Z některých států východní Evropy se stávají stále více, chce se říct „bolestivé rány“ kontinentu, plné zbytečných problémů. Stačí se třeba podívat na evropskou mapu „promořenosti“ zákeřným koronavirem kvůli antivaxerským náladám a postojům obyvatel a brzy zjistíte, kde jsou na „starém kontinentu“ ty největší obtíže. Anebo nejnověji pohled na mapu nejdražších mobilních služeb. A hned vám bude jasné, kdo v Evropě platí „jako mourovatej“ za služby, které jinde na tomto kontinentu dokážou nabídnout o dost levněji. Je jasné, že nejsem proto, aby něco někdo diktoval a že jsem pro zachování různorodosti cen, ale co je moc, to je moc. Bohužel je to tak. Čechy nejsou nejen best in covid, ale i „most expensive in mobile services“. Tedy nejdražší v mobilních službách.
Specializovaný server, zaměřený na technologie, Živě.cz k vydané zprávě Evropské komise o cenách za mobilní služby doslova napsal: „Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami. Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU a když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů (rozuměj firem působících v České republice) katastrofálně.“ Už doslova drahně let se tato situace dokola opakuje, takže i nezaujatý čtenář se dokola ptá: Proč?
Aby bylo jasno o čem je řeč, z celé Unie jsme na posledním místě, a to ve všech porovnávaných cenových koších, tedy v kombinaci objemu volných minut a dat. Až na jeden jsme skončili s nejhorší možnou známkou. Tato zpráva má sice dovětek o tom, že srovnání cenových košů nezahrnovaly datově, ani hlasově neomezené tarify.
„Data jsou za kalendářní rok 2020 a i když se během roku 2021 mobilní tarify v Česku změnily, pro paušály s nízkým počtem volných minut a nízkým objemem dat (cca jednotky gigabajtů) k žádnému zásadnímu zlepšení nedošlo – operátoři navyšovali objemy dat hlavně u vyšších tarifů a cenová hladina neklesal,“ dodává analýza zmíněného serveru.
Dokladem toho, jak český stát dokáže hájit zájmy lidí, je příběh, doufejme, že už navždy exministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové, v té době zářící hvězdy levicových populistů z ANO, která na kritiku o tom, že Češi platí zbytečně drahá data, tenkrát řekla České televizi: „Když budete prostě někomu pořád dokola opakovat: Máme drahá data, máme drahá data, tak co uděláte, tak vezmete mobil, nepřipojíte se na internet přes data, ale budete hledat volnou wifinu. A tady jsme u toho.
Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, tak tím nepřispíváme k tomu, aby byla levnější.“ "Tvl", jak by řekl nyní mladý hlas ulice. A tohle si necháme líbit? Smutné je, že místo tlaku lidí na politiky, aby se prosazovalo systémové nastavení podmínek podnikání, které by podobné situace řešilo a na stanovení jasných postupů a jejich vymáhání u firem státními orgány, tu podobné situace dokola řešíme neustále sami.
Jistě, existuje řada návodů a rad, jak snížit ceny za mobilní služby, třeba v pravidelných intervalech měnit operátora, nebo chodit osobně vyjednat lepší podmínky. Ale upřímně, bude vás to neustále bavit? A to jsme jen u cen za mobilní služby. Příběhy z posledních týdnů u energií a dalších položek jsou stále živým příkladem toho, že to v téhle zemi „systémově“ moc nefunguje, ne?
Když si člověk vyhledá reakce odpovědných lidí za tento stav, přijde mu, že řešení je v nedohlednu. Pořád jenom slyšíme bezbřehé výmluvy, stále musíme na něco čekat a nic se viditelně nemění. Možná je pravdou ale i to, co říká druhá strana. Že v cenách za mobilní služby nejsou jen ona „data“, ale i kvalita sítě, ceny hovorů a já nevím co ještě. Na druhou stranu, proč za podobných podmínek dokážou mít o poznání levnější ceny těchto služeb třeba ve Španělsku, nebo blíž, v Polsku? Mají tam horší sítě? Nebo jim při telefonování víc šumí v přístroji?
