KLDR zřejmě otestovala novou mezikontinentální balistickou střelu

Severní Korea dnes pravděpodobně podnikla svou největší zkoušku mezikontinentální balistické střely (ICBM), která dosáhla výšky více než 6000 kilometrů. Podle agentury Reuters to uvedly armády Jižní Koreje a Japonska. Plnohodnotný test mezikontinentální střely KLDR neprovedla od roku 2017.

Ilustrační foto

Jihokorejský sbor náčelníků štábů oznámil, že střela byla vyslána z letiště Sunan poblíž severokorejské metropole Pchjongjangu, ze kterého se v poslední době uskutečnilo několik zkušebních odpalů. Dosáhla výšky 6200 kilometrů a dolétla do vzdálenosti 1080 kilometrů.

Spojené státy a OSN novou severokorejskou zbrojní zkoušku tvrdě odsoudily. "Tento test znamená porušení několika rezolucí OSN, zbytečně zvyšuje napětí a může destabilizovat bezpečnostní situaci v regionu," prohlásila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. "Odpálení rakety dlouhého doletu představuje riziko velké eskalace napětí v regionu. Generální tajemník (OSN) António Guterres naléhá na KLDR, aby nepodnikala další kontraproduktivní kroky," uvedl Guterresův mluvčí Stéphane Dujarric.

Jihokorejský prezident Mun Če-in zkoušku označil za vážnou hrobu pro region a prohlásil, že severokorejský vůdce Kim Čong-un porušil moratorium, které sám vyhlásil na testy jaderných zbraní a mezikontinentálních balistických střel. Japonský premiér Fumio Kišida hovořil o "nepřijatelném projevu násilí".

Náměstek japonského ministra obrany Makoto Oniki řekl, že KLDR dnes zřejmě odpálila novou mezikontinentální balistickou střelu. Japonská pobřežní stráž uvedla, že dopadla dnes v 15:44 místního času (07:44 SEČ) do blízkosti japonských teritoriálních vod asi 170 kilometrů západně od pobřeží severojaponské prefektury Aomori. Podle japonské vlády střela letěla 71 minut.

Jihokorejská armáda krátce po severokorejské zkoušce otestovala vlastní balistické a řízené střely. "Test potvrdil, že Jižní Korea je v případě potřeby schopna přesného úderu proti jakékoli lokalitě, odkud KLDR své střely odpaluje, i proti jejímu systému řízení," sdělil jihokorejský sbor náčelníků štábů.

Naposledy se Severní Korea minulý týden pokusila odpálit pravděpodobně balistickou střelu, která podle informací jihokorejské armády explodovala ve vzduchu krátce po startu.

Soul a Washington opakovaně varovaly, že Pchjongjang možná připravuje plnohodnotný odpal své největší mezikontinentální balistické střely (ICBM). Nový systém ICBM Hwasong-17 představila Severní Korea na vojenské přehlídce v roce 2020. Testy z přelomu letošního února a března neprověřily plný dolet této střely, podle analytiků patrně KLDR vyzkoušela jen jeden její stupeň nebo upravila množství paliva a nechala střelu letět v nižší výšce.

OSN zakázala Severní Koreji zkoušet balistické a jaderné zbraně a uvalila na ni přísné sankce. Severokorejský diktátor Kim Čong-un po testu jaderné bomby a mezikontinentální střely z roku 2017 vyhlásil moratorium na podobné zkoušky a v roce 2018 se na historickém summitu sešel s tehdejším americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Podle analytiků se Severní Korea nyní snaží vyvinout tlak na vládu amerického prezidenta Joea Bidena, aby obnovil s Pchjongjangem jednání a aby byl ochotný učinit ústupky v podobě zmírnění sankcí proti severokorejskému režimu.

Bidenova vláda nabídla Pchjongjangu obnovení rozhovorů, ovšem trvá na tom, že KLDR nezíská žádné úlevy ani ekonomické výhody, dokud nepřikročí k reálným krokům směřujícím k zastavení svého jaderného a raketového zbrojního programu.

Biden se dnes na okraj zasedání G7 v Bruselu setkal s Kišidou. Oba lídři ostře odsoudili odpálení mezikontinentální balistické střely a dohodli se, že budou i nadále spolupracovat s cílem pohnat KLDR k odpovědnosti. Spojené státy, Británie, Francie, Irsko, Albánie a Norsko proto požádaly, aby Rada bezpečnosti OSN v pátek veřejně projednala poslední severokorejskou zkoušku.

Témata: Severní Korea

Při tureckém útoku na Kurdy v Iráku zemřelo šest lidí

21.05.2022 21:58 Na severu Iráku dnes při útoku tureckých ozbrojených sil přišlo o život šest lidí včetně tří…

Ve Švýcarsku a Izraeli byl potvrzen první případ opičích neštovic

21.05.2022 21:27 Aktualizováno Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové případy…

Šanghaj nechala zavřít obchody v obchodní čtvrti kvůli šíření koronaviru

21.05.2022 20:23 Čínské úřady dnes kvůli šíření koronaviru nařídily zavřít všechny supermarkety a obchody v…

Turecký prezident Erdogan mluvil s představiteli Švédska a Finska o NATO

21.05.2022 19:30 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes telefonicky hovořil s představiteli Švédska a Finska o…

Zelenskyj: Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí a…

21.05.2022 19:12 Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí. Podle serveru The Kyiv Independent to…

Australský premiér Morrison uznal porážku ve volbách

21.05.2022 17:42 Aktualizováno Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního…

ON-LINE 87. den války: Ruská armáda připravuje útok přes řeku Severní Doněc

21.05.2022 17:41 Aktualizováno Spojené státy poskytnou Ukrajině další mnohamiliardovou pomoc, což umožní zákon, který dnes…

Rusko zakázalo vstup tisícovce Američanů včetně Bidena do země

21.05.2022 15:26 Aktualizováno Rusko zakázalo vstup do země téměř tisícovce amerických občanů, včetně prezidenta Joea Bidena,…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině za téměř 40 miliard…

21.05.2022 13:19 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon o poskytnutí finanční pomoci Ukrajině v objemu…

Související:

Nejnovější