Ohlášená rezignace Moniky Šimůnkové na funkci zástupkyně ombudsmana situaci v úřadu neovlivnila, vyplynulo z vyjádření veřejného ochránce práv Stanislav Křeček na dnešním jednání sněmovního petičního výboru. Šimůnková, jež zdůvodnila odchod nesouhlasem s Křečkovými názory Křečka a jeho profesním i lidským přístupem, se z jednání výboru omluvila. Rezignaci podá podle informací z kanceláře předsedkyně dolní komory ve středu odpoledne.
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat. Odchod zdůvodnila tím, že nesouhlasí s názory a přístupem veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Řekla to dnes ČTK. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že ho rezignace Šimůnkové mrzí a zváží, jak její zkušenosti pro stát dál využívat. Křeček tvrdí, že s další spoluprací se Šimůnkovou počítal. Od července ale odebral své zástupkyni všechny agendy.
Hnutí Milion chvilek pro demokracii spolu s dalšími neziskovými organizacemi a hnutími vyzvaly dnes v otevřeném dopise ombudsmana Stanislava Křečka k rezignaci. Hnutí v otevřeném dopise píše, že Křeček svými výroky i činy opakovaně dokazuje, že není schopen zajistit rovnost občanů před zákonem a ani o to aktivně neusiluje. Milion chvilek otevřený dopis zaslal ČTK spolu s tiskovou zprávou. Vyjádření ombudsmana ČTK zjišťuje.
Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček se dnes zúčastnil jednání sněmovního petičního výboru. Podle předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové dostatečně nezdůvodnil, proč rozhodl o odebrání agendy své zástupkyni Monice Šimůnkové. Pekarová Adamová to uvedla na twitteru. Také podle místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové (Piráti) nezazněly konkrétní, doložitelné výtky k práci zástupkyně.
Předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová (TOP 09) chce, aby jí veřejný ochránce práv Stanislav Křeček vysvětlil důvody, proč rozhodl o odebrání agendy své zástupkyni Monice Šimůnkové. Pekarová Adamová v dnešní tiskové zprávě označila tento krok za bezprecedentní. Uvedla, že jej sleduje se značným znepokojením.
Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček odebral své zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, a to s účinností od 1. července. Uvedl, že její práci provázejí lidské i manažerské komplikace. Křečkovo vyjádření dnes ČTK zaslala mluvčí kanceláře Markéta Bočková. Šimůnková ČTK řekla, že se obrátí na Poslaneckou sněmovnu. Zváží také, zda na Křečka nepodá žalobu za výroky, které poškozují její osobu, a za jeho údajně šikanózní jednání vůči ní.
Senát zkritizoval veřejného ochránce práv Stanislava Křečka za jeho výroky vůči menšinám a uprchlíkům, které označil za předsudečné a xenofobní. Vyzval ho dnes k tomu, aby důsledně vystupovat v souladu se svým slibem vykonávat úřad ombudsmana nezávisle a nestranně. Křeček kritiku přijal s rozpaky, označil ji za pokus omezit právo vyjadřovat se.
Kancelář veřejného ochránce práv v Brně loni přijala 7988 podnětů. Novinářům to dnes řekl ombudsman Stanislav Křeček. Bylo to o 62 podnětů více než o rok dříve. Nejvíce se jich týkalo sociálního zabezpečení, dále stavebnictví a zdravotnictví, ale také například armády.
Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček varuje před možným vykořisťováním příchozích Ukrajinců a rovněž před „samozvanými sankcemi“ jednotlivců vůči Rusům žijícím v Česku, třeba v podobě omezení přístupu ke službám nebo nerovného zacházení v práci. Ombudsman to dnes uvedl na webu.
Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček ukončil šetření okolností havárie na řece Bečvě v září 2020 spojené s masivním úhynem ryb. Novela vodního zákona je podle něj nezbytná, protože ten současný dostatečně neřeší především ohlašování havárií a kompetence úřadů při jejich zneškodňování. Se závěry šetření seznámil na dnešním jednání ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou (KDU-ČSL).
Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček se jako vedlejší účastník připojil k řízení u Ústavního soudu o návrhu skupiny senátorů na zrušení části vyhlášky o povinném očkování proti covidu.
Ombudsman Stanislav Křeček chce projednat s Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) okolnosti a následky odchodu některých dodavatelů energií z trhu. S žádostí o radu či pomoc se na veřejného ochránce práv obracejí bývalí klienti Bohemia Energy a dalších dodavatelů energií, kteří v posledních měsících ukončili činnost.
Hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana navštívil dnes dopoledne v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) ve Střešovicích veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Podle Křečka prezident v tuto chvíli není nikterak omezen ve svých právech, v přijímání návštěv a v komunikaci s nimi. Uvedl to v tiskové zprávě na svém webu.