O tom, že jsme přestali umět nacházet řešení a prosazovat je nejen v krizových situacích může dokládat i to, jak fungujeme. Místo toho, abychom se skutečně postavili problému čelem, tu hledáme doslova jen stohy dalších analýz, které vyvrátí zjištěná data a fakta, jindy zase kritizujeme ty, kteří s něčím, co se nelíbí, přišli. Ale málokdy začneme s tím, abychom našli možné cesty, jak problém vyřešit a zvolili tu ideální.
Tohle jsme si, možná kvůli vlastní pohodlnosti, odvykli. Musíme se spoléhat sami na sebe a rezignovali jsme na fungování státu. Nedivme se pak, že jsme spíše k pláči než pro smích. A že platíme jak „mourovatí“ za to, že nedokážeme vyřešit správně problém.
Řada slavných lidí se v pondělí přišla rozloučit se zesnulým zpěvákem Karlem Bláhou, ale jedna tvář chyběla. Jiří Krampol se s Bláhou dlouhá léta přátelil, na pohřby ale zásadně nechodí. Rodině zesnulého se nicméně ozval.
Český sport zasáhla o uplynulém víkendu jedna velmi smutná zpráva. Ve věku pouhých 25 let v sobotu náhle a nečekaně zemřel Adam Bydžovský, trenér juda a úspěšný český reprezentant. Informoval o tom Český svaz judo na webových stránkách.
Až do konce května se neočekává výraznější oteplení, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejtepleji bude během sledovaného období na začátku června. Denní maxima vyšplhají v průměru na 23 stupňů.
Přesně 24 hodin po úvodním buly předchozího zápasu nastoupila česká hokejová reprezentaci do dalšího utkání na mistrovství světa. Trenéři sáhli ke třem změnám v sestavě, v nichž dvě byly vynucené zdravotním stavem. Na výkonu se to ale výrazně nepodepsalo. Národní tým po bezbrankové první třetině vstřelil sedm gólů a nad Dánskem zvítězil 7:2.
Veronika Arichteva má na prvním místě rodinu, která se v posledních dnech vyrovnává s úmrtím jejího tatínka Pavla Nového, známého producenta. Stále má ale maminku, kterou se rozhodla ukázat fanouškům u příležitosti Dne matek.
Česko oficiálně pogratulovalo novému papeži Lvu XIV. ke zvolení. Pražský hrad informoval, že prezident Petr Pavel dnes odeslal do Vatikánu telegram. Hlava státu zároveň pozvala nástupce zesnulého papeže Františka k budoucí návštěvě Česka.
Mistrovství světa v hokeji ve Švédsku a Dánsku pokračuje i dnes, opět s českou účastí. Hrozí ale, že dva ze členů národního týmu do večerního utkání s domácí reprezentací nenastoupí. Už nyní je navíc jisté, že dojde ke změně na brankářském postu.
Česko se rozloučí se zesnulým hercem Jiřím Bartoškou příští týden v úterý. Informovali o tom organizátoři karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška zemřel ve čtvrtek, bylo mu 78 let.
Monika Absolonová se loni podruhé za sebou stala bronzovou Slavicí, přestože přes dvě dekády nevydala novou desku. Možná i kvůli takto vyjádřené přízni fanoušků se rozhodla připravit další album.
Nepříjemně se mohli cítit cestující v letounu aerolinek Turkish Airlines, který musel v sobotu opakovat přistání na Ruzyni. Šlo o spoj z Istanbulu do Prahy. Všechno naštěstí dobře dopadlo, ačkoliv se podle svědectví odehrálo pořádné drama.
Českou hudbu zasáhla na konci uplynulého víkendu smutná zpráva. Ve věku 101 let zemřela uznávaná varhanice Alena Štěpánková-Veselá, někdejší rektorka Janáčkovy akademie múzických umění, která byla celý život neodmyslitelně spjatá s Brnem.
Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně.