Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček ukončil šetření okolností havárie na řece Bečvě v září 2020 spojené s masivním úhynem ryb. Novela vodního zákona je podle něj nezbytná, protože ten současný dostatečně neřeší především ohlašování havárií a kompetence úřadů při jejich zneškodňování. Se závěry šetření seznámil na dnešním jednání ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou (KDU-ČSL).
V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Markéta Bočková. Ombudsman už loni v létě uvedl, že při řešení havárie v Bečvě se ukázala nedostatečnost vodního zákona.
Současný zákon podle ombudsmana upravuje systém ohlašování havárie velmi nepřehledně. "S určitou nadsázkou lze říct, že všichni mají informovat všechny, až se následně ztratí přehled o tom, kdo koho kdy informoval," uvedl už dříve Křeček. Vítá proto, že samo ministerstvo v minulosti navrhlo, aby prvotní informace směřovaly vždy k Hasičskému záchrannému sboru a ten by následně zprávu o havárii předával dál místnímu vodoprávnímu úřadu a České inspekci životního prostředí.
Problém vidí ombudsman i v tom, že vodní zákon výslovně nestanoví, který krajský úřad má zneškodňování havárie řídit, zasáhne-li území více krajů. To by měla zamýšlená novela také vyjasnit. V neposlední řadě je podle ombudsmana nutné přesněji definovat, co řízení prací při zneškodňování havárie přesně obnáší.
Bočková uvedla, že návrh novely vodního zákona, který připomínky ombudsmana zohledňoval, sice vznikl už za předchozí vlády, před volbami ho ale zákonodárci nestihli projednat.
Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku mezi Valašským Meziříčím na Vsetínsku a Přerovem. Jedovaté látky do vody unikly předloni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.
Napjatá je momentálně situace kolem Knihovny Václava Havla, která mimo jiného pečuje o odkaz bývalého českého a československého prezidenta. Vznikl totiž spor mezi vedením a zaměstnanci, nejistota panuje i ohledně financování instituce. Ke kauze se vyjádřila i bývalá první dáma Dagmar Havlová.
Nová kapitola novinářské kariéry Václava Moravce po jeho odchodu z České televize oficiálně začíná. Moderátor se například rozhodl, že s nynějším projektem bude přímo konkurovat nedělní politické debatě veřejnoprávní televize.
Češky mohly ještě v posledních dnech žít v omylu a myslet si, že jeden z našich nejbohatších mužů je k mání. Pak ale přišla narozeninová oslava moderátora Leoše Mareše, která ukázala, jak to s Danielem Křetínským doopravdy je.
Princ William si ve středu večer nemohl nechat ujít jednu velkou sportovní událost, kde si částečně ukradl pozornost pro sebe, ačkoliv to nejdůležitější se odehrávalo na hřišti. Co se tam přesně stalo?
I politici reagovali na čtvrteční tragédii v Pardubicích, kterou vyšetřuje policie. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) došlo k šílenému a nepochopitelnému činu. Šéf Pirátů Zdeněk Hřib konstatoval, že podobné případy se nesmí opakovat.
Leoš Mareš měl v dubnu kulaté padesátiny, ale stránky médií plní i v průběhu května. Například vyšlo najevo, že bude opět moderovat televizní talentovou show SuperStar. Do toho vyšlo najevo, že hvězda Evropy 2 uspořádala další narozeninovou oslavu.
Je před námi poslední pracovní den před víkendem, jenž může přinést jednu letošní premiéru. Potvrzuje to i nejnovější předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na nadcházející volné dny.
Čtvrteční napadení u školy v Pardubicích má tragické následky. Policie oznámila, že napadená osoba podlehla zraněním po převozu do nemocnice. Údajně má jít o dívku, která se rozešla se zadrženým útočníkem.
Jiřina Bohdalová byla v květnu středem pozornosti, protože měla půlkulaté 95. narozeniny. Ke gratulantům logicky patřila i její dcera Simona Stašová, která se i po 71 letech, co tady je, má se svou slavnou matkou stále o čem bavit.
Dočkáme se v neděli prvních 30 °C tohoto roku? Takovou otázku si položili meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Kdo jiný by také případně měl znát odpověď. Podle expertů není vyloučeno, že zmíněná teplotní hranice padne.
Blíží se konec televize Barrandov, které v očích veřejnosti proslavil především Jaromír Soukup? Všechno tomu nasvědčuje poté, co konkurzní správce představil své řešení situace, v níž se společnost ocitla. Firma je v konkurzu od dubna.
Česko v předchozím týdnu zasáhla informace o dalším rozvodu Ondřeje Brzobohatého, tentokrát se současnou manželkou Danielou (za svobodna Písařovicovou). Právě sympatická moderátorka nyní naznačila, jak se to celé odehrálo.