Kybernetická hrozba přichází z východu. Odborníci radí, jak se chránit

Od začátku války na Ukrajině na internetu výrazně vzrostla aktivita hackerů. Pokud se proto bojíte o svoje soukromí nebo online bankovnictví, nejste sami. Podle průzkumu IT společnosti WIA vnímají dvě třetiny Čechů ruské kybernetické útoky jako reálnou hrozbu. Jenže přes 70 % lidí nijak nezměnilo zabezpečení svých zařízení a experti varují, že se jim to nemusí vyplatit.

Kybernetická bezpečnost

Útoky na účty českých občanů i firem přibylo zejména v dnech ihned po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Část těchto útoků pochází prokazatelně z Ruska, v jiných případech zneužívají situace i hackeři z jiných zemí včetně Česka. Vydávají se přitom třeba i za ruské banky nebo za sbírky na podporu Ukrajiny.

Změňte si heslo, než bude pozdě

Tím nejcennějším, co na internetu máte, jsou vaše přihlašovací údaje. Podle průzkumu telekomunikační společnosti WIA, si ale 95 % Čechů nezměnilo od začátku invaze hesla ke svým účtům. Hesla je přitom vhodné měnit pravidelně, protože online služby nejsou proti kybernetickým útokům stoprocentně odolné a někdy dochází k únikům přihlašovacích údajů z jejich databází. 

„Základní pravidlo bezpečnosti na internetu je nepoužívat stejné heslo pro více účtů. Když totiž hacker získá kontrolu nad jedním účtem, dá se to zpravidla poměrně rychle vyřešit. Když se ale dostane do několika účtů najednou, může napáchat značnou škodu. Pokud si nechcete pamatovat více různých přihlašovacích údajů, můžete využít správce hesel,“ říká Filip Malina, CEO společnosti WIA poskytující mimo jiné IT zabezpečení pro domácnosti i firmy.

Největší strach mají Češi o finance a soukromí

Tři čtvrtiny Čechů se podle průzkumu telekomunikační WIA v souvislosti s kybernetickým útokem bojí o svoje peníze, a to oprávněně. S přihlašovacími údaji k vašemu internetovému bankovnictví nebo číslem platební karty totiž mohou váš účet po malých částkách vybílit, aniž byste si toho vůbec všimli.

„Nikdy se do bankovnictví ani do jiných soukromých účtů nepřihlašujte z veřejných sítí jako jsou Wi-Fi v nákupních centrech nebo třeba počítače v knihovnách. Ty totiž bývají špatně zabezpečené a vy byste mohli rychle přijít o svoje data nebo dokonce peníze. Pokud je to nezbytné, použijte VPN. A pokud někde vyplňujete údaje ke svojí platební kartě, ujistěte se, že adresa začíná ‚https‘ místo obvyklého ‚http‘, kde ‚s‘ znamená security neboli zabezpečení,“ upozorňuje Malina.

Kromě toho byste si měli dávat pozor i na takzvané phishingové útoky. Při nich se hacker nesnaží prolomit vaše heslo, ale získat vaši důvěru, abyste mu svoje citlivé údaje sami předali. Běžně k tomu využívají třeba emaily s lákavými nabídkami dědictví, ne všechny útoky jsou ale tak snadno odhalitelné.

„Hackeři se v poslední době už nevydávají jen za bilionáře nebo nigerijské korunní prince. Například vám zavolají z neznámého čísla a vydávají se za vaši banku nebo kolegy z práce. Předstírají, že po vás chtějí osobní údaje pro ověření identity, ale namísto toho je zneužijí. Rozhodně proto nikomu svoje hesla ani osobní údaje nesdílejte mailem ani po telefonu,“ varuje Malina před novým druhem útoku.

Třetina Čechů se bojí úniku jejich fotografií. Opravdu k tomu může dojít

Nebezpečí některých kybernetických útoků spočívá v tom, že není snadné je odhalit. Příkladem je takzvaný malware. Tyto programy se bez vašeho vědomí nainstalují na vašem zařízení a potají tam provádějí činnost, o kterých vůbec nevíte. Váš počítač tak může být například zneužitý k dalším hackerským útokům. Hrozí dokonce, že by vaše zařízení mohlo být použité ke sledování vašeho okolí prostřednictvím webkamery nebo mikrofonu.

Toho, že je bude hacker na dálku sledovat nebo zveřejní jejich soukromá videa či fotky se podle průzkumu společnosti WIA obává třetina Čechů. Nejlepší ochranou je podle jejích odborníků nestahovat programy ani jiný obsah odjinud než z oficiálních obchodů a neotevírat podezřelé přílohy emailů.

„Důrazně doporučujeme také pravidelně si aktualizovat svůj operační systém i antivirus na všech zařízeních. Softwarové společnosti totiž nepřetržitě vyvíjí nové typy ochrany proti přibývajícím druhům virů a útoků. Pokud si tedy obnovíte svoje hesla a software, měli byste být před útoky dostatečně chránění,“ uzavírá Malina.

Při tureckém útoku na Kurdy v Iráku zemřelo šest lidí

21.05.2022 21:58 Na severu Iráku dnes při útoku tureckých ozbrojených sil přišlo o život šest lidí včetně tří…

Ve Švýcarsku a Izraeli byl potvrzen první případ opičích neštovic

21.05.2022 21:27 Aktualizováno Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové případy…

Šanghaj nechala zavřít obchody v obchodní čtvrti kvůli šíření koronaviru

21.05.2022 20:23 Čínské úřady dnes kvůli šíření koronaviru nařídily zavřít všechny supermarkety a obchody v…

Turecký prezident Erdogan mluvil s představiteli Švédska a Finska o NATO

21.05.2022 19:30 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes telefonicky hovořil s představiteli Švédska a Finska o…

Zelenskyj: Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí a…

21.05.2022 19:12 Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí. Podle serveru The Kyiv Independent to…

Australský premiér Morrison uznal porážku ve volbách

21.05.2022 17:42 Aktualizováno Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního…

ON-LINE 87. den války: Ruská armáda připravuje útok přes řeku Severní Doněc

21.05.2022 17:41 Aktualizováno Spojené státy poskytnou Ukrajině další mnohamiliardovou pomoc, což umožní zákon, který dnes…

Rusko zakázalo vstup tisícovce Američanů včetně Bidena do země

21.05.2022 15:26 Aktualizováno Rusko zakázalo vstup do země téměř tisícovce amerických občanů, včetně prezidenta Joea Bidena,…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině za téměř 40 miliard…

21.05.2022 13:19 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon o poskytnutí finanční pomoci Ukrajině v objemu…

Související:

Nejnovější