Sedmaosmdesát procent bagdádských lékařů má zkušenost s násilím na pracovišti. V některých případech došlo na střelné zbraně a za většinou incidentů stojí příbuzní pacientů. Někdy si vynucují zbytečné procedury a část lékařů ve snaze přežít přistoupila na hru, v níž se předstírá léčba a dělají zbytečné zákroky, napsal o stavu iráckého zdravotnictví britský list The Guardian.
Marjam Alíová mířila k lékařskému pokoji na neurologii, když ji k zemi srazil muž s nožem na jejích zádech. Ochranka místo uzavřela a muže zatkla. Alíová říká, že měla nezvyklé štěstí, protože bezpečnostní kamera fungovala. "Pamatuji si, že jsem si řekla, že zemřu. Byla jsem v šoku. Proklínám den, kdy jsem se rozhodla stát se lékařkou," připomíná si sedmadvacetiletá žena, která je v rámci postgraduálního studia na stáži v bagdádské nemocnici Ghazího Harírího.
Muž tam na ni zaútočil loni v lednu, zatkli ho a uvěznili, ale Alíová podobně jako mnoho kolegů zvažuje emigraci. Podle průzkumu v minulém půlroce má s násilím v metropoli zkušenost 87 procent lékařů. Říkají, že těchto činů přibylo s pandemií. Za třemi čtvrtinami útoků jsou příbuzní pacientů nebo pacienti sami. Útočník na Alíovou byl zloděj, který v nemocnici pravidelně kradl. Jeho případ dokládá žalostné bezpečnostní poměry nemocnic. V lékařském pokoji jsou rozbité zámky a nikdo to neřeší.
V Iráku běžně podporují nemocného celé rodiny, někdy je při hospitalizaci jednoho až 15 lidí. Když dotyčný umírá nebo mu není pomoci, mohou se laici domnívat, že to způsobila chyba lékaře, a napětí přeroste v násilí.
Profesor epidemiologie Rijád Lafta říká, že když pacient do nemocnice přijde napjatý a úzkostný, mají s ním lékaři potíže. Úzkost přeroste ve vztek a pacient může zaútočit. Bezpečnostní laxnost znamená, že dotyčný může být ozbrojen. Lafta ví o dvou incidentech, při nichž přišli lékaři o život. V roce 2005 v Karbale zahynulo při útoku deset lékařů.
Lafta také poukázal na kmenovou problematiku. Některé kmeny rozvinuly vynucovací metody, obviní lékaře včetně jeho rodiny z omylu, ať skutečného nebo smyšleného, a požadují "kmenovou pokutu". Podle Lafty mohou chtít i 145 milionů dínárů (2,4 miliony korun). Jiní lékaři ví i o požadavcích na 300 milionů dínárů. "V Iráku bohužel mnoho lidí ví, že uniknou trestu. V takovém případě si můžete dělat, co chcete," řekl Lafta.
Někteří lékaři podle kardiologa Usmána Kutajby raději přistoupili na hru a jenom pro zklidnění rodin provádějí nesmyslné zákroky. "Když vidíte mrtvého a kolem máte deset lidí, zabijí vás, když řeknete, že je ten člověk po smrti. Tak provedete defibrilaci, někdy i desetkrát. Víte, že je to špatně, ale co máte říct?" řekl osmadvacetiletý Kutajba. Kolegové to podle něj dělají denně, a když mají pocit, že je pacient na umření, přivolávají si ochranku. Tato situace vyhání z Iráku množství lékařů. V roce 2017 zvažovalo emigraci 77 procent mladých lékařů, roku 2019 řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví, že jich odešlo 20.000 a že hlavní příčinou bylo násilí.
"Není mu vystaven jenom lékař, ale i jeho kolegové, rodina, přátelé nebo příbuzní. Je to jako nákaza. Dříve jsme měli problémy s odlivem lékařů lákaných nabídkami ze zahraničí, teď je vyháníme sami kvůli násilí," řekl Lafta.
