Kvůli zdražení pohonných hmot by mohlo podle zážitkových a cestovatelských portálů letos více Čechů strávit dovolenou v tuzemsku namísto cesty autem k moři. Slevomat odhaduje, že pobyt v Chorvatsku ve prospěch dovolené v České republice by si mohlo rozmyslet kolem 15 procent lidí. V každém případě se za současné situace dá očekávat, že lidé budou rozhodnutí o dovolených odkládat na poslední chvíli, podobně jako tak činili kvůli pandemii koronaviru. Vyplývá to z ankety ČTK mezi cestovatelskými portály.
Slevomat sleduje vliv výkonu české ekonomiky a její dopady na zákazníky a průběžně je vyhodnocuje. "Všechny neblahé vlivy na české peněženky ovlivňovaly zákaznické preference. Pokud šlo o zdražování benzinu, nebo oslabování koruny, vždy se zájem přiklonil spíše k pobytům v tuzemsku," řekl ředitel portálu Ladislav Veselý.
Kromě nákladů za pohonné hmoty se v útratách za dovolenou významně podle Veselého projeví také ceny služeb a energií, kdy se se zdražováním potýkají téměř všechny státy. "Teď Češi platí daně za loňský rok, takže teprve nadcházející období ukáže, jestli budou letos více spořiví, nebo si po covidových letech budou chtít stále užívat," doplnil.
Ceny služeb kvůli válce na Ukrajině zatím podle Diny Parfenovich z portálu Trevor zatím rostou jen mírně. "Negativní dopad se nestihl plně projevit. První zákaznické reakce ale ukazují, že lidé budou zřejmě více šetřit a dobře si rozmyslí, jaké náklady pro ně budou za dovolenou přijatelné," uvedla. I ona si myslí, že kvůli zdražení paliv zůstanou v létě spíše v tuzemsku na úkor cesty do Chorvatska.
Vyhledávač jachet Boataround.com zaznamenal v prvních týdnech invaze na Ukrajinu pokles ve vyhledávání dovolené zhruba o 40 procent. "Je ale otázkou, zda je to reakce na celkovou bezpečnostní situaci nebo na ceny pohonných hmot," uvedl zakladatel vyhledávače Pavel Přibiš. V posledních dnech se trh podle něj začal uklidňovat a zákazníci v Česku se vrátili na první místa v počtu rezervací za celý měsíc. Důvod vidí mimo jiné i v tom, že počet nejžádanějších jachet v nejbližších lokalitách je limitovaný, což jachtaři většinou vědí.
Přibiš dodal, že pokud bude vyházet ze zkušenosti z období pandemie, bude si většina lidí chtít odpočinout, přijít na jiné myšlenky a bez ohledu na další skutečnosti si dopřát dovolenou na jachtě i v zahraničí. Samozřejmě, pokud to aktuální podmínky dovolí, uvedl.
Domácím dovoleným nahrává podle ředitele státní agentury CzechTourism Jana Hergeta nejen zdražování paliv, ale i válka na Ukrajině, vysoká inflace nebo pokračující šíření koronaviru. "Ostatně Češi se mohli za poslední dva roky přesvědčit, jak výrazně vzrostla kvalita služeb, a že dovolená v Česku dokáže plnohodnotně nahradit nejméně jednu z plánovaných zahraničních dovolených," řekl. Zároveň upozornil, že otázka vysokých cen pohonných hmot může být směrem k tuzemskému cestovnímu ruchu dvousečná a Čechy by mohla přimět především k omezení počtu jednodenních výletů po ČR.
Ve srovnání s letošním 24. únorem, kdy začala invaze ruských vojsk na Ukrajinu, je litru benzinu v ČR dražší o více než 6,5 koruny. Cena litru nafty za stejnou dobu stoupla zhruba o 9,6 koruny. Průměrná cena benzinu v pondělí na čerpacích stanicích v ČR činila 44 korun za litr, za litr nafty lidé zaplatili asi 46 korun.
Chorvatsko dlouhodobě patří k nejoblíbenějším letním cílům českých turistů. Většina lidí tam vyráží vlastním vozem. K Jadranu loni podle Chorvatského turistického sdružení přijelo 775.000 Čechů, meziročně o polovinu procent více. Češi tak dosáhli 97 procent přenocování z roku 2019.
"Růst cen pohonných hmot odráží vzestup velkoobchodních paliv na surovinové burze v Rotterdamu. Včera se tam například cena nafty vyhoupla přes 1193 dolarů za tunu, což je nejvyšší hodnota za více než týden obchodování. Česká vláda bude právě s cenami na rotterdamské burze srovnávat ceny u českých čerpacích stanic, aby tak posoudila, zda jsou marže stanovovány neopodstatněně vysoko. První výsledky tohoto srovnání by měly být k dispozici tento týden. Ministr financí Zbyněk Stanjura o víkendu v České televizi, že neočekává, že by srovnání odhalilo praxi opravdu zásadního a plošného neobjektivního navyšování marži," upozornil ekonom Lukáš Kovanda v komentáři, který má server newsbox.cz k dispozici.
"Ropa zdražuje v důsledku nekončících, ba stupňujících se bojů na Ukrajině. Trhy zneklidňuje čerstvé prohlášení amerického prezidenta Joea Bidena, že Rusko může na Ukrajině použít chemické zbraně. Pokud by se tak stalo, Evropa by se pod vzniklým tlakem situace zřejmě výrazně odstřihla od ruských dodávek ropy a plynu. Takový krok ostatně již EU zvažuje. To by ale vedlo k dalšímu tlaku na růst cen ropy Brent, a tedy i pohonných hmot v ČR," dodal.
Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.
Největšími stálicemi na poli českých talk show jsou Jan Kraus a Karel Šíp. Všechnopárty, tedy pořad druhého jmenovaného, letos oslaví 20 let. Ani po tak dlouhé době se Šíp neubrání srovnání s Krausem. V čem jsou jejich pořady rozhodně odlišné?
Možná jste zaznamenali, že kolem Rudolfa Hrušínského se něco děje. Naštěstí nejde o realitu v osobním životě, pouze se řeší další osud jeho postavy v nekonečném televizním seriálu Ulice. Co se děje?
Kolem kuchaře Radka Kašpárka je v posledních dnech pořádně rušno. Nejprve se řešil rozpad jeho manželství, k tomu se následně přidal konec na Nově. Odůvodnil ho rodinnými důvody. Podle posledních informací se totiž snaží o záchranu vztahu s manželkou Andreou. Jenže se úplně nedaří.
Michal Suchánek je lidem na očích poměrně často. Nyní přiznal, že sám má se zrakem velké problémy, které začaly při natáčení populárního televizního pořadu Partička. Co se tam stalo?
Česko se nachází uprostřed víkendu, který provází velmi výrazné ochlazení. Dnešní maxima budou mít hodnoty jen několik stupňů nad nulou. Za týden bude situace jiná. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Šestnáct laureátů, osm moderátorů a tři pódia. V sobotu 5. dubna proběhlo na pražském Výstavišti vyhlášení Cen Anděl Coca-Cola za rok 2024. Dvě ocenění za desku Vteřiny, měsíce a roky získal Vladimír Mišík, svou andělskou sbírku rozšířili také Monkey Business, Kateřina Marie Tichá nebo Pam Rabbit. Do Síně slávy vstoupil Ivan Mládek.
Do Česka dnes začal proudit chladný arktický vzduch, jehož příliv se již projevuje na teplotách. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upozornil, že může sněžit ve všech polohách. Nejméně dvě následující noci budou mrazivé.
Přinejmenším pravidelní diváci televize Nova považují Lucii Borhyovou za národní poklad. Agátě Hanychové ale nedělá problém se opřít ani do univerzálně oblíbených osobností. Na co si postěžovala v souvislosti se známou moderátorkou?
Poslední vztah Jaromíra Soukupa s Evou Feuereislovou je prý definitivně u konce. Žena, které se přezdívá Plastic Queen, ho ukončila s odůvodněním, že podnikatel prý udržuje vztahy i s jinými ženami. Jak reagoval sám Soukup?
K vážnému incidentu došlo v sobotu na motokrosových závodech na Prachaticku. Jedna z motorek se dostala mezi diváky a vážně zranila nezletilou dívku. Případem se zabývá policie, o případu informovala na sociální síti X.
Ulice je fenomén mezi českými televizním seriály, protože běží nepřetržitě už 20 let. Předloni do rozjetého vlaku naskočila i Lucie Vondráčková, která se pokusila lidem vysvětlit, v čem tkví tajemství úspěchu.