Kolona ruských armádních vozidel dlouhá několik desítek kilometrů, která míří ke Kyjevu, se za poslední tři dny příliš nepohnula. Na twitteru to uvedlo britské ministerstvo obrany s odvoláním na informace vojenské rozvědky.
Hlavní část kolony zůstává více než 30 kilometrů od ukrajinského hlavního města. Podle Britů ji zdržel "silný ukrajinský odpor, mechanické poruchy a dopravní zácpy".
Navzdory mohutnému ruskému ostřelování zůstávají města Charkov, Černihiv a Mariupol v ukrajinských rukách, uvedlo britské ministerstvo obrany. Některé ruské jednotky vstoupily do města Cherson, ale vojenská situace je podle zpravodajských služeb nejasná.
Britská rozvědka také poskytla informace k ruským vojenským ztrátám. "Ruské ministerstvo obrany bylo nucené přiznat, že v Putinově válce bylo zabito již 498 ruských vojáků a 1597 utrpělo zranění. Skutečný počet zabitých a zraněných je téměř jistě podstatně vyšší a bude dále stoupat," napsalo ministerstvo obrany.
Zpomalení invaze zvyšuje naději na diplomacii, myslí si analytik
Válečným plánem ruského prezidenta Vladimira Putina bylo rychlé získání celé Ukrajiny; zpomalení či zastavení postupu ruských vojáků proto zvyšuje naději na diplomacii i účinek západních sankcí. V rozhovoru se zahraničními novináři to řekl Christian Mölling z Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP). Poukázal také na to, že Německo je za současnou situaci spoluodpovědné, neboť nebralo vážně, jakou hrozbu Putin představuje.
Vývoj konfliktu nyní podle Möllinga závisí na rychlosti ruského postupu a schopnosti Ukrajiny bránit se. Západní státy poskytují ukrajinské armádě zbraně, aby invazi mohla čelit. K vyzbrojování Ukrajinců se v sobotu přidalo i Německo, které dosud odmítalo dodávat Kyjevu jakékoli vojenské vybavení, které by mohlo sloužit k zabíjení.
"Čím více času bude Rusko potřebovat, tím více pravděpodobné budou možnosti jednání. A když bude intenzita útoku zpomalena, případně dokonce zastavena, pak se dostaneme k větší účinnosti sankcí," řekl Mölling. Dodal, že tvrdé sankce, které Západ na Putinův režim uvalil, nejsou rychlým odvetným prostředkem, neboť jejich dopady budou nejcitelnější ve střednědobém horizontu.
Mölling nepochybuje, že Putin na Ukrajinu zaútočil, aby ji zbavil nezávislosti. "Putinův plán je jistě kompletní dobytí Ukrajiny, vymazání suverénní Ukrajiny z mapy světa," řekl. "Když se mu to nepodaří a v nějaké osekané formě se Ukrajina udrží, ať již s Kyjevem, nebo bez Kyjeva, bude to základní předpoklad pro její možnou obnovu," uvedl. Pokud Ukrajina padne, bude podle tohoto experta na bezpečnost a obranu důležitý rychlý vznik exilové vlády.
"Bylo by německou povinností tuto vládu přijmout, a to i s ohledem na historickou odpovědnost," řekl Mölling. Poukázal přitom na skutečnost, že Německo nedokázalo držet krok s vývojem celého konfliktu, který vyvolal pád proruské vlády v Kyjevě. Ukrajinský autonomní poloostrov Krym v reakci na mocenské změny na Ukrajině Rusko v roce 2014 anektovalo a na východě země vypuklo povstání proruských separatistů. "V roce 2014 jsme Putina nebrali vážně, nynější situaci jsme tak způsobili," poznamenal Mölling s tím, že Německo ostřejší postup vůči Moskvě blokovalo.
Nyní Berlín učinil obrat, protože se zhroutil jeho dosavadní diplomatický přístup. "Putinovi se podařilo dostat Německo z komfortní zóny. To se dosud nepodařilo nikomu, ani žádnému americkému prezidentovi," řekl Mölling. Uvedl, že německý kancléř Olaf Scholz se v nedělním projevu na mimořádném zasedání Spolkového sněmu, kde ohlásil masivní investice do obrany, pokusil zodpovědět dlouhodobou geopolitickou otázku o postoji Berlína.
"Prozatím umlčel své kritiky a získal Německu mezinárodní důvěryhodnost," řekl analytik. Scholz v parlamentu agresivitu Ruska tvrdě odsoudil a slíbil okamžité zvýšení ročních výdajů na zbrojení nad dvě procenta hrubého domácího produktu. "K tomu ještě oznámil dodatečný zbrojní program ve výši sto miliard eur (2,5 bilionu korun). Ta suma není zase tak vysoká, když se uváží, co vše musí armáda pořídit, ale je to symbolické," uvedl. Poznamenal, že Scholz nyní musí tuto přeměnu uskutečnit v praxi. "Příští dva či tři roky ukážou, zda vláda a Scholz svou zprávu pochopili, nebo zda Scholzův projev byl jen obyčejnou nedělní řečí," řekl.
