Běloruská běžkyně Kryscina Cimanouská doufá, že bude moci v Polsku pokračovat ve sportovní kariéře. Na tiskové konferenci ve Varšavě dnes rovněž řekla, že Polsko si vybrala po diskusi s rodiči, jelikož by za ní časem mohli přijet. Sportovkyně se z olympijských her v Tokiu v obavách z represí odmítla vrátit do vlasti poté, co veřejně kritizovala běloruské sportovní funkcionáře. Do Varšavy přiletěla z Tokia ve středu večer.
Atletka dnes zároveň připustila, že má obavy o rodiče, kteří zůstali v Bělorusku. "Hlavně proto, že můj otec je nemocný a má problémy se srdcem. Jeho zdravotní stav se rozhodně zhoršil. Mluvila jsem s nimi, říkali, že je vše v pořádku. Doufám, že se jim nic zlého nestane," uvedla podle serveru Onet.pl.
Manžel Cimanouské Arseň Zdanevič dnes dorazil do Varšavy a oba se už setkali, řekl agentuře Reuters běloruský opoziční politik Pavel Latuško. Zdanevič před několika dny utekl z Běloruska na Ukrajinu. Také on dostal polské humanitární vízum a v Polsku si chce podle Cimanouské hledat práci.
Čtyřiadvacetiletá sprinterka se s běloruskými funkcionáři dostala do konfliktu, když na sociálních sítích kritizovala vedení běloruského olympijského týmu. Reprezentační trenér a funkcionář ji poté údajně nutili, aby se z japonské metropole předčasně vrátila do vlasti. Cimanouská se místo toho v neděli obrátila na letišti v Tokiu na japonskou policii, požádala o ochranu a poté na polské ambasádě o humanitární vízum. Azyl jí nabízela také Česká republika.
Cimanouská dnes zároveň detailněji popsala dramatické okamžiky na olympiádě, které vedly k jejímu exilu v Polsku. "Když jsem byla v olympijské vesnici, jeden z trenérů našeho týmu mi řekl, že musím oznámit, že jsem zraněná. Pokud to neudělám, mohla bych mít doma problémy," popsala sportovkyně. Na sbalení jí prý dali 40 minut. Po cestě na letiště jí pak telefonovala babička. "Říkala, že se nemůžu vrátit, protože v televizi se už nesou 'zlé řeči' mimo jiné o tom, že mám psychické problémy a mohla bych skončit v nemocnici," poznamenala podle webu Onet.pl.
Na rozhodnutí měla podle svých slov velmi krátkou dobu. Na letišti pak japonské policii ukázala na mobilu přeloženou prosbu o pomoc. Nakonec se ocitla na polské ambasádě.
Zároveň podle polských médií prohlásila, že její spory se zástupci sportovního svazu se týkaly pouze sportovních otázek a že jen chtěla na olympiádě závodit ve své disciplíně. Roztržka vypukla totiž poté, co vedení výpravy kritizovala za to, že ji podle jejích slov nutilo zúčastnit se jiné disciplíny. "Nesnažila jsem se to nijak spojovat s politikou. Takže to, co se stalo, mě hodně zaskočilo," nechala se slyšet.
Agentuře Reuters dnes v rozhovoru řekla, že se od politiky vždy držela dál. "Nepodepsala jsem žádné dopisy, nechodila jsem na žádné protesty. Neřekla jsem nic proti běloruské vládě. Jsem sportovkyně a nerozuměla jsem politickému životu (...) Může to znít krutě kvůli všem těm hrozným věcem, které se staly v Bělorusku minulé léto, ale snažila jsem se od toho držet dál. Vše, co jsem chtěla, bylo jet na olympiádu," řekla s odkazem na hromadné protesty, které ve východoevropské zemi loni v létě vypukly po sporných prezidentských volbách, v nichž podle oficiálních výsledků opět zvítězil dlouholetý autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko.
Policie proti protestujícím tvrdě zasáhla, desetitisíce lidí zatkla. Představitelé opozice byli uvěznění, jsou stíhaní nebo ze země uprchli. Mnoho běloruských aktivistů a odpůrců režimu před represemi uteklo mimo jiné právě do Polska.
Cimanouská nyní také uvedla, že trenéři byli jejím jednáním v Tokiu překvapeni. "Nečekali, že na letišti oslovím policii. Myslí si, že máme strach něco udělat, strach promluvit, říct pravdu celému světu. Ale já strach nemám," řekla podle agentury Reuters. Do vlasti se prý chce jednou vrátit, až to pro ni bude bezpečné. Dalším Bělorusům dnes zároveň vzkázala, aby se nebáli. "Chci říci všem Bělorusům, aby se nebáli, a pokud jsou pod tlakem, aby promluvili," prohlásila. Poděkovala také všem, kdo jí v posledních dnech pomohli.
Bělorusko uvedlo, že Cimanouská byla z národního týmu vyřazena kvůli svému psychickému stavu. Ona sama už dříve BBC řekla, že žádnými psychickými problémy netrpí. Mluvčí běloruského prezidenta zatím na žádost o komentář po dnešním vyjádření Cimanouské nereagoval, poznamenal Reuters. Agentury zároveň připomněly, že sport hraje v běloruském režimu důležitou roli a Lukašenko ho považuje za klíčový prvek národní prestiže. Prezident rovněž léta stál v čele běloruského olympijského výboru, letos ho na této pozici vystřídal jeho syn.
Jihočeská policie od neděle vyšetřuje smrt muže, jehož měl napadnout a usmrtit vlastní pes. Kriminalisté případ vyšetřují pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti.
Eva Burešová nebude na poslední přímý přenos slovenské taneční show Let's Dance vzpomínat v dobrém. Zastihla ji totiž zpráva o úmrtí Anny Slováčkové a do dalších problémů ji uvrhla hostující porotkyně Dara Rolins. Nyní se česká účastnice soutěže připravuje na další velkou výzvu.
Felix Slováček prožívá nejtěžší období v životě, od neděle se vyrovnává se smrtí milované dcery Aničky. Právě jejím přáním ale bylo, aby život rodičů šel dál i v momentu, kdy nastane neodvratný konec jejího životního příběhu. Hudebník se rozhodl ji poslechnout.
O víkendu nás čeká teplé počasí s jarními teplotami. Vyplývá to z předpovědi ČHMÚ.cz.
Bývalá nizozemská modelka Rebecca Loos (47), která před více než dvaceti lety tvrdila, že měla poměr s fotbalovou hvězdou Davidem Beckhamem (49), se k celé záležitosti znovu vrátila v novém rozhovoru. V pořadu 60 Minutes Australia prohlásila, že si za svými slovy stále stojí a že nikdy nelhala.
Michal Suchánek je lidem na očích poměrně často. Nyní přiznal, že sám má se zrakem velké problémy, které začaly při natáčení populárního televizního pořadu Partička. Co se tam stalo?
Hračky jsou pro psa především zdrojem zábavy, zároveň jsou ale důležité i pro jeho mentální stimulaci a fyzickou aktivitu. Špatný výběr ale může vést k nudě, frustraci či dokonce zdravotním rizikům. Proto je třeba vybírat pečlivě.
Felix Slováček prožívá nejtěžší období v životě, od neděle se vyrovnává se smrtí milované dcery Aničky. Právě jejím přáním ale bylo, aby život rodičů šel dál i v momentu, kdy nastane neodvratný konec jejího životního příběhu. Hudebník se rozhodl ji poslechnout.
Bez zbytečného humbuku se ve středu uskutečnila návštěva britského krále Karla III. ve Vatikánu, kde se panovník setkal s papežem Františkem. Jednalo se za zavřenými dveřmi, protože svatý otec se stále zotavuje po nedávných zdravotních problémech.
Jiřina Bohdalová se i v téměř 94 letech těší poměrně dobrému zdraví, může tak mít plány i na příští rok. Jeden takový odhalila v souvislosti s akcí, které se zúčastnila v botanické zahradě v Praze.
Člověk by řekl, že s Dádou Patrasovou a Felixem Slováčkem, truchlícími rodiči zesnulé Aničky Slováčkové, momentálně každý soucítí. Některé informace ale hovoří o opaku.
Jaromír Soukup před časem zmizel z televizních obrazovek, kde byl dlouhá léta prakticky nepřetržitě. Podnikání v médiích se mu ale zhroutilo. Nyní se na scénu vrací. Soukup naznačil, že už příští týden chystá comeback.