Severní Korea dnes oznámila, že o víkendu úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu. Podle severokorejské oficiální tiskové agentury KCNA střely při zkouškách v sobotu a v neděli doletěly do vzdálenosti 1500 kilometrů, zasáhly cíle a následně spadly do severokorejských teritoriálních vod.
"Testy potvrdily skvělou účinnost a praktičnost tohoto zbrojního systému," napsala agentura KCNA. "Vlastnictví dalšího odstrašujícího prostředku strategického významu může spolehlivě zajistit bezpečnost naší země a potlačit vojenské manévry nepřátelských sil," dodala.
Zkoušce nové střely, která byla podle KCNA vyvinuta v průběhu uplynulých dvou let, zřejmě nepřihlížel severokorejský vůdce Kim Čong-un, přítomni byli ale jiní vysocí představitelé, včetně člena mocného politbyra vládnoucí Korejské strany práce Pak Čong-čchona.
Americké ministerstvo obrany označilo Severní Koreu v souvislosti s testem za nebezpečí pro sousední země. "Tato aktivita podtrhuje pokračující vývoj severokorejského jaderného programu a hrozbu, kterou představuje pro sousedy a mezinárodní společenství," napsal Pentagon v prohlášení. Japonská vláda vyjádřila nad zprávou o testu znepokojení.
Analytik Ankit Panda agentuře Reuters řekl, že nová řízená střela může být první severokorejskou zbraní tohoto druhu schopnou nést jadernou hlavici. "Je to první řízená střela KLDR, jíž byla připsána strategická role. To je běžný eufemismus pro systémy s jadernou schopností," uvedl spolupracovník americké Carnegieho nadace pro mezinárodní mír Panda.
Zatím není jasné, jestli Severní Korea ovládá technologii potřebnou ke zmenšení jaderných hlavic tak, aby se daly nasadit na řízené střely, vůdce Kim ale letos označil vývoj takových hlavic za prioritu. Testy severokorejských řízených střel přitahují obecně menší pozornost než zkoušky balistických raket KLDR, protože je nezakazují rezoluce OSN. Podle Jeffreyho Lewise, odborníka na jadernou strategii z amerického Centra Jamese Martina, ale severokorejské řízené střely středního a delšího doletu nepředstavují o nic menší nebezpečí než balistické rakety. "Je to další systém, který je navržen, aby se vyhnul radarům," prohlásil Lewis.
Podle agentury Reuters byl dnešní test první od března, kdy Severní Korea zkušebně odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu. KLDR také provedla test řízené střely v lednu, jen několik hodin poté, co americký prezident Joe Biden nastoupil do úřadu. V posledních měsících se ale vůdce Kim spíš než na zbrojní testy soustředil na zabránění průniku koronaviru na severokorejské území a na záchranu ekonomiky, kterou dále zhoršila úplná uzávěra hranic kvůli pandemii, napsala agentura AP.
KLDR dlouhodobě obviňuje Spojené státy a Jižní Koreu z nepřátelské politiky vůči Pchjongjangu. Rozhovory zaměřené na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova a ukončení severokorejských raketových balistických programů výměnou za uvolnění sankcí nepokročily od roku 2019, kdy summit vůdce KLDR Kim Čong-una a bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v Hanoji skončil neúspěchem.
Informace o novém zbrojním testu KLDR se objevila pouhý den před plánovanou schůzkou hlavních jaderných vyjednávačů ze Spojených států, Jižní Koreje a Japonska, kteří mají v Tokiu jednat o způsobech řešení krize na Korejském poloostrově.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i kolem Velikonoc. Jak jsme již informovali, velkou novinku z osobního života oznámila herečka Veronika Khek Kubařová. S manželem se po deseti letech od svatby těší na prvního společného potomka. A gratulace od kolegů se jen hrnou.
Česko má za sebou první letošní dny s letními teplotami, ale se začátkem Velikonoc nastala i výrazná změna počasí. To by se během svátků mělo opět vylepšit. A meteorologové už tuší i to, jak bude po Velikonocích.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit.
Česko se v tomto týdnu rozloučilo s uznávaným hercem Aloisem Švehlíkem, který byl neodmyslitelně spjatý s Národním divadlem. Právě v jeho historické budově se obřad ve středu uskutečnil. Herecký kolega Jiří Štěpnička posléze prozradil, jak loni probíhalo Švehlíkovo odcházení z divadla.
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.