Ústřední krizový štáb ve čtvrtek jednal o obnově elektřiny a mobilního systému, zajištění vysoušečů, humanitární a fyzické pomoci nebo pomoci s organizací voleb v nejvíce postižených regionech.
Podle ministra vnitra a předsedy štábu Víta Rakušana se všem postiženým obcím dostává stejné pozornosti. „Ujišťuji, že všem postiženým lokalitám je věnována stejná pozornost, ať už se dostaly na přední stránky novin, či nikoliv. Vrtulníky už přepravily na různá místa přes 50 tun humanitární pomoci a já jednám s ostatními ministry vnitra a dalšími evropskými kolegy o dodávkách vysoušečů, které teď nutně potřebujeme,“ uvedl-
Vyzval dobrovolníky, kteří chtějí pomoct, aby na postižená místa nejezdili neorganizovaně. Registrovat se lze prostřednictvím Adry, Českého červeného kříže nebo Diakonie. „Vysílání dobrovolníků už začalo,“ informoval mluvčí resortu vnitra Adam Rözler.
Jedním z hlavních témat jednání byly i volby v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. „Pro koordinaci podpory organizace voleb funguje na resortu vnitra pracovní skupina, která je složená ze zástupců Ministerstva vnitra, Českého statistického úřadu, Sdružení tajemníků městských úřadů, Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv, policie, hasičů a energetických společností,“ shrnul Rözler.
„I ze zkušeností starosty vím, že starostové i lidé v postižených obcích mají práce nad hlavu. Jsem ale přesvědčený, že regulérní průběh voleb spolu s hasiči zajistíme. Máme pracovní skupinu, dostáváme do území informace, máme manuál i speciální telefonní linku pro volební orgány, a kromě jiného zrychleně vydáváme i distribuujeme osobní doklady,“ shrnul Rakušan.
Pracovní skupina podle resortu vnitra operativně řeší veškeré potřeby volebních orgánů. Týká se to i chybějících hlasovacích lístků nebo situací, kdy nebude dostupná volební komise. „Stát zajistí vše, co obce nebudou schopny vlastními silami zjistit,“ doplnil Rözler.
Počasí v Česku slibuje do konce týdne zajímavou situaci, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle meteorologů je pravděpodobné, že bude sněžit. Dokonce i v nížinách.
První ryze prosincový týden začal s výstrahou na hrozící ledovku, která zůstane v platnosti i po většinu úterního dne. Meteorologové už ale naznačili, jak bude i v dalším průběhu týdne. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mají teploty odpovídat začátku posledního kalendářního měsíce.
Největší změny zpravidla nastávají na Nový rok, ale Pražská integrovaná doprava je načasovala o měsíc dříve. Zásadní změny nastaly od neděle 1. prosince u spojů mezi hlavním městem a okolím. Novinky jsou to všelijaké, cestující si musí zvykat na linky úplně nové či jedoucí pod novými čísly nebo na jiné autobusy.
Vzhledem k aktuální geopolitické situaci, válce na Ukrajině a zvýšenému napětí v oblasti Baltského moře věnují země severní Evropy, především pobaltské státy a jejich skandinávští sousedé, stále větší pozornost přípravám svých občanů na případnou krizi či válku.
Bývalý generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se v nedávném rozhovoru vyjádřil k aktuálnímu konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, přičemž zdůraznil, že by bylo přijatelné, kdyby Ukrajina dočasně přenechala části svého území Rusku jako součást snahy o ukončení války.
Nedávné útoky na podmořské komunikační kabely v Evropě představují podle NATO "nejzávažnější hrozbu" pro západní infrastrukturu. Podle Jamese Appathuraie, úřadujícího asistenta generálního tajemníka NATO pro inovace a hybridní a kybernetické hrozby, jde o součást rozsáhlé kampaně hybridního a kybernetického rušení ze strany Ruska, které postupně nabývá na intenzitě.
Donald Trump, budoucí prezident Spojených států, vyvolal vlnu kontroverze svým prohlášením, že uvalí 100% cla na země BRICS, pokud se pokusí vytvořit novou měnu. Uvedl to server CNN.
Prezident Evropské rady António Costa a šéfka zahraniční politiky EU Kaja Kallasová dnes ráno dorazili do Kyjeva. Jejich návštěva symbolizuje pevnou podporu Ukrajině ze strany Evropské unie, a to v době, kdy se blíží nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu. Uvedl to server The Guardian.