Kraje budou řešit případnou pracovní karanténu u kritické infrastruktury podle aktuální situace

Někteří hejtmani by rádi rozšířili seznam profesí, pro které se může v případě výrazného zesílení epidemie koronaviru zavést takzvaná pracovní karanténa. Plán ministerstva zdravotnictví předpokládá, že po pozitivním antigenním samotestu by do práce mohli chodit zdravotníci a pracovníci v sociálních službách, hejtmani by do seznamu přidali například energetiky, vodohospodáře, řidiče autobusů nebo pracovníky svozu odpadu. Pracovní karanténu by hejtmani oslovení ČTK zaváděli jen v kritické situaci a doufají, že taková nenastane.

Ilustrační foto

Pracovní karantény budou podle očekávání hejtmanů patřit k tématům jejich pravidelného úterního jednání se zástupci ministerstva zdravotnictví. Možnost pracovat i po pozitivním testu schválila pro zdravotníky a sociální pracovníky vláda. Cílem je udržet chod státu i v případě, že by se v kritické infrastruktuře významně rozšířila covidová varianta omikron, která je nakažlivější, onemocnění ale bývá mírnější. Zaměstnanec nakažený koronavirem bude muset pracovat nebo se stravovat odděleně.

Šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) by k oborům, pro které by pracovní karanténa platila, přidal energetiku, vodohospodářství, svoz odpadu a potravinářství. Krajské organizace z kritické infrastruktury na jeho žádost nachystaly modely, s kolika procenty lidí dokážou fungovat, řekl dnes ČTK. "Někdo, kdo bude mít pozitivní test, by se měl do práce dostat opravdu až za krizových podmínek. A v té chvíli bychom museli říct, že Česká republika je v nouzovém stavu," uvedl. Procesy by se podle Kuby měly nachystat tak, aby pozitivně testovaní do práce nechodili.

Podle středočeské hejtmanky Petry Peckové (STAN) by se pracovní karanténa měla týkat také řidičů autobusů veřejné dopravy. Upozornila na to, že v nemocnicích už při dřívějších vlnách koronaviru fungovala praxe, kdy zdravotníci po setkání s pozitivně testovaným člověkem nešli do karantény, ale pokud by chyběli na oddělení, docházeli dál ke covidovým pacientům.

Kraje mají daleko širší seznam pracovníků, kteří spadají do kritické infrastruktury, řekl ČTK hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). "My jsme seznam kritické infrastruktury dávali dohromady už v době, kdy jsme tvořili seznam pracovníků pro přednostní očkování. Kromě pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách jsou to energetici, vodárenští pracovníci, lidé z odpadového hospodářství a podobně," uvedl. Podle Kulhánka se kraj od kraje může takový seznam mírně lišit, případnou pracovní karanténu budou muset kraje řešit podle aktuální situace.

Pracovní karanténu pro zdravotníky a sociální pracovníky hodnotí jako ideální jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). "V historii pandemie nebylo potřeba jiných pracovníků než sociálních a zdravotníků. Děláme to ale jen proto, kdyby nastala potřeba. Snad na to budeme stačit a pracovní karanténa nebude potřeba," řekl hejtman ČTK.

Debatu o tom, zda se pracovní karanténa má týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách, nebo i v jiných oborech, považuje nyní za předčasnou hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO). Ve Zlínském kraji podle něj nyní není situace přes nárůst počtu nově nakažených koronavirem taková, aby se musela pracovní karanténa využít. Stát by ale měl být připraven na případné zhoršení situace, řekl. Hejtmani podle Holiše zatím nedostali informaci, co bude vláda dělat v krizovém scénáři. "Jsem však rád, že po čtyřech týdnech debat jsme už připustili, že ´nouzový stav´ není sprosté slovo," dodal hejtman.

Země V4 jsou pro pomoc Ukrajině, představy o ní jsou ale rozdílné

27.02.2024 19:26 Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením…

Pavel podpořil myšlenku administrativních odvodů do armády

25.02.2024 16:14 Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k…

Jurečka naznačil, na koho nejvíce dopadne revize systému sociálních dávek

25.02.2024 13:42 Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat…

Pozor na neoficiální prodejce dálničních známek. Příští týden kupony zdraží

23.02.2024 11:05 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční…

FBI pomáhá české policii s vyšetřováním tragické střelby na FF UK

23.02.2024 09:24 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se účastní vyšetřování loňské střelby na Filozofické…

Ukrajinci podruhé za pár dní zásahli ruské vojáky na cvičišti

22.02.2024 16:14 Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly…

Cimický opět nepřišel k soudu. Veřejnost byla z jednání vyloučena

22.02.2024 12:37 U Obvodního soudu pro Prahu 8 ve čtvrtek pokračuje hlavní líčení v případu psychiatra Jana…

Češi špatně hodnotí státní sociální politiku, ukázal průzkum

21.02.2024 19:36 Státní sociální politiku hodnotí špatně 57 procent lidí, vyplývá z výsledků podzimního průzkumu…

Lipavský zavolal ruského velvyslance na kobereček kvůli smrti Navalného

21.02.2024 14:09 Ministerstvo zahraničí si ve středu předvolalo ruského velvyslance Alexandra Zmejevského kvůli…

Jurečka oznámil nové opatření, které se týká důchodců

20.02.2024 19:33 Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes oznámil nové opatření, které se týká seniorů, kteří i v…

Související:

Nejnovější