KLDR hrozí Jižní Koreji: V případě napadení zaútočí na svého souseda jadernými zbraněmi

Severní Korea je proti válce, ale pokud na ni Jižní Korea zaútočí jako první, bude muset odpovědět jadernými zbraněmi. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila Kim Jo-čong, vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una.

KLDR tvrdí, že střela, kterou v úterý odpálila, byla hypersonická

Kim Jo-čong je už několik let považována za blízkou poradkyni svého staršího bratra a de facto druhého nejdůležitějšího činitele v zemi. Sestra severokorejského vůdce označila jako velkou chybu prohlášení jihokorejského ministra obrany. Ten uvedl, že jeho armáda disponuje řadou raket s výrazně lepším dostřelem a výkonem, které jsou "schopné přesně a rychle zasáhnout jakýkoli cíl v Severní Koreji".

Kim Jo-čong a další severokorejští představitelé tyto výroky již dříve odsoudili. Varovali, že Pchjongjang zničí hlavní cíle v Soulu, pokud Jižní Korea podnikne jakoukoli "nebezpečnou vojenskou akci", například preventivní úder.

Sestra severokorejského vůdce poté podle státní agentury KCNA uvedla, že KLDR je proti válce, která by zanechala poloostrov v troskách. Jižní Koreu nepovažuje za svého hlavního nepřítele. "Jinými slovy to znamená, že pokud jihokorejská armáda nepodnikne žádnou vojenskou akci proti našemu státu, nebude považována za cíl našeho útoku," řekla Kim Jo-čong. Dodala ale, že situace se změní, pokud Jižní Korea zaútočí jako první.

"To není jen hrozba. Jedná se o podrobné vysvětlení naší reakce na možnou neuváženou vojenskou akci ze strany Jižní Koreje," uvedla severokorejská představitelka.

Komunistická Severní Korea letos odpaluje rakety nebývale často, za což se jí dostalo odsouzení ze strany USA, Jižní Koreje a Japonska. OSN zakázala Severní Koreji provádět testy balistických a jaderných zbraní a uvalila na ni přísné sankce. KLDR ovšem tento zákaz pravidelně porušuje.

Představitelé Soulu a Washingtonu se obávají, že se Severní Korea chystá poprvé od roku 2017 obnovit testy jaderných zbraní. Podle analytiků se KLDR snaží vyvinout tlak na vládu amerického prezidenta Joea Bidena, aby obnovil s Pchjongjangem jednání a byl ochotný severokorejskému režimu nabídnout ústupky v podobě zmírnění sankcí.

Bidenova vláda nabídla Pchjongjangu obnovení rozhovorů, ovšem trvá na tom, že KLDR nezíská žádné úlevy ani ekonomické výhody, dokud nepřikročí k reálným krokům směřujícím k zastavení svého jaderného a raketového zbrojního programu.

Rusko umožní odplout ukrajinským lodím s potravinami, tvrdí diplomacie

25.05.2022 12:21 Aktualizováno Rusko je připraveno utvořit koridory pro ukrajinské lodě s potravinami, uvedl dnes náměstek ruského…

Střelba na texaské škole: 19 mrtvých dětí, 2 zabití dospělí

25.05.2022 12:18 Aktualizováno Nejméně 19 dětí a dva dospělé v úterý zabil střelec vyzbrojený dvěma útočnými puškami na základní…

Slovensko nezavede daň na ruskou ropu v plánovaném termínu

25.05.2022 12:12 Slovensko nezavede daň z ruské ropy v plánovaném termínu od začátku června. Kvůli nedohodě ve…

Na pražském nádraží hnisá krize, píše o uprchlících britský list

25.05.2022 11:47 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Putin proti sobě invazí na Ukrajinu poštval i Kreml

25.05.2022 10:49 Ruský prezident Vladimir Putin si za tři měsíce poštval proti sobě přívržence války proti Ukrajině…

Česko už udělilo víza 354.631 uprchlíkům z Ukrajiny

25.05.2022 10:08 Česko v úterý vydalo uprchlíkům z Ukrajiny 1219 speciálních víz, zhruba o 350 méně než před týdnem.…

Francie hlásí už celkem pět potvrzených případů opičích neštovic

25.05.2022 09:39 Počet potvrzených případů opičích neštovic ve Francii vzrostl ze tří na pět. Uvedla to agentura…

Turecko začalo vybírat svého prvního kosmonauta, příští rok poletí na ISS

25.05.2022 08:54 Turecko začalo vybírat svého prvního kosmonauta, jehož plánuje příští rok vyslat na Mezinárodní…

Severní Korea odpálila v rozmezí hodiny tři balistické střely

25.05.2022 08:26 Severní Korea odpálila východním směrem celkem tři balistické střely. S odvoláním na jihokorejskou…

Související:

Nejnovější