Křečkovým zástupcem bude nově vládní zmocněnec Schorm

Novým zástupcem ombudsmana bude právník Vít Alexander Schorm, kterého nominoval Senát jako svého jediného kandidáta. Devětačtyřicetiletý Schorm dosud působí jako vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva. Poslanci mu dnes v tajných volbách dali přednost před dvěma kandidáty, které navrhl prezident Miloš Zeman.

Stanislav Křeček

Ombudsman Stanislav Křeček svého nového zástupce označil za posilu pro úřad veřejného ochránce práv.

Schorm získal 82 ze 160 odevzdaných hlasů. Pro advokáta a bývalého poslance ČSSD Zdeňka Koudelku z neparlamentního hnutí Trikolora hlasovalo 57 poslanců. Právníka Petra Scholze, který byl interním ombudsmanem Energetického regulačního úřadu, volili tři poslanci. Schorm se ujme funkce do deseti dnů složením slibu do rukou předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09).

Zástupce veřejného ochránce volila Sněmovna, aby obsadil místo po Monice Šimůnkové, která ke konci srpna kvůli sporům s ombudsmanem Křečkem na funkci rezignovala. Učinila tak poté, co jí Křeček odebral svěřenou agendu.

"Srdečně blahopřeji kolegovi Schormovi ke zvolení, známe se ze společné práce už z dřívějška. Sejdeme se v nejbližší době, jakmile složí slib, a dohodneme se na nějaké budoucí spolupráci. Jeho výhoda je znalost evropského prostředí, znalost problematiky lidských práv, bude to jistě posílení pro nás," řekl ČTK veřejný ochránce práv Stanislav Křeček.

Schorm o zvolení do úřadu ombudsmana usiloval už před dvěma lety. Byl nejvážnějším Křečkovým protikandidátem na funkci veřejného ochránce práv. Také tehdy Schorma nominoval Senát, zatímco Křečka prosadil ve Sněmovně Zeman v době, kdy byla u moci menšinová vláda ANO a ČSSD.

Schorm vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Získal diplom z pokročilých studií v oblasti srovnávacího veřejného práva evropských států na pařížské Sorbonně.

V letech 1996 až 1998 byl Schorm poradcem tehdejšího předsedy Nejvyššího soudu a pozdějšího prvního českého ombudsmana Otakara Motejla. Poté působil jako vedoucí kanceláře někdejšího místopředsedy vlády Pavla Rychetského. Do funkce zmocněnce Schorma v listopadu 2001 jmenovala vláda Miloše Zemana. Zmocněnec řeší stížnosti podané na ČR pro porušování Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Úkolem zmocněnce je vypracovávat písemná stanoviska české vlády k individuálním i mezistátním stížnostem na porušení úmluvy.

Schorm patřil k favoritům dnešní volby vzhledem k tomu, že jeho nominaci v Senátu předložili předseda klubu Starostů Jan Sobotka, Rostislav Koštial (ODS), Miluše Horská z klubu KDU-ČSL a pirátská senátorka Adéla Šípová.

V Praze se dokončuje dohoda o koalici

02.02.2023 18:36 Aktualizováno Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Piráti a STAN v Praze finalizují dohodu o magistrátní koalici, o…

Spojenci by měli v podpoře Ukrajině projevit víc odvahy, řekl Pavel AFP

02.02.2023 18:14 Zvolený český prezident Petr Pavel v rozhovoru s francouzskou agenturou AFP řekl, že spojenci by…

Vláda chce prověřit marže zemědělců, potravinářů a řetězců

02.02.2023 18:08 Vláda chce prověřit ceny u zemědělců, potravinářských podniků a obchodních řetězců. Cílem je…

ANO pošle dopis Pavlovi, chce v něm shrnout problémy společnosti

02.02.2023 12:45 Opoziční hnutí ANO chystá dopis zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi. Chce v něm mimo jiné shrnout…

ČSÚ: Výdaje na bydlení rostly poprvé za poslední roky více než příjmy

02.02.2023 12:42 Výdaje na bydlení se loni domácnostem poprvé za posledních deset let zvedly rychleji než jejich…

ANO bude prosazovat neděli jako den jednodenních voleb

02.02.2023 12:36 Aktualizováno Opoziční hnutí ANO bude v souvislosti s vládními zákony na úpravu voleb ve Sněmovně navrhovat, aby…

Politologové: Pavel nyní připravuje politickou scénu na své budoucí…

02.02.2023 12:25 Je běžné, že zvolení, ale ještě neinaugurovaní prezidenti vstupují do kontaktů s jinými hlavami…

Za zapojení do bojů na Ukrajině muž opět dostal 20 let vězení

02.02.2023 12:19 Za zapojení do bojů na Ukrajině v řadách separatistů mezi lety 2016 a 2020 dnes soud znovu uložil…

VZP: Lidé neznají cenu léčby hrazené z pojištění

02.02.2023 11:36 Lidé neznají cenu léčby hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Všeobecná zdravotní pojišťovna …

Počasí v Česku komplikuje dopravu, omezilo provoz na D1

02.02.2023 09:08 V Česku se po středečním sněžení na některých místech vyjasnilo a teploty klesly pod nula stupňů…

Související:

Nejnovější