Po svém vítězství v prezidentských volbách začal Donald Trump utvářet tým, který odráží jeho přísný postoj "Make America Great Again" (MAGA). Jeho vláda by se mohla stát jednou z nejpravicovějších administrativ v moderní historii USA, zaměřenou na Washingtonské elity, nelegální migranty a posílení zásady „America First“.
Z Trumpova rezortu Mar-a-Lago, kde se často setkává se svými podporovateli a významnými hosty, jako je Elon Musk, již začínají vycházet kontury jeho plánované vlády. Každá z jeho nových nominací vyvolává u liberálních kritiků obavy, což je součástí Trumpovy strategie. Uvedl to server CNN.
Stephen Miller, známý svým výrokem „Amerika je pro Američany“, by měl být jmenován zástupcem vedoucího kanceláře Bílého domu pro politiku a je připraven koordinovat masivní deportace. Za nového „hraničního cara“ byl zvolen Tom Homan, který má zkušenosti z Fox News, kde se vyjadřoval tvrdě proti demokratickým guvernérům, kteří by blokovali deportace.
Trump zvažuje i mainstreamovější republikány pro bezpečnostní pozice. Marco Rubio, senátor z Floridy a silný kritik Trumpa v roce 2016, je údajně zvažován na post ministra zahraničí. Rubio se stal zastáncem Trumpismu a ve své řeči na republikánském sjezdu letos prohlásil, že Trump je jedinou cestou k návratu americké prosperity. Na pozici velvyslankyně v OSN se plánuje dosazení Elise Stefanikové, která se stala hlavní zastánkyní Trumpa a veřejně vyjadřuje podporu jeho politice „America First“.
Trumpovy nominace na ministerstva naznačují pevné postoje i v dalších oblastech: do čela Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) by měl být jmenován bývalý kongresman Lee Zeldin, který slibuje pokračování Trumpovy energetické politiky „drill, baby, drill“. Pro Trumpovy kritiky je složení nového kabinetu znepokojivé, jelikož každý z nominovaných je oddaným stoupencem prezidenta.
Ve druhém funkčním období by se Trump mohl soustředit na rozsáhlé deportace a zavádění tvrdší imigrační politiky, přičemž nehodlá couvnout ani před rizikem kontroverze. Tom Homan zdůraznil, že rodiny migrantů lze deportovat společně, čímž by se vyhnulo problematice odloučení dětí. Stephen Miller prosazuje striktní zadržení a přesun nelegálních migrantů do „velkokapacitních táborů“ s následným odsunem.
I když jsou plány Trumpova zahraničního týmu méně radikální, očekává se, že nová vláda bude vůči Číně a Rusku přistupovat s výrazně tvrdším postojem.
O víkendu se dočkáme pravého jarního počasí. Denní maxima totiž podle ČHMÚ.cz vyrostou nad 20 stupňů.
Anna Slováčková se mohla v závěru života spolehnout i na přítele Matěje, který se zamlouval i jejím rodičům. Jeden z nich dokonce věřil, že vztah se posune na další úroveň a dojde ke svatbě. Jak víme, tenhle sen už se nesplní.
Odvolací soud v Londýně dnes vyslechl tvrzení právního zástupce prince Harryho, podle kterého byl vévoda ze Sussexu nespravedlivě vyčleněn a podroben nižší a neodůvodněné úrovni bezpečnostní ochrany ve Spojeném království. Jde o nejnovější právní krok prince, který se snaží zvrátit rozhodnutí Nejvyššího soudu, jenž potvrdil, že Harry už nemá nárok na stejnou policejní ochranu, jakou mají ostatní aktivní členové královské rodiny.
Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu.
Hackeři v úterý úspěšně napadli profil českého premiéra Petra Fialy (ODS) na sociální síti X, kde se nakrátko objevily nepravdivé příspěvky. Případem se zabývá policie, Fiala se strážci zákona spolupracuje na vyšetření incidentu.
Luxusní hotely, prestižní developerské projekty i skrytý klub s elitní klientelou. Dokumentární film Dynastie odhaluje, jak se István Tiborcz, zeť maďarského premiéra Viktora Orbána, vyšvihl mezi nejbohatší muže země. Klíčovou roli v jeho podnikatelském vzestupu sehrály veřejné zakázky a vazby na státní instituce. Investigativní novináři z několika redakcí přinášejí detailní obraz systému, v němž moc a byznys splývají v jedno. S jedním z autorů snímku jsme mluvili o tom, co všechno zjistili – a proč právě teď jejich práce rezonuje i za hranicemi Maďarska.
Evu Burešovou zasáhla v neděli večer zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové v nezáviděníhodné situaci. Nacházela se totiž před televizními kamerami, které zachytily smutek v její tváři. Eva se pak v pondělí vyjádřila k odchodu kamarádky i na sociální síti.
Přes den už sice teploty po uplynulém víkendu rostou, ale zima ještě stále vystrkuje růžky. Během následující noci klesnou minima až na -5 °C. Platí proto výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před mrazem ve vegetačním období.
Jsou to dva dny, co na věčnost odešla Anička Slováčková, která statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smutná zpráva zasáhla celou zemi, během pondělí spontánně vzniklo pietní místo u pražského domu jejích rodičů, tedy Felixe Slováčka a Dády Patrasové.
Víra v dezinformace nebo konspirační teorie je rozšířený jev, který může mít různé příčiny. Patří mezi ně mimo jiné ztráta důvěry ve veřejné instituce či média, ale také přirozené psychologické faktory, jako je strach, potřeba jistoty nebo přesvědčení o vlastní výjimečnosti.
Zdrcený Felix Slováček v neděli večer rozesmutnil Česko, když potvrdil, že jeho milovaná dcera Anička po dlouhém a statečném boji se zákeřnou rakovinou odešla na věčnost. Bolest, jakou si neumíme představit, po necelém dni rozhodně neodezněla. Spíše se znásobila.
Policie v Plzni vyšetřuje od noci z pondělí na úterý případ pokusu o vraždu a následné sebevraždy. Ke konfliktu došlo mezi rodinnými příslušníky. Muž zemřel, žena skončila v nemocnici.