Od začátku války na Ukrajině na internetu výrazně vzrostla aktivita hackerů. Pokud se proto bojíte o svoje soukromí nebo online bankovnictví, nejste sami. Podle průzkumu IT společnosti WIA vnímají dvě třetiny Čechů ruské kybernetické útoky jako reálnou hrozbu. Jenže přes 70 % lidí nijak nezměnilo zabezpečení svých zařízení a experti varují, že se jim to nemusí vyplatit.
Útoky na účty českých občanů i firem přibylo zejména v dnech ihned po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Část těchto útoků pochází prokazatelně z Ruska, v jiných případech zneužívají situace i hackeři z jiných zemí včetně Česka. Vydávají se přitom třeba i za ruské banky nebo za sbírky na podporu Ukrajiny.
Změňte si heslo, než bude pozděTím nejcennějším, co na internetu máte, jsou vaše přihlašovací údaje. Podle průzkumu telekomunikační společnