Kim Čong-un: USA destabilizují situaci na Korejském poloostrově

Kim Čong-un
Kim Čong-un, foto: Reprofoto YouTube
Jan Hartl , ČTK 12. října 2021 06:07
Sdílej:

Spojené státy jsou vážnou příčinou nestability na Korejském poloostrově, řekl dnes ve státní televizi KCNA severokorejský vůdce Kim Čong-un. Pchjongjang podle něj vyvíjí nové zbraně, aby se dokázal bránit USA i vojenským ambicím Jižní Koreje. KLDR v posledních týdnech otestovala za hlasité mezinárodní kritiky několik nových zbraní.

Severokorejský vůdce prohlásil, že cílem KLDR není začít válku, ale "zvýšit válečné odstrašování v zájmu ochrany národní suverenity". Svoje poznámky pronesl na obranné konferenci, na níž byla mimo jiné vystavena mezikontinentální balistická střela Hwasong-16. Ta je dosud největší, jakou KLDR vyvinula, zatím však ještě nebyla otestována.

Severní a Jižní Korea se v posledních týdnech ocitly ve stále se stupňujících závodech ve zbrojení, oba státy otestovaly pokročilé střely krátkého doletu a další zbraně.

Soul nedávno vyzkoušel svou první balistickou střelu odpalovanou z ponorky, plánuje stavbu letadlových lodí a nakoupil od USA pokročilé stíhačky F-35.

Pchjongjang zase nadále pokračuje s rozvojem svého raketového programu. Podle některých pozorovatelů také rozšiřuje svůj hlavní jaderný reaktor, který využívá pro výrobu paliva do atomových zbraní.

Spojené státy oznámily, že jsou kdykoliv připraveny zahájit se Severní Koreou diplomatická jednání, jejich cílem by bylo snížit napětí ve vzájemných vztazích. Pchjongjang nicméně odvětil, že nemá zájem, dokud budou USA pokračovat v sankcích a vojenských aktivitách s Jižní Koreou.

"Neomezené a nebezpečné" snahy o posílení jihokorejské armády pak podle Kim Čong-una "ničí vojenskou rovnováhu na Korejském poloostrově a zvyšují vojenskou nestabilitu a nebezpečí". "Pod absurdní záminkou zastavení našich hrozeb Jižní Korea otevřeně několikrát vyjádřila touhu získat nad námi vojensky navrch," dodal severokorejský lídr.

Stalo se
České celebrity
Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová pohořela u Ústavního soudu. Šlo o zabavený obraz

Jiřina Bohdalová nepochodila u Ústavního soudu, kde si stěžovala na zajištění obrazu, který zakoupila za půldruhého milionu. Následně se ukázalo, že jde o padělek. Dílo bude i nadále v soudní úschově, informovala o tom Česká televize. 

Zahraničí
Ilustrační fotografie.

Švýcaři stále vyšetřují tragický požár v baru. Jeden z vlastníků jde do vazby

Jeden z vlastníků baru ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana, kde došlo k tragickému požáru během silvestrovských oslav, byl zadržen a umístěn do vazby. Informoval o tom web DW. Smutnou událost nepřežily desítky lidí. 

České celebrity
Pavel Trávníček

Pavel Trávníček se znovu narodil. Po operaci zůstává na JIP

Konec obav o Pavla Trávníčka to sice ještě není, ale rodina prince z legendární pohádky Tři oříšky pro Popelku se konečně vyjádřila k jeho zdravotnímu stavu. Lékaři zachránili život slavného herce, prozradila jeho manželka na sociální síti. 

Světové celebrity
princezna Eugenie

Princezny Beatrice a Eugenie si během svátků definitivně vybraly stranu

Princezny Beatrice a Eugenie vyslaly během vánočních svátků v Sandringhamu jasný vzkaz o své loajalitě ke královské koruně. Přestože jejich rodiče, princ Andrew a Sarah Ferguson, strávili svátky v soukromí ve Windsoru, obě sestry se plně zapojily do oficiálního programu monarchie. Jejich postoj k rodinným povinnostem a instituci jako takové nyní shrnul blízký rodinný přítel v sedmi slovech: „Pro monarchii žijí a dýchají každým dnem.“