Komentář: Babiš konečně udělal správnou věc? Jen si uvědomil, že Zemana už nepotřebuje

Premiér Andrej Babiš dnes opět dokázal, že v politice nezná bratra a jakékoliv partnerství je pro něj udržitelné do doby, dokud je výhodné. Mocenský pakt Babiše s prezidentem Milošem Zemanem vzal za své. A pro premiéra je nyní výhodnější obrátit se proti Hradu.

Andrej Babiš

Babiš se v průběhu celé hradní krize trvající několik týdnů moc nevyjadřoval. Pouze sem tam utrousil poznámky z jejich povolebního setkání, z nichž jasně vyplývá, že Zeman se chystal premiéra podržet, navzdory jeho prohře ve volbách do Sněmovny. 

Zdálo by se proto logické, že Babiš výměnou za oporu v samotném prezidentovi republiky z taktických důvodů mlčí a k situaci, kdy Česko existuje fakticky bez funkční hlavy státu, se nevyjadřuje dle známého rčení "kdo nic nedělá, nic nezkazí".

Mlčení předsedy vlády ale skončilo. Ve chvíli, kdy vyšla pravda najevo, se Babiš konečně rozhodl zaujmout k celé věci nějaké stanovisko, a proklamovat ho veřejně. Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář od něj dostal ultimátum. Skončí sám, nebo ho Babiš odvolá.

Chvíli to vypadalo, že Česko nemá nejen prezidenta, ale ani premiéra, který v zásadě současnou ostudnou situaci nijak neřešil. Pravděpodobnější, než že si lízal rány po volbách, je ale scénář, kdy se připravoval na další krok ve své politické kariéře.

Tím je logicky kandidatura na prezidenta. Ačkoliv hnutí ANO ve volbách nevyhrálo (byť si myslí opak), získalo nejvíce hlasů jako jedna strana, a to dává Babišovi jistou sílu v prezidentských volbách, které nás čekají už na přelomu let 2022/2023. Poslední průzkumy mu sice moc šancí nedávají, ale do té doby se může ledacos změnit.

Ze zřejmého důvodu neberme v potaz, co si o své kandidatuře myslí sám Babiš. To má totiž zhruba stejnou váhu, jako twitter mluvčího Jiřího Ovčáčka. Kdysi Babiš prohlásil, že pokud bude premiérem, pak v politice skončí. To se nestalo. Následně prohlásil, že do opozice nepůjde, a raději v politice skončí. To se opět nestalo. Babišova slova (nejen) ohledně jeho politické budoucnosti proto nelze nikdy brát vážně.

Ale zpět k Hradu. Chtělo by se říct, že Babišova pohrůžka Mynářovi je po dlouhé době správný krok ze strany premiéra. A citlivější povahy by dokonce mohly pookřát v domnění, že to Babiš s Českem myslí skutečně upřímně. Ale nenechme se zmást. Předseda vlády si pouze uvědomil, že Zemana už vlastně vůbec k ničemu nepotřebuje.

Kritika Hradu a jeho zaměstnanců je cítit na každém kroku a je očividné, že velká část obyvatel už nemůže duo Ovčáček - Mynář vystát. Právě zde se zrodila příležitost, které Babiš jednoduše musel využít. Obrátit se proti Hradu je jediným logickým krokem, který mohl udělat, aby si získal sympatie té části veřejnosti, která Zemana či Babiše nevolí.

Zároveň ale nemusel nutně ztratit voliče současné hlavy státu, neboť Babiš se neobrátil přímo proti Zemanovi, a lidé nakloněni tomuto mocenskému paktu tak mohou zůstat klidní. Vlk se nažral, a koza zůstala celá. Bude zajímavé sledovat, jak si v průzkumech povede po tomto dnešním kroku.

Končící premiér tím každopádně dokázal, že mu žádné politické partnerství není svaté. Je nesporné, že Zemanovi na Mynářovi záleží, jinak by si ho na Hradě nedržel tak dlouho, navzdory vyšetřování či chybějící prověrce. V honbě za ziskem přízně voličů ale Babiš nezná bratra.

Střelec z Filozofické fakulty UK se chtěl pomstít, vyplývá z vyšetřování

12.06.2024 13:01 Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v…

Cizinec podezřelý z terorismu měl říct, že si ho najali za peníze

12.06.2024 11:35 Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z…

Fiala potvrdil, že Jihoameričan se v Praze pokusil zapálit autobusy. Hrozí…

10.06.2024 17:40 Jihoameričan, jehož v uplynulých dnech zadrželi policisté, se pokusil o žhářský útok na autobusy…

Pavel k eurovolbám: Nelze ignorovat rostoucí podporu extremistů v EU

10.06.2024 12:25 Podle prezidenta Petra Pavla nelze ignorovat rostoucí podporu extremistů v Evropě. V pondělí to…

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO. Účast byla rekordní

09.06.2024 23:38 České volby do Evropského parlamentu opět vyhrálo hnutí ANO, následované koalicí ODS, KDU-ČSL a TOP…

Hrozba terorismu v Česku: Policie zadržela podezřelého cizince

09.06.2024 10:59 Policie zadržela muže podezřelého ze spáchání zvlášť závažného zločinu, po kterém bylo pátráno od…

Sčítání hlasů v letošních evropských volbách v Česku probíhalo pomaleji

08.06.2024 19:09 Podle sdělení Českého statistického úřadu probíhalo sčítání hlasů v letošních evropských volbách v…

Eurovolby skončily, Češi si zvolili europoslance. Výsledky se dozví až…

08.06.2024 14:45 Úderem druhé hodiny odpolední dnes skončil druhý den voleb do europarlamentu, v nichž Češi vybírali…

Druhý den voleb odstartoval. Češi si dnes vyberou europoslance

08.06.2024 08:00 Dnes v 8 hodin ráno se podruhé otevřely volební místnosti, v nichž Češi rozhodují o svých…

Eurovolby v Česku začaly. Lidé pošlou do Bruselu 21 politiků

07.06.2024 14:11 Úderem druhé hodiny odpolední se otevřely volební místnosti, v nichž Češi rozhodují o svých…

Související:

Nejnovější