Konfrontace mezi jadernými mocnostmi je nepřípustná, řekl Patrušev

Rusko je přesvědčeno o nezbytnosti odvrátit jakoukoliv vojenskou konfrontaci mezi jadernými mocnostmi, uvedl dnes tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev, pokládaný za jednoho z nejbližších spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina. Současně varoval před "katastrofálními následky provokativního chování Západu" na Ukrajině.

Rusko, Kreml

"Rusko ze své strany zůstává plně oddáno prohlášení (o nepřípustnosti jaderné války) a v souladu s jeho obsahem je přesvědčeno o nezbytnosti odvrátit jakoukoliv vojenskou konfrontaci mezi státy disponujícími jadernými zbraněmi," řekl Patrušev při setkání se svými kolegy ze Šanghajské organizace pro spolupráci, které se koná v Dillí.

Patrušev toto pondělí ve vládním listu Rossijskaja gazeta varoval, že Rusko má zbraně, které jsou schopné v případě ohrožení jeho existence zničit nepřítele, a to včetně Spojených států. Stal se tak dalším z řady vysoce postavených ruských činitelů, kteří v nedávné době pohrozili použitím ruského jaderného arzenálu. "Rusko je trpělivé a nikoho nezastrašuje svou vojenskou převahou. Má však moderní unikátní zbraně schopné v případě ohrožení své existence zničit jakéhokoliv protivníka, včetně Spojených států," uvedl v listu.

V Dillí nyní přesvědčoval, že Rusko je schopné uspět v protahující se válce proti Ukrajině, kterou Moskva stále označuje za "speciální vojenskou operaci".

"Nehledě na neustále rostoucí vojenskou pomoc Ukrajině ze strany USA a dalších západních států, všechny vyhlášené cíle speciální vojenské operace budou určitě splněny. Dosáhneme demilitarizace a denacifikace Ukrajiny, zajistíme územní celistvost Ruské federace a bezpečnost našeho obyvatelstva," prohlásil Patrušev podle agentury TASS.

Mluvčí Kremlu dnes na dotaz novinářů, zda "speciální vojenská operace" skončí letos, odkázal na ministerstvo obrany, protože "tato hodnocení by měli dát odborníci". Dodal však podle agentury Interfax, že hybridní válka Západu proti Rusku potrvá ještě dlouho.

"Pokud máte na mysli válku v širokém kontextu, konfrontaci s nepřátelskými státy a nikoliv přátelskými zeměmi, tato hybridní válka, rozpoutaná proti naší zemi, je nadlouho. Tady musíme projevit tvrdost, věrnost sami sobě, cílevědomost a jednotu okolo prezidenta (Putina)," zdůraznil mluvčí Dmitrij Peskov. Ruští vojáci bojující o Bachmut podle něj konají "zázraky hrdinství" a Moskva jim přeje úspěch. Ve společnosti podle mluvčího "naprosto dominuje" přesvědčení, že se cílů operace na Ukrajině podaří dosáhnout a že tyto cíle musí být dosaženy.

Opoziční list Novaja gazeta v předvečer války předpověděl, že její první obětí se stanou zbytky svobody v Rusku. Zakrátko po vpádu vojsk do sousední země ruští zákonodárci přijali zákony, které tvrdě postihují jakýkoliv projev nesouhlasu s Putinovou politikou a oficiálním výkladem války. Až 15 let vězení hrozí za zmínky o podezření, že se ruští vojáci na Ukrajině dopouštějí válečných zločinů. Bez ohledu na důkazy Moskva stále tvrdí, že ruská vojska na civilisty a civilní cíle neútočí.

Rusko vpádem svých vojsk do sousední země na Putinův rozkaz loni 24. února rozpoutalo nejhorší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Válka, která pokračuje 399 dnem, si podle odhadů vyžádala životy již statisíců vojáků, tisíců civilistů a miliony lidí vyhnala ze svých domovů. Putin invazi zpočátku vysvětloval potřebou demilitarizovat a "denacifikovat" sousední zemi. Nyní Putin pokračující válku odůvodňuje jako obranu Ruska před údajnou rozpínavostí Západu. Moskva pravidelně na neúspěchy na bojišti odpovídá připomínkami, že disponuje jadernými zbraněmi. Putin naposledy ohlásil záměr rozmístit jaderné zbraně i na území svého spojence, v Bělorusku, prý v reakci na tlak Západu.

Témata: Rusko | Jaderné zbraně

Fiala uklidnil občany. Česku válka bezprostředně nehrozí, řekl

30.05.2023 12:25 Premiér Petr Fiala dnes uvedl, že Česku bezprostředně nehrozí konflikt. Reagoval tak na pondělní…

Borrell volá po konci násilí v Kosovu, v pondělí bylo zraněno 25 vojáků…

30.05.2023 09:42 Nejméně 25 příslušníků mírových jednotek NATO utrpělo zranění při pondělních střetech s etnickými…

Útok na Moskvu. Drony zasáhly budovy, zprávy o obětech nejsou

30.05.2023 08:28 Moskva čelila v úterý ráno vzácnému dronovému útoku poté, co Rusové předtím udeřili na ukrajinské…

Ukrajina bude nově slavit Den vítězství 8. května

29.05.2023 22:30 Ukrajinský parlament odhlasoval, že Dnem památky a vítězství nad nacismem bude nově 8. květen. Na…

Macron: Znečištění plasty je časovaná bomba a katastrofa

29.05.2023 21:07 V Paříži se tento týden koná setkání Mezivládního vyjednávacího výboru pro plasty. Chce navrhnout…

Do vesmíru poletí první běloruská kosmonautka

29.05.2023 18:35 Součástí posádky, která v březnu příštího roku poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), bude…

Dánsko poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc

29.05.2023 16:39 Dánsko poskytne válkou zmítané Ukrajině další prostředky na vojenskou pomoc, konkrétně téměř 2,6…

Polsko bude vyšetřovat ruský vliv v zemi, Duda podepsal zákon

29.05.2023 15:46 Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má…

Španělsko čekají v létě parlamentní volby

29.05.2023 13:05 Španělé půjdou k volbám dříve, než se původně čekalo. Premiér Pedro Sánchez v reakci na volební…

Satelit vám klidně vystřelíme, varuje Japonsko sousední KLDR

29.05.2023 08:58 KLDR v pondělí upozornila sousední Japonsko, že hodlá v následujících dnech vypustit satelit na…

Související:

Nejnovější