Změna bezpečnostního konceptu po ruské invazi na Ukrajinu podle Möllinga nečeká jen Německo, ale také na celou Severoatlantickou alianci. Je totiž přesvědčen, že ani pádem Ukrajiny konflikt neskončí, jen se přenese. "Putin posouvá hranice Ruska na západ, ačkoli sám obviňuje NATO, že aliance se rozšiřuje na východ," řekl. Bělorusko již nyní Mölling považuje za ruskou nárazníkovou zónu. "To se stane i Ukrajině a možná Moldavsku, protože Rusko kolem sebe bude chtít mít prstenec slabých a závislých států," dodal.
Nepravomocně odsouzený starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný podle svého vyjádření pozastavuje členství ve vládní ODS. K odchodu ze strany ho předtím vyzval její předseda a premiér Petr Fiala. Novotný má zamířit na tři měsíce do vězení, protože porušil podmínku.
Tragicky skončilo pátrání po pohřešovaném starostovi obce Díly na Domažlicku. Miroslav Rýdl odešel ve čtvrtek z místa svého bydliště, následně se po něm slehla zem. Dnes jej policisté našli mrtvého.
Když se řekne Oldřich Kaiser, lidem okamžitě naskočí i Jiří Lábus. A naopak. Prvně jmenovaný slaví právě dnes kulaté 70. narozeniny a není pochyb o tom, že ten druhý nebude chybět mezi gratulanty. Jaký je vlastně příběh jejich dlouholeté a úspěšné spolupráce?
Karlos a Lela Vémolovi se na začátku dubna stali trojnásobnými rodiči, ale šestinedělí je tentokrát opravdu náročné. U nejmladšího potomka se totiž vyskytly záhadné zdravotní potíže, které se zatím nepodařilo objasnit ani odborníkům.
Evropské země v sousedství České republiky, například Německo či Rakousko, se mají připravit na extrémně horké léto. Tvrdí to odborníci z webu Weather.com. Podle předpovědních modelů je velká pravděpodobnost toho, že letošní letní měsíce budou patřit k nejteplejším v historii.
Dalibora Jandu všichni známe jako zpěváka, ale vášeň u něj dokážou vyvolat i jiné věci než hudba. Sám Janda potvrdil svým vystoupením ve slovenské televizi. Prozradil tam totiž, do čeho byl zapálený jako dítě.
Česko letos nevylepší historicky nejlepší výsledek v Eurovizi. ADONXS, vlastním jménem Adam Pavlovčin, totiž nepostoupil ze čtvrtečního druhého semifinále do víkendového finále, které se opět uskuteční ve švýcarské Basileji.
Jiří Krampol v posledních letech nejvíce budí pozornost tím, jak často se ocitá v nemocnici. Má na to věk. Za necelé dva měsíce oslaví 87. narozeniny.
Jak slíbil, tak udělal. Felix Slováček v úterý navštívil svou manželku Dádu Patrasovou, která měsíc po smrti jejich milované dcery Aničky skončila v péči odborníků na psychiatrii. Dopředu se vědělo, že Slováček si ženu možná odveze domů. Jak to nakonec dopadlo?
Zimní počasí ještě neřeklo poslední slovo. Podle ČHMÚ.cz se na horách objeví sněžení.
Po úvodních třech výhrách na MS konajícím se mimo jiné v dánském Herningu Češi ve čtvrtek večer nastupují proti papírově nejslabšímu soupeři v rámci skupiny B a čeká se tak, že parta kolem Davida Pastrňáka tak přidají čtvrtou výhru v řadě. Maďaři se však na utkání s Čechy vítězně naladili, když ve svém předešlém zápase nečekaně porazili Kazachstán 4:2. Jediné co trápí Čechy jsou zranění. Do zápasu ještě nenastoupí obránce Tomáš Kundrátek a naopak nově se v sestavě objevuje Adam Klapka, který nahrazuje Jáchyma Kondelíka, pro něhož turnaj předčasně skončil kvůli zlomenině ruky. V brance pak opět bude chytat Daniel Vladař. Jak duel jasného favorita s jasným outsiderem dopadne sledujte třetinu po třetině.
Moderátorka a někdejší partnerka hokejové legendy Jaromíra Jágra, Inna Puhajková (39), se znovu nevyhnula smůle. Její první letošní projížďka na kole skončila bolestivým karambolem, ze kterého si odnesla nepříjemné zranění a sádru na ruce.