčasných parlamentních voleb na sousedním Slovensku vyšel průzkum preferencí českých…

Od října platí sporná důchodová novela prosazená Fialovou vládou

01.10.2023 10:57 Od října se mění pravidla pro předčasné důchody a také mimořádná valorizace. Dnes totiž začíná…

Pavel ve středu promluví před europoslanci ve Štrasburku

30.09.2023 15:48 Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk.…

Září bylo na silnicích tragické hlavně pro motorkáře

30.09.2023 12:24 V září zemřelo na tuzemských silnicích do páteční půlnoci 46 osob, o pět více než loni. Oproti…

Související:

Nejnovější