Kdo bude řídit USA? Kolem Trumpa se začíná formovat jeho "elita"

Bílý dům, ilustrační foto
Bílý dům, ilustrační foto, foto: Pixabay
Libor Novák , newsbox.cz 12. listopadu 2024 11:23
Sdílej:

Po svém vítězství v prezidentských volbách začal Donald Trump utvářet tým, který odráží jeho přísný postoj "Make America Great Again" (MAGA). Jeho vláda by se mohla stát jednou z nejpravicovějších administrativ v moderní historii USA, zaměřenou na Washingtonské elity, nelegální migranty a posílení zásady „America First“.

Z Trumpova rezortu Mar-a-Lago, kde se často setkává se svými podporovateli a významnými hosty, jako je Elon Musk, již začínají vycházet kontury jeho plánované vlády. Každá z jeho nových nominací vyvolává u liberálních kritiků obavy, což je součástí Trumpovy strategie. Uvedl to server CNN.

Stephen Miller, známý svým výrokem „Amerika je pro Američany“, by měl být jmenován zástupcem vedoucího kanceláře Bílého domu pro politiku a je připraven koordinovat masivní deportace. Za nového „hraničního cara“ byl zvolen Tom Homan, který má zkušenosti z Fox News, kde se vyjadřoval tvrdě proti demokratickým guvernérům, kteří by blokovali deportace.

Trump zvažuje i mainstreamovější republikány pro bezpečnostní pozice. Marco Rubio, senátor z Floridy a silný kritik Trumpa v roce 2016, je údajně zvažován na post ministra zahraničí. Rubio se stal zastáncem Trumpismu a ve své řeči na republikánském sjezdu letos prohlásil, že Trump je jedinou cestou k návratu americké prosperity. Na pozici velvyslankyně v OSN se plánuje dosazení Elise Stefanikové, která se stala hlavní zastánkyní Trumpa a veřejně vyjadřuje podporu jeho politice „America First“.

Trumpovy nominace na ministerstva naznačují pevné postoje i v dalších oblastech: do čela Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) by měl být jmenován bývalý kongresman Lee Zeldin, který slibuje pokračování Trumpovy energetické politiky „drill, baby, drill“. Pro Trumpovy kritiky je složení nového kabinetu znepokojivé, jelikož každý z nominovaných je oddaným stoupencem prezidenta.

Ve druhém funkčním období by se Trump mohl soustředit na rozsáhlé deportace a zavádění tvrdší imigrační politiky, přičemž nehodlá couvnout ani před rizikem kontroverze. Tom Homan zdůraznil, že rodiny migrantů lze deportovat společně, čímž by se vyhnulo problematice odloučení dětí. Stephen Miller prosazuje striktní zadržení a přesun nelegálních migrantů do „velkokapacitních táborů“ s následným odsunem.

I když jsou plány Trumpova zahraničního týmu méně radikální, očekává se, že nová vláda bude vůči Číně a Rusku přistupovat s výrazně tvrdším postojem. 

Témata:
Stalo se