Pokuty vyžadované kmeny a výhrůžky vedou k tomu, že se lékaři snaží vyhnout složitým operačním zákrokům. Absolventi se pak vyhýbají rizikovým oborům, jako je neurochirurgie nebo pohotovostní medicína. "V mém oboru, v kardiochirurgii, je vysoká úmrtnost. Nikdo to nechce dělat, a když to dělá, bude mít problémy," řekl Kutajba. Nedostatek odborníků má řešit program urychleného dvouletého postgraduálu. Když se vydal Kutajba na dráhu kardiochirurgie, začal svému kmeni platit vyšší poplatky, aby si získal jeho podporu v případě, že na něj někdo zaútočí nebo ho bude vydírat.
Vláda chtěla problém řešit v roce 2010 zákonem o ochraně lékařů. Umožňoval jim nosit do práce zbraň. Lafta to považuje za směšné, protože právě zvyšování počtu ozbrojených lidí je podle něj za násilím - v Iráku má zbraň pětina obyvatel. "Když útočníci přijdou do nemocnice, mají automaty a přicházejí po třech nebo i po pěti. Doktor se neubrání malou zbraní, nebude rychlejší než takové gangy," řekl Lafta. Podle něj pomůže jenom zvýšená obecná bezpečnost. "Když budou lidi respektovat zákon a mít k němu respekt, myslím, že násilnosti skončí," řekl.
Zahra Súdánová studuje medicínu na univerzitě Mustansiríja a ráda by věci změnila. "Chci pomáhat lidem, chci v Iráku něco změnit. Přeji si to z celého srdce," řekla. Alíová na rozdíl od ní veškerou důvěru v systém ztratila. Klan, k němuž patřil útočník na ni, za ní přišel večer domů a přinutil ji stáhnout žalobu. Vrátila se do práce, ale chce emigrovat. "Jsem velmi připoutaná ke své rodině, nevím, zda má cenu žít někde bez ní. To je jediná věc, která mne tu drží," řekla.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Úmorné vedro bude Česko sužovat přinejmenším do čtvrtka. Meteorologové nově na středu vyhlásili výstrahy před vysokými a velmi vysokými teplotami pro téměř celé území republiky a před nebezpečím požárů pro jihozápadní polovinu území.
Českým šoubyznysem otřásla v posledních dnech smutná zpráva. Ve věku pouhých 28 let náhle zemřel kadeřník slavných Jakub Zábranský. V péči měl například zpěváka Jana Bendiga či současnou partnerku Jaromíra Jágra.
Marek Ztracený je zpět. Úřadující Slavík se poprvé od koncertů v Edenu vrátil na pódia. Bylo to opět v Praze, konkrétně na Výstavišti v Holešovicích. Vystoupení se neobešlo bez zajímavých momentů, ale také bez problémů.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i v červnu, který právě skončil. Těhotenství oznámila někdejší televizní moderátorka Michaela Ochotská či herečka Barbora Pleva Mottlová. Právě druhá jmenovaná nyní prozradila, jak radostnou novinku odhalila svému manželovi Davidovi.
Na začátku letních prázdnin se stala další tragická událost. V pondělí zemřel malý chlapec v autokempu v Sedmihorkách na Semilsku. O život přišel po pádu do vody. Na místě zasahovaly záchranné složky.
Extrémní vedra jsou tady. Podle ČHMÚ.cz nás v nadcházejících třech dnech čekají tropické teploty dosahující až 37 °C.
Americká zpěvačka Katy Perry a herec Orlando Bloom ukončili svůj sedmiletý vztah, během něhož byli od roku 2019 zasnoubeni a v roce 2020 se jim narodila dcera Daisy Dove. O jejich rozchodu informoval magazín Us Weekly s odkazem na blízké zdroje páru. I přes ukončení vztahu zůstávají podle všeho v dobrých vztazích a zaměřují se především na výchovu čtyřleté dcery.
Veronika Žilková před časem vzkázala, že musí myslet sama na sebe, ale i po rozchodu s Josefem Holomáčem má o koho pečovat. Konkrétně o pejska, u kterého se v posledních dnech vyskytly nepříjemné zdravotní potíže.
Chinaski v červnu odehráli jednu z největších show kariéry, když koncertně pokřtili nový fotbalový stadion v Hradci Králové. V samém závěru měsíce, konkrétně právě dnes, slaví její frontman Michal Malátný půlkulaté 55. narozeniny. A fanoušci kapely mohou být rádi, že je stále baví.