Kremelská propaganda se po řadě neúspěchů na bojišti nebo nepopulární mobilizaci snaží různými prostředky zvýšit ochabující nadšení Rusů pro válku na Ukrajině. Ruští diváci se tak například dozví, že v případě porážky ruské armády Západ potrestá každého Rusa, píše list The Times.
"Za viníky budou považováni všichni bez výjimky, bez ohledu na to, zda se nacházejí na území Ruska, nebo mimo něj," uvedla přední ruská moderátorka Olga Skabejevová. "V sázce je existence naší země i existence všech ruských občanů," varovala hlasatelka kanálu Rossija 1 a dodala, že po porážce Moskvy bude okamžitě zatčen každý jednotlivý Rus žijící v zahraničí, i ti, kteří nemají žádné vazby na Kreml.
Přední ruská propagandistka a šéfredaktorka státní televize RT Margarita Simoňjanová varovala Rusy před "nepředstavitelnými" dopady ukrajinského vítězství. "Pokud bychom nezvládli vyhrát, Haag, ať už skutečný nebo hypotetický, si přijde i pro metaře, který zametá dlažební kostky za Kremlem," uvedla Simoňjanová s odkazem na Mezinárodní trestní soud (ICC) v nizozemském Haagu.
Jedinou možností je nyní pro Moskvu pokračovat v ostřelování ukrajinské energetické infrastruktury, uvedla Simoňjanová, podle které Západ hodlá Rusko stíhat tak jako tak. "No a co, že bude další kyjevská čtvrť bez elektřiny?" uvedla šéfredaktorka RT.
Rusko, které vpadlo na Ukrajinu letos 24. února, se od léta potýká s ukrajinskou protiofenzivou. Kvůli útokům ukrajinských jednotek se musely ruské síly stáhnout ze severovýchodní Charkovské oblasti nebo části Chersonské oblasti včetně oblastní metropole Chersonu, kterou držely takřka od začátku invaze. Ruský prezident Vladimir Putin v září vyhlásil mobilizaci.
Server Meduza na konci listopadu napsal o výsledcích neveřejného průzkumu veřejného mínění, podle kterého je pro pokračování války jen 25 procent všech Rusů. Uvedl také, že Kreml, který není ochoten k ústupkům a nehodlá se vzdát zabraného území Ukrajiny, se sotva bude ohlížet na názor účastníků průzkumu.
O potížích ruského režimu udržet si veřejnou podporu v uplynulých dnech informovalo i britské ministerstvo obrany, podle kterého "bude pro Kreml stále obtížnější udržet si mezi obyvatelstvem i jen tichý souhlas".
Simoňjanová, Skabejevová i třeba další televizní moderátor a šiřitel kremelské propagandy Vladimir Solovjov už dříve prohlásili, že by raději viděli svět zničený jadernu válkou, než porážku Ruska na Ukrajině. "Žádný Haag už nebude, nebude tu už nic. Z celého světa zbyde jen popel," uvedl Solovjov v rozhovoru se Simoňjanovou.
Hollywoodská hvězda Angelina Jolie se v nedávném rozhovoru svěřila s nelehkou kapitolou svého života, kterou označila za "velmi temné období". Herečka, známá svými ikonickými rolemi a humanitárními aktivitami, přiznala, že se stáhla z veřejného života a bojovala se svým duševním zdravím.
Karel Gott byl známý jako velký milovník žen. Ačkoliv ale odhady o počtu těch, které mu podlehly, nejsou malé, některé naopak odolávaly.
Spisovatelka Radka Třeštíková se na konci loňského roku rozhodla opustit sociální sítě a stáhla se z veřejného života. Smazala všechny své fotografie na Instagramu a nechala fanoušky v nejistotě, zda se vůbec někdy vrátí. Nyní, po více než pěti týdnech, je však zpět – a její návrat na sociální sítě je opravdu výrazný.
Jiřina Bohdalová je jednou z nejvýraznějších a nejúspěšnějších českých hereček. Za hranicemi je její jméno ale prakticky neznámé. Proč se hvězdě českého filmu nikdy nepovedlo prorazit i v zahraničí?
Meta, společnost Marka Zuckerberga, která vlastní platformy Facebook a Instagram, se ocitla pod palbou kritiky po svém rozhodnutí ukončit program ověřování faktů v USA a uvolnit omezení týkající se některých témat, jako je imigrace nebo gender. Laureátka Nobelovy ceny za mír Maria Ressa toto rozhodnutí označila za krok, který otevírá dveře „světu bez faktů“ – světu, který podle ní nahrává diktátorům a ohrožuje demokracii i novinářskou práci.
Kalifornie čelí mimořádné situaci, kterou odborníci považují za důsledek klimatických změn. Velitel hasičského praporu David Acuna poskytl BBC Radio 4 širší pohled na aktuální požáry a zdůraznil, jak neobvyklé a závažné jsou pro toto roční období.
Budoucí americký prezident opakovaně vyjádřil svou touhu ovládnout Grónsko, které je autonomní součástí Dánského království. Gróňané z toho mají smíšené pocity. Někteří označili jeho rétoriku za nebezpečnou, jiní by největší ostrov na světě pod dikcí USA uvítali. Prvním krokem ale zřejmě bude muset být referendum o samostatnosti.
Moderátor Marek Eben tvoří s karlovarským filmovým festivalem nerozlučnou dvojici. Přesto jsou momenty, které si rád nechává ujít, například dlouhé večerní party. Nedávno prozradil, proč tomu tak je.
Rok 2024 se stal významným milníkem v dějinách klimatické změny, když byl poprvé zaznamenán průměrný globální nárůst teploty o více než 1,5 °C ve srovnání s předindustriálním obdobím. Tento symbolický práh, který byl stanoven jako ideální hranice v Pařížské dohodě, je varovným signálem pro celý svět. Vědci však zdůrazňují, že tento nárůst je zatím pouze dočasný, a naléhavě vyzývají k rozhodné akci, která by mohla změnit trajektorii budoucího klimatu.
Město Most se ocitlo v šoku po tragickém požáru restaurace, při kterém zahynulo šest lidí a dalších osm utrpělo zranění. K neštěstí došlo za dosud nejasných okolností, přičemž vyšetřovatelé pracují s verzí, že požár mohl způsobit výbuch propanbutanové lahve. Tato hypotéza však zatím nebyla potvrzena, a případ se stále intenzivně vyšetřuje, uvedl server ČT24.
Jana Boušková je přes čtyři dekády šťastně zadaná za kolegu Václava Vydru, který si však se žádostí o ruku dal na čas. Ačkoliv se dali dohromady v 80. letech, přišly zásnuby a sňatek až v novém tisíciletí. Proč to tak trvalo?
Nový výzkum naznačuje, že načasování konzumace kávy může hrát klíčovou roli při snižování rizika předčasného úmrtí a zlepšení zdraví srdce. Studie publikovaná v časopise European Heart Journal ukázala, že pití kávy ráno může být nejprospěšnější, a to bez ohledu na množství vypité kávy nebo další faktory, které by mohly mít vliv.