Klimatická konference OSN v Glasgow (COP26) klimatickou krizi nevyřešila, ale to nebylo ani není účelem. Při jednání v Evropském parlamentu ve Štrasburku to dnes řekl eurokomisař Frans Timmermans, který se účastnil summitu jako vyjednavač za Evropskou unii.
Timmermans vyzdvihl, že v Glasgow byl jasně potvrzen cíl dřívější pařížské klimatické dohody udržet nárůst globální teploty pod 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální éře a že se země zavázaly k omezování uhlí. Mnozí europoslanci při debatě vyjádřili politování, že summitu se osobně nezúčastnili nejvyšší představitelé největších světových znečišťovatelů, jako je Čína a Rusko.
"Nyní máme globální konsenzus, že musíme omezit klimatické změny na 1,5 stupně," sdělil Timmermans. "Teď se to zdá jako samozřejmost, ale ještě deset dní před začátkem (summitu v Glasgow) byla mantra dva stupně," doplnil.
"Poprvé se země také shodly, že se otočí zády k uhlí a dotacím na fosilní paliva (...) Éra uhlí končí," podtrhl eurokomisař.
"COP26 představuje významný krok vpřed, ale je před námi mnoho práce (...), abychom zajistili bezpečnou budoucnost pro lidi na planetě," sdělil k závěrům jednání v Glasgow Anže Logar, ministr zahraničních věcí Slovinska, které nyní předsedá EU.
Potvrzení závazku 1,5 stupně dnes v debatě kvitovali mnozí europoslanci a zaznělo, že Evropská unie může jít příkladem pro zbytek světa se svými programy, jako jsou Zelená dohoda pro Evropu, v níž si EU stanovila cíl dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality, a legislativní balíček Fit for 55, jehož cílem je snížení emisí o 55 procent do roku 2030 oproti roku 1990. Mnoho evropských zákonodárců pak kritizovalo, že se summitu osobně nezúčastnili nejvyšší představitelé Ruska a Číny a že snahy o boj s klimatickými změnami některých zemí, zejména Číny a Indie, nejsou dostatečné.
"Přijeli jsme do Glasgow jako EU s Fit for 55, ale kde jsou Čína, Indie, Austrálie, Rusko nebo dokonce USA s jejich programem na podporu infrastruktury v objemu několika bilionů dolarů? A my přijíždíme s utažením opasků," uvedl český europoslanec Alexandr Vondra (ODS).
Pochybnosti, že se skutečně podaří dosáhnout cíle omezit nárůst teplot pod úrovní 1,5 stupně, vyjádřila Marie Toussaintová z parlamentní frakce Zelených. "Jsme daleko od 1,5 stupně, míříme k tomu, že to bude přes dva stupně," řekla francouzská europoslankyně. Že svět i přes závazky do roku 2030 učiněné v Glasgow spěje k nárůstu teplot o 2,4 stupně Celsia, tvrdí i nedávno zveřejněná zpráva vědecké iniciativy Climate Action Tracker.
Proti současným klimatickým snahám EU pak ostře vystoupili poslanci za frakci, kterou tvoří nacionalistická a euroskeptická politická uskupení. Poukazovali, že snahy o omezení emisí, příklon k elektromobilům a zvyšování zdaňování benzínu a nafty by mohlo ohrozit konkurenceschopnost EU v situaci, kdy zbytek světa nebude v jejích snahách následovat, a dopadnout na nejchudší evropské občany.
Pavel Trávníček v úvodu letošního roku vyděsil fanoušky, když skončil v péči lékařů. Nyní se konečně ozval a přiznal, že to s ním bylo opravdu vážné. Navzdory tomu už má plány na následující měsíce či roky.
Spekulace z posledních dní se ukázaly jako pravdivé. Karlos Vémola se dočkal propuštění z vazby po zaplacení kauce. Podle dostupných informací bylo nutné zaplatit částku přesahující 10 milionů korun.
Charlotte Gottová si sice snaží uchránit soukromí, ale jako dcera nejslavnějšího českého zpěváka si musí zvykat na život pod drobnohledem. Projevuje se to i tak, že se řeší, co si bere na sebe.
Českou hereckou obec zasáhla na začátku probíhajícího lednového týdne smutná zpráva. Ve věku 70 let zemřel herec, moderátor či dabér Mojmír Maděrič.
Tragická střelba otřásla v úvodu nového týdne Chřibskou na Děčínsku. Při útoku na městském úřadě přišel o život jeden člověk, mezi šesticí zraněných má být místní starosta. Útočník si zřejmě vzal život sám, předtím se dostal do přestřelky s přivolanými policisty. I v řadách policie došlo ke zraněním.
Větrné počasí bude v Česku pokračovat až do půlky pracovního týdne. Vyplývá to z aktuálního znění výstrahy na silný vítr, jejíž platnost Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) prodloužil do středečního rána. Vítr bude v nárazech dosahovat rychlosti až 80 kilometrů za hodinu.
Prezident Petr Pavel v minulém týdnu překvapil nečekanou návštěvou Ukrajiny, ale v posledních dnech si podle všeho našel čas i na příjemnější aktivity. Jak se pochlubil na sociální síti, zavítal do jednoho z nejpopulárnějších českých divadel.
Policie zasahuje v pondělí dopoledne na městském úřadě ve Chřibské na Děčínsku. Došlo tam ke střelbě. Na místě už momentálně nehrozí další nebezpečí, pachatel byl zneškodněn. Kromě útočníka zemřela nejméně jedna další osoba. Šest lidí pak utrpělo zranění.
Dvojnásobným tatínkem je Karel Šíp, jehož synové jsou nevlastními bratry, které dělí poměrně mnoho let. Mladší ze synů byl dokonce na začátku této dekády ještě teenagerem. Jak se Honzovi vlastně vede? Známý moderátor prozradil podrobnosti.
Zimní olympiáda už klepe na dveře, přičemž hokejový turnaj mužů bude tentokrát obzvlášť sledovaný. Po letech se totiž opět střetnou národní týmy v nejvyšší možné síle. Česko nebude chybět a chybět by neměl ani Jakub Voráček. Potvrzený je jeho televizní comeback.
Na jihu Španělska se srazily dva vysokorychlostní vlaky. K neštěstí došlo nedaleko města Adamuz v provincii Córdoba na frekventované trase mezi Madridem a Andalusií. Podle serveru SkyNews je mrtvých už nejméně 21 a 25 lidí bylo vážně zraněno, celkový počet zraněných ale podle španělských médií přesáhl sto.
Případy obětí miliardáře Jeffreyho Epsteina odkrývají další děsivý rozměr jeho manipulační sítě. Nová svědectví ukazují, že finančník zneužíval touhu mladých žen po vzdělání, aby je vmanévroval do své sítě zneužívání. Sliby stipendií a zajištění přijetí na prestižní univerzity, jako jsou Columbia nebo NYU, sloužily jako účinná návnada i nástroj k vytvoření naprosté závislosti.