Kryscina Cimanouská promluvila: Má obavy o své rodiče, otec má srdeční problémy

Kryscina Cimanouská
Kryscina Cimanouská, foto: Profimedia
ČTK 6. srpna 2021 2:59
Sdílej:

Běloruská běžkyně Kryscina Cimanouská doufá, že bude moci v Polsku pokračovat ve sportovní kariéře. Na tiskové konferenci ve Varšavě dnes rovněž řekla, že Polsko si vybrala po diskusi s rodiči, jelikož by za ní časem mohli přijet. Sportovkyně se z olympijských her v Tokiu v obavách z represí odmítla vrátit do vlasti poté, co veřejně kritizovala běloruské sportovní funkcionáře. Do Varšavy přiletěla z Tokia ve středu večer.

Atletka dnes zároveň připustila, že má obavy o rodiče, kteří zůstali v Bělorusku. "Hlavně proto, že můj otec je nemocný a má problémy se srdcem. Jeho zdravotní stav se rozhodně zhoršil. Mluvila jsem s nimi, říkali, že je vše v pořádku. Doufám, že se jim nic zlého nestane," uvedla podle serveru Onet.pl.

Manžel Cimanouské Arseň Zdanevič dnes dorazil do Varšavy a oba se už setkali, řekl agentuře Reuters běloruský opoziční politik Pavel Latuško. Zdanevič před několika dny utekl z Běloruska na Ukrajinu. Také on dostal polské humanitární vízum a v Polsku si chce podle Cimanouské hledat práci.

Čtyřiadvacetiletá sprinterka se s běloruskými funkcionáři dostala do konfliktu, když na sociálních sítích kritizovala vedení běloruského olympijského týmu. Reprezentační trenér a funkcionář ji poté údajně nutili, aby se z japonské metropole předčasně vrátila do vlasti. Cimanouská se místo toho v neděli obrátila na letišti v Tokiu na japonskou policii, požádala o ochranu a poté na polské ambasádě o humanitární vízum. Azyl jí nabízela také Česká republika.

Cimanouská dnes zároveň detailněji popsala dramatické okamžiky na olympiádě, které vedly k jejímu exilu v Polsku. "Když jsem byla v olympijské vesnici, jeden z trenérů našeho týmu mi řekl, že musím oznámit, že jsem zraněná. Pokud to neudělám, mohla bych mít doma problémy," popsala sportovkyně. Na sbalení jí prý dali 40 minut. Po cestě na letiště jí pak telefonovala babička. "Říkala, že se nemůžu vrátit, protože v televizi se už nesou 'zlé řeči' mimo jiné o tom, že mám psychické problémy a mohla bych skončit v nemocnici," poznamenala podle webu Onet.pl.

Na rozhodnutí měla podle svých slov velmi krátkou dobu. Na letišti pak japonské policii ukázala na mobilu přeloženou prosbu o pomoc. Nakonec se ocitla na polské ambasádě.

Zároveň podle polských médií prohlásila, že její spory se zástupci sportovního svazu se týkaly pouze sportovních otázek a že jen chtěla na olympiádě závodit ve své disciplíně. Roztržka vypukla totiž poté, co vedení výpravy kritizovala za to, že ji podle jejích slov nutilo zúčastnit se jiné disciplíny. "Nesnažila jsem se to nijak spojovat s politikou. Takže to, co se stalo, mě hodně zaskočilo," nechala se slyšet.

Agentuře Reuters dnes v rozhovoru řekla, že se od politiky vždy držela dál. "Nepodepsala jsem žádné dopisy, nechodila jsem na žádné protesty. Neřekla jsem nic proti běloruské vládě. Jsem sportovkyně a nerozuměla jsem politickému životu (...) Může to znít krutě kvůli všem těm hrozným věcem, které se staly v Bělorusku minulé léto, ale snažila jsem se od toho držet dál. Vše, co jsem chtěla, bylo jet na olympiádu," řekla s odkazem na hromadné protesty, které ve východoevropské zemi loni v létě vypukly po sporných prezidentských volbách, v nichž podle oficiálních výsledků opět zvítězil dlouholetý autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko.

Policie proti protestujícím tvrdě zasáhla, desetitisíce lidí zatkla. Představitelé opozice byli uvěznění, jsou stíhaní nebo ze země uprchli. Mnoho běloruských aktivistů a odpůrců režimu před represemi uteklo mimo jiné právě do Polska.

Cimanouská nyní také uvedla, že trenéři byli jejím jednáním v Tokiu překvapeni. "Nečekali, že na letišti oslovím policii. Myslí si, že máme strach něco udělat, strach promluvit, říct pravdu celému světu. Ale já strach nemám," řekla podle agentury Reuters. Do vlasti se prý chce jednou vrátit, až to pro ni bude bezpečné. Dalším Bělorusům dnes zároveň vzkázala, aby se nebáli. "Chci říci všem Bělorusům, aby se nebáli, a pokud jsou pod tlakem, aby promluvili," prohlásila. Poděkovala také všem, kdo jí v posledních dnech pomohli.

Bělorusko uvedlo, že Cimanouská byla z národního týmu vyřazena kvůli svému psychickému stavu. Ona sama už dříve BBC řekla, že žádnými psychickými problémy netrpí. Mluvčí běloruského prezidenta zatím na žádost o komentář po dnešním vyjádření Cimanouské nereagoval, poznamenal Reuters. Agentury zároveň připomněly, že sport hraje v běloruském režimu důležitou roli a Lukašenko ho považuje za klíčový prvek národní prestiže. Prezident rovněž léta stál v čele běloruského olympijského výboru, letos ho na této pozici vystřídal jeho syn.

Stalo se
Kultura
Natáčení filmu Krtkův svět

Bolek Polívka se vrací na scénu se slavnou scénou s kolotoči – nostalgie, která dojímá

V pražských Měcholupech padla dlouho odkládaná klapka celovečerního filmu Krtkův Svět režisérky Evy Toulové. Natáčení zdržely zdravotní komplikace herce Bolka Polívky. Toho režisérka obsadila do legendární scény s kolotoči a vzdala tak holt své pedagožce Věře Chytilové. 

České celebrity
Jaromír Soukup

Jaromír Soukup a citlivý únik informací? Bude se bojovat

Podnikání Jaromíra Soukupa prošlo v poslední době pořádným zemětřesením. V prosinci se například dražily pražské budovy, v nichž sídlily firmy z celého jeho bývalého impéria. Do aukce se zapojilo i hlavní město Praha, jehož zástupcům se ale něco nelíbí. 

Ekonomika
Německo, ilustrační foto

Německo čelí vážným problémům. Scholzovi se rozpadá pod rukama

Německo, největší ekonomika Evropy, čelí třetímu po sobě jdoucímu roku recese, což je nejdelší období ekonomické stagnace od druhé světové války. Podle prvních odhadů Spolkového statistického úřadu se ekonomika v roce 2024 snížila o 0,2 %, čímž navázala na pokles o 0,3 % v roce 2023. Tyto údaje mohou být podle SkyNews ještě revidovány, nicméně pokud budou potvrzeny, poukazují na hluboké hospodářské problémy země.

Mimořádná zpráva
Zahraničí
Spišská Stará Ves na východě Slovenska

Útok na Slovensku: Student zaútočil nožem ve škole, dva mrtví

Tragická událost otřásla klidným městečkem Spišská Stará Ves na východě Slovenska, kde ve čtvrtek odpoledne došlo k útoku nožem na místním gymnáziu. Podle dostupných informací, které potvrdily záchranné služby i policie, osmnáctiletý student vtrhl do budovy školy a zaútočil na několik osob. Následkem jeho činu zemřela zástupkyně ředitelky školy a jedna studentka. Další student byl s vážnými zraněními převezen do nemocnice, uvedla agentura TASR.