Kybernetická hrozba přichází z východu. Odborníci radí, jak se chránit
Od začátku války na Ukrajině na internetu výrazně vzrostla aktivita hackerů. Pokud se proto bojíte o svoje soukromí nebo online bankovnictví, nejste sami. Podle průzkumu IT společnosti WIA vnímají dvě třetiny Čechů ruské kybernetické útoky jako reálnou hrozbu. Jenže přes 70 % lidí nijak nezměnilo zabezpečení svých zařízení a experti varují, že se jim to nemusí vyplatit.
Útoky na účty českých občanů i firem přibylo zejména v dnech ihned po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Část těchto útoků pochází prokazatelně z Ruska, v jiných případech zneužívají situace i hackeři z jiných zemí včetně Česka. Vydávají se přitom třeba i za ruské banky nebo za sbírky na podporu Ukrajiny.
Změňte si heslo, než bude pozdě
Tím nejcennějším, co na internetu máte, jsou vaše přihlašovací údaje. Podle průzkumu telekomunikační společnosti WIA, si ale 95 % Čechů nezměnilo od začátku invaze hesla ke svým účtům. Hesla je přitom vhodné měnit pravidelně, protože online služby nejsou proti kybernetickým útokům stoprocentně odolné a někdy dochází k únikům přihlašovacích údajů z jejich databází.
„Základní pravidlo bezpečnosti na internetu je nepoužívat stejné heslo pro více účtů. Když totiž hacker získá kontrolu nad jedním účtem, dá se to zpravidla poměrně rychle vyřešit. Když se ale dostane do několika účtů najednou, může napáchat značnou škodu. Pokud si nechcete pamatovat více různých přihlašovacích údajů, můžete využít správce hesel,“ říká Filip Malina, CEO společnosti WIA poskytující mimo jiné IT zabezpečení pro domácnosti i firmy.
Největší strach mají Češi o finance a soukromí
Tři čtvrtiny Čechů se podle průzkumu telekomunikační WIA v souvislosti s kybernetickým útokem bojí o svoje peníze, a to oprávněně. S přihlašovacími údaji k vašemu internetovému bankovnictví nebo číslem platební karty totiž mohou váš účet po malých částkách vybílit, aniž byste si toho vůbec všimli.
„Nikdy se do bankovnictví ani do jiných soukromých účtů nepřihlašujte z veřejných sítí jako jsou Wi-Fi v nákupních centrech nebo třeba počítače v knihovnách. Ty totiž bývají špatně zabezpečené a vy byste mohli rychle přijít o svoje data nebo dokonce peníze. Pokud je to nezbytné, použijte VPN. A pokud někde vyplňujete údaje ke svojí platební kartě, ujistěte se, že adresa začíná ‚https‘ místo obvyklého ‚http‘, kde ‚s‘ znamená security neboli zabezpečení,“ upozorňuje Malina.
Kromě toho byste si měli dávat pozor i na takzvané phishingové útoky. Při nich se hacker nesnaží prolomit vaše heslo, ale získat vaši důvěru, abyste mu svoje citlivé údaje sami předali. Běžně k tomu využívají třeba emaily s lákavými nabídkami dědictví, ne všechny útoky jsou ale tak snadno odhalitelné.
„Hackeři se v poslední době už nevydávají jen za bilionáře nebo nigerijské korunní prince. Například vám zavolají z neznámého čísla a vydávají se za vaši banku nebo kolegy z práce. Předstírají, že po vás chtějí osobní údaje pro ověření identity, ale namísto toho je zneužijí. Rozhodně proto nikomu svoje hesla ani osobní údaje nesdílejte mailem ani po telefonu,“ varuje Malina před novým druhem útoku.
Třetina Čechů se bojí úniku jejich fotografií. Opravdu k tomu může dojít
Nebezpečí některých kybernetických útoků spočívá v tom, že není snadné je odhalit. Příkladem je takzvaný malware. Tyto programy se bez vašeho vědomí nainstalují na vašem zařízení a potají tam provádějí činnost, o kterých vůbec nevíte. Váš počítač tak může být například zneužitý k dalším hackerským útokům. Hrozí dokonce, že by vaše zařízení mohlo být použité ke sledování vašeho okolí prostřednictvím webkamery nebo mikrofonu.
Toho, že je bude hacker na dálku sledovat nebo zveřejní jejich soukromá videa či fotky se podle průzkumu společnosti WIA obává třetina Čechů. Nejlepší ochranou je podle jejích odborníků nestahovat programy ani jiný obsah odjinud než z oficiálních obchodů a neotevírat podezřelé přílohy emailů.
„Důrazně doporučujeme také pravidelně si aktualizovat svůj operační systém i antivirus na všech zařízeních. Softwarové společnosti totiž nepřetržitě vyvíjí nové typy ochrany proti přibývajícím druhům virů a útoků. Pokud si tedy obnovíte svoje hesla a software, měli byste být před útoky dostatečně chránění,“ uzavírá Malina.
Ruský generál lhal o situaci na frontě. Z pozice ho odvolali
24.11.2024 18:20 Ruská armáda učinila zásadní rozhodnutí ohledně jednoho z mužů v nejvyšším velení. Ze své funkce…
Britové hodlají varovat NATO. Ruští hackeři jsou připraveni škodit
24.11.2024 15:18 Britský ministr pro mezivládní záležitosti Pat McFadden se chystá varovat, že Rusko je připraveno…
Trump obsadil i poslední volnou pozici v nové americké vládě
24.11.2024 09:06 Zvolený americký prezident Donald Trump dokončil výběr svého kabinetu, který se v lednu ujme moci.…
Lipavský navštívil Zelenského. Dal mu speciální dárek české výroby
23.11.2024 18:31 Šéf české diplomacie Jan Lipavský se během aktuální návštěvy Ukrajiny setkal s prezidentem země…
Nová etapa války na Ukrajině. Biden možná netušil, co bude následovat
23.11.2024 10:14 Týden, v němž uplynulo tisíc dní od začátku plnohodnotné ruské invaze, změnil válku na Ukrajině,…
Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu,…
22.11.2024 21:16 Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že země bude pokračovat v testování hypersonické rakety…
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Čínu
22.11.2024 19:42 Globální závod v oblasti klimatu má, zdá se, svého vítěze. Podle serveru Politico je jím Čína.…
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou bez paliva. Hrozí kompletní kolaps…
22.11.2024 17:11 Buckinghamský palác Londýnský Buckinghamský palác je dnes oficiálním sídlem britských panovníků.…
Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku,…
22.11.2024 13:54 Velká Británie je připravena okamžitě reagovat na případnou ruskou agresi proti dalším…
Putin hrozí útokem na země podporující Ukrajinu
22.11.2024 11:46 Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu,…