Komentář: Babiš konečně udělal správnou věc? Jen si uvědomil, že Zemana už nepotřebuje

Premiér Andrej Babiš dnes opět dokázal, že v politice nezná bratra a jakékoliv partnerství je pro něj udržitelné do doby, dokud je výhodné. Mocenský pakt Babiše s prezidentem Milošem Zemanem vzal za své. A pro premiéra je nyní výhodnější obrátit se proti Hradu.

Andrej Babiš

Babiš se v průběhu celé hradní krize trvající několik týdnů moc nevyjadřoval. Pouze sem tam utrousil poznámky z jejich povolebního setkání, z nichž jasně vyplývá, že Zeman se chystal premiéra podržet, navzdory jeho prohře ve volbách do Sněmovny. 

Zdálo by se proto logické, že Babiš výměnou za oporu v samotném prezidentovi republiky z taktických důvodů mlčí a k situaci, kdy Česko existuje fakticky bez funkční hlavy státu, se nevyjadřuje dle známého rčení "kdo nic nedělá, nic nezkazí".

Mlčení předsedy vlády ale skončilo. Ve chvíli, kdy vyšla pravda najevo, se Babiš konečně rozhodl zaujmout k celé věci nějaké stanovisko, a proklamovat ho veřejně. Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář od něj dostal ultimátum. Skončí sám, nebo ho Babiš odvolá.

Chvíli to vypadalo, že Česko nemá nejen prezidenta, ale ani premiéra, který v zásadě současnou ostudnou situaci nijak neřešil. Pravděpodobnější, než že si lízal rány po volbách, je ale scénář, kdy se připravoval na další krok ve své politické kariéře.

Tím je logicky kandidatura na prezidenta. Ačkoliv hnutí ANO ve volbách nevyhrálo (byť si myslí opak), získalo nejvíce hlasů jako jedna strana, a to dává Babišovi jistou sílu v prezidentských volbách, které nás čekají už na přelomu let 2022/2023. Poslední průzkumy mu sice moc šancí nedávají, ale do té doby se může ledacos změnit.

Ze zřejmého důvodu neberme v potaz, co si o své kandidatuře myslí sám Babiš. To má totiž zhruba stejnou váhu, jako twitter mluvčího Jiřího Ovčáčka. Kdysi Babiš prohlásil, že pokud bude premiérem, pak v politice skončí. To se nestalo. Následně prohlásil, že do opozice nepůjde, a raději v politice skončí. To se opět nestalo. Babišova slova (nejen) ohledně jeho politické budoucnosti proto nelze nikdy brát vážně.

Ale zpět k Hradu. Chtělo by se říct, že Babišova pohrůžka Mynářovi je po dlouhé době správný krok ze strany premiéra. A citlivější povahy by dokonce mohly pookřát v domnění, že to Babiš s Českem myslí skutečně upřímně. Ale nenechme se zmást. Předseda vlády si pouze uvědomil, že Zemana už vlastně vůbec k ničemu nepotřebuje.

Kritika Hradu a jeho zaměstnanců je cítit na každém kroku a je očividné, že velká část obyvatel už nemůže duo Ovčáček - Mynář vystát. Právě zde se zrodila příležitost, které Babiš jednoduše musel využít. Obrátit se proti Hradu je jediným logickým krokem, který mohl udělat, aby si získal sympatie té části veřejnosti, která Zemana či Babiše nevolí.

Zároveň ale nemusel nutně ztratit voliče současné hlavy státu, neboť Babiš se neobrátil přímo proti Zemanovi, a lidé nakloněni tomuto mocenskému paktu tak mohou zůstat klidní. Vlk se nažral, a koza zůstala celá. Bude zajímavé sledovat, jak si v průzkumech povede po tomto dnešním kroku.

Končící premiér tím každopádně dokázal, že mu žádné politické partnerství není svaté. Je nesporné, že Zemanovi na Mynářovi záleží, jinak by si ho na Hradě nedržel tak dlouho, navzdory vyšetřování či chybějící prověrce. V honbě za ziskem přízně voličů ale Babiš nezná bratra.

Česká pošta prodlouží doručování listovních zásilek. Už dříve oznámila…

02.06.2023 14:10 Česká pošta kvůli poklesu zájmu od července prodlouží doručovací dobu u takzvaných ekonomických…

Policie odložila případ "ruské" dezinformace o údajném úmrtí Pavla

02.06.2023 10:47 Pražští kriminalisté odložili případ dezinformace o údajném úmrtí Petra Pavla, která se objevila…

Schodek rozpočtu klesl na rekordních 271,4 miliardy. Stanjura chystá další…

01.06.2023 16:46 Na konci května byl státní rozpočet ve ztrátě ve výši 271,4 miliard korun. Po odečtení příjmů a…

Česko bude usilovat o členství v Radě bezpečnosti OSN, uvedl Lipavský

31.05.2023 11:25 Aktualizováno Česko chce za osm let kandidovat na nestálé členství v Radě bezpečnosti OSN pro roky 2032 a 2033.…

Černochová vysvětlila, proč měla spory s náčelníkem Řehkou

31.05.2023 09:17 Předmětem sporů mezi ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) a náčelníkem generálního štábu…

Fialova vláda se bude zabývat incidentem u soudu s Peterkovou

30.05.2023 19:20 Vláda se bude na středečním jednání zabývat úterním incidentem u Městského soudu v Praze, kde…

Odbory se připravují na protesty, zřídily stávkový výbor

30.05.2023 14:55 Odboráři v úterý oznámili, že zřizují celostátní stávkový výbor a jsou připraveni na případný…

Rusové se budou snažit zabránit schválení obranné smlouvy, řekl Koudelka

29.05.2023 14:47 Rusové se pokusí zabránit schválení obranné smlouvy mezi Českem a USA, naznačil ředitel BIS Michal…

Válka mezi NATO a Ruskem je možná, prohlásil Řehka

29.05.2023 12:28 Aktualizováno Náčelník generálního štábu Karel Řehka na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně prohlásil, že…

Babiš odmítl kritiku ze strany europarlamentní ALDE

29.05.2023 11:22 Expremiér Andrej Babiš (ANO) zareagoval na nejnovější rezoluci europarlamentní frakce ALDE. Aliance…

Související:

Nejnovější