Křeček na výboru nevysvětlil svůj postup vůči Šimůnkové, uvedla Pekarová Adamová

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček se dnes zúčastnil jednání sněmovního petičního výboru. Podle předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové dostatečně nezdůvodnil, proč rozhodl o odebrání agendy své zástupkyni Monice Šimůnkové. Pekarová Adamová to uvedla na twitteru. Také podle místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové (Piráti) nezazněly konkrétní, doložitelné výtky k práci zástupkyně.

Stanislav Křeček

Předseda petičního výboru Tomio Okamura (SPD) ČTK řekl, že Křeček neporušil zákon o veřejném ochránci práv. Za záležitostí vidí i politický tlak ze strany TOP 09. Křeček ČTK sdělil, že je připraven zodpovědět další otázky.

"Dnes na petičním výboru ve Sněmovně nebyl pan ombudsman Křeček schopen dostatečně zdůvodnit svůj bezprecedentní krok. Nevysvětlil ani, jak se snažil tomuto vyústění zamezit," poznamenala Pekarová Adamová. Jednání výboru podle ní pokračuje ve středu i za účasti Šimůnkové.

"Z mého pohledu nezazněly konkrétní, doložitelné výtky k práci zástupkyně. Uvidíme, jak to vyhodnotí i ostatní přítomní. Paní Šimůnková se totiž dostaví v příštím týdnu k obdobnému projednání," uvedla Richterová. Ombudsman uvedl, že na hodinovém jednání výboru padlo více dotazů a zřejmě ne všechny odpovědi stihly být vyslyšeny. "Pokud bude mít petiční výbor zájem se mnou ještě další otázky probrat, rád přijdu i na další jednání," dodal Křeček.

Okamura upozornil na to, že ombudsman ze zákona může, nikoli musí zástupce pověřit výkonem části své působnosti. Křeček proto podle něj jedná v souladu s legislativou. Na petičním výboru se podle šéfa SPD také projednávají čtvrtletní zprávy veřejného ochránce práv a výbor nikdy nekonstatoval, že by byl porušován zákon.

Okamura vnímá politický tlak ze strany Pekarové Adamové, které podle něj vadí to, že Křeček nebyl do funkce zvolen hlasy současné vládní koalice.

Poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) nechtěla ČTK sdělit podrobnosti, neboť jednání výboru bylo neveřejné a schůze je přerušena do příštího týdne. Poslanec Bohuslav Svoboda (ODS) se dnes výboru neúčastnil z pracovních důvodů.

Křeček odňal Šimůnkové podpisová práva, podle něj její práci provázejí lidské i manažerské komplikace. Šimůnková se chce kvůli tomu obrátit na Sněmovnu, i když ombudsman jako takový ze zákona odvolatelný není. Zváží také žalobu za některé Křečkovy výroky. Odebrání agendy považuje za bezprecedentní zásah do pozice zástupkyně ombudsmana, kterým vyvrcholily dlouhodobé problémy mezi ní a Křečkem. Neshody měli třeba kvůli přítomnosti otců u porodu či pobytu rodičů s dětmi v nemocnicích.

Křeček vede úřad ombudsmana od února 2020. Senát ho nedávno vyzval k tomu, aby přestal se svými xenofobními a rasistickými výroky, kterými podle usnesení poškozuje postavení ombudsmana. Senátoři také vyzvali Křečka ke slušnému chování k Šimůnkové.

Zákon o veřejném ochránci práv stanoví, že ochránce může svého zástupce pověřit výkonem části své působnosti. Křeček uvedl, že ve snaze ustálit fungování instituce tuto možnost svěřit část agend zástupkyni nadále nevyužije. Šimůnkové odebral všechny agendy s účinností od 1. července.

Ministerstvo prodloužilo do 31. srpna omezení vstupu do parku České…

12.08.2022 16:18 Ministerstvo životního prostředí prodloužilo do 31. srpna omezení vstupu do národního parku České…

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku

12.08.2022 15:37 Aktualizováno Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku dnes v 15:00 předali…

Zásah proti ženě na mítinku ANO byl podle Vondráška v pořádku, policie…

12.08.2022 15:19 Použití donucovacích prostředků v Českém Krumlově proti ženě, která na mítinku hnutí ANO minulý…

Expremiér Babiš dělá Česku ostudu v zahraničí, tvrdí politici

12.08.2022 14:40 Předběžné vyšetřování bývalého premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše ve Francii pro…

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

12.08.2022 11:34 Horní úsek kabinové lanové dráhy na Sněžku dnes zastavil silný vítr. Lanovka může být v provozu do…

Piloti při zásahu u požáru v Českém Švýcarsku shodili čtyři miliony litrů…

12.08.2022 10:58 Piloti armádních vrtulníků při zásahu u požáru v Českém Švýcarsku zalili oheň téměř čtyřmi miliony…

Volby by vyhrálo hnutí ANO, oproti červnu posílilo. Druhá ODS klesá

12.08.2022 08:37 Sněmovní volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Oproti červnu posílilo o jeden procentní bod a…

Hasiči zničili několik dalších ohnisek v okolí Pravčické brány a Bouřňáku

12.08.2022 08:18 Hasiči, kteří likvidují požár v národním parku České Švýcarsko zničili několik dalších ohnisek,…

Covid v Česku druhým týden v řadě zpomaluje

12.08.2022 08:14 Letní vlna covidu v Česku druhým týden v řadě zpomaluje. Testy potvrdily za posledních sedm dní 12…

ČUCR kritizuje návrh vyhlášky MPO o pravidlech pro vytápění

11.08.2022 21:58 Aktualizováno Česká unie cestovního ruchu (ČUCR) kritizuje návrh vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) o…

Související:

Nejnovější