Někteří hejtmani by rádi rozšířili seznam profesí, pro které se může v případě výrazného zesílení epidemie koronaviru zavést takzvaná pracovní karanténa. Plán ministerstva zdravotnictví předpokládá, že po pozitivním antigenním samotestu by do práce mohli chodit zdravotníci a pracovníci v sociálních službách, hejtmani by do seznamu přidali například energetiky, vodohospodáře, řidiče autobusů nebo pracovníky svozu odpadu. Pracovní karanténu by hejtmani oslovení ČTK zaváděli jen v kritické situaci a doufají, že taková nenastane.
Pracovní karantény budou podle očekávání hejtmanů patřit k tématům jejich pravidelného úterního jednání se zástupci ministerstva zdravotnictví. Možnost pracovat i po pozitivním testu schválila pro zdravotníky a sociální pracovníky vláda. Cílem je udržet chod státu i v případě, že by se v kritické infrastruktuře významně rozšířila covidová varianta omikron, která je nakažlivější, onemocnění ale bývá mírnější. Zaměstnanec nakažený koronavirem bude muset pracovat nebo se stravovat odděleně.
Šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) by k oborům, pro které by pracovní karanténa platila, přidal energetiku, vodohospodářství, svoz odpadu a potravinářství. Krajské organizace z kritické infrastruktury na jeho žádost nachystaly modely, s kolika procenty lidí dokážou fungovat, řekl dnes ČTK. "Někdo, kdo bude mít pozitivní test, by se měl do práce dostat opravdu až za krizových podmínek. A v té chvíli bychom museli říct, že Česká republika je v nouzovém stavu," uvedl. Procesy by se podle Kuby měly nachystat tak, aby pozitivně testovaní do práce nechodili.
Podle středočeské hejtmanky Petry Peckové (STAN) by se pracovní karanténa měla týkat také řidičů autobusů veřejné dopravy. Upozornila na to, že v nemocnicích už při dřívějších vlnách koronaviru fungovala praxe, kdy zdravotníci po setkání s pozitivně testovaným člověkem nešli do karantény, ale pokud by chyběli na oddělení, docházeli dál ke covidovým pacientům.
Kraje mají daleko širší seznam pracovníků, kteří spadají do kritické infrastruktury, řekl ČTK hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). "My jsme seznam kritické infrastruktury dávali dohromady už v době, kdy jsme tvořili seznam pracovníků pro přednostní očkování. Kromě pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách jsou to energetici, vodárenští pracovníci, lidé z odpadového hospodářství a podobně," uvedl. Podle Kulhánka se kraj od kraje může takový seznam mírně lišit, případnou pracovní karanténu budou muset kraje řešit podle aktuální situace.
Pracovní karanténu pro zdravotníky a sociální pracovníky hodnotí jako ideální jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). "V historii pandemie nebylo potřeba jiných pracovníků než sociálních a zdravotníků. Děláme to ale jen proto, kdyby nastala potřeba. Snad na to budeme stačit a pracovní karanténa nebude potřeba," řekl hejtman ČTK.
Debatu o tom, zda se pracovní karanténa má týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách, nebo i v jiných oborech, považuje nyní za předčasnou hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO). Ve Zlínském kraji podle něj nyní není situace přes nárůst počtu nově nakažených koronavirem taková, aby se musela pracovní karanténa využít. Stát by ale měl být připraven na případné zhoršení situace, řekl. Hejtmani podle Holiše zatím nedostali informaci, co bude vláda dělat v krizovém scénáři. "Jsem však rád, že po čtyřech týdnech debat jsme už připustili, že ´nouzový stav´ není sprosté slovo," dodal hejtman.
Asi všichni jsme se domnívali, že Dara Rolins bude mít radost z návratu Pavla Nedvěda do Česka. Teď už je to ale úplně jasné. Slovenská zpěvačka poskytla důkaz v podobě všeříkající fotografie ze svého domova.
Po šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové přišly i první reakce českých politiků na záměr amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit od srpna třicetiprocentní clo na zboží z Evropské unie, tedy i z Česka. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) je Unie připravena hájit vlastní zájmy.
Snad jen Jiří Bartoška byl větší tváří karlovarského festivalu než Marek Eben. Právě slavný moderátor se letos opakovaně chopil slova, aby hereckého kolegu připomněl. Organizátorům sice složil poklonu, ale přiznal, že bez Bartošky to není úplně ono.
První polovina probíhajícího víkendu byla na řadě míst propršená. Třetí červencový víkend by snad mohl přinést lepší počasí. Naznačuje to předběžná předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
59. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary je minulostí. Nejvyšší cenu, tedy Křišťálový glóbus, po osmi letech opět obdržel domácí zástupce. Uspěl totiž česko-slovenský dokument Raději zešílet v divočině slovenského dokumentaristy Mira Rema.
Evropská unie chce s Washingtonem nadále jednat o obchodní dohodě. Pokud Spojené státy od srpna opravdu uvalí třicetiprocentní clo na dovoz zboží z unijního trhu, Brusel je podle Ursuly von der Leyenové připraven chránit zájmy členských zemí a přijít s protiopatřeními.
Velmi smutná zpráva zasáhla českou horolezeckou obec v červenci. Ve věku 48 let zemřela Klára Kolouchová, když se zřítila z deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat. Nyní vychází najevo, jak vypadaly její tragické poslední okamžiky.
Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika.
Přání pevného zdraví je tentokrát opravdu namístě. Jiří Krampol v pátek oslavil 87. narozeniny, ale podle nejnovějších informací rozhodně nemá náladu se bavit. Údajně ho totiž opět zradilo zdraví.
Vypnutí přepínačů paliva během vzletu zřejmě způsobilo tragickou červnovou nehodu letounu společnosti Air India v indickém Ahmedabádu, kterou přežil jediný člověk. Vyplývá to z předběžných závěrů vyšetřování, které bude pokračovat. Informovala o tom CNN.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i v letních měsících. Není to dlouho, co Barbora Mottlová odhalila, že čeká miminko. Jak ale přiznala, už má za sebou první trimestr a dokonce má s manželem vybraná jména pro prvního potomka.
Nová a nebezpečná droga už zabíjí i v Česku. Na Benešovsku ve středních Čechách zemřel v tomto týdnu pětadvacetiletý muž, jehož v kritickém stavu přijali v benešovské nemocnici. Případem se zabývá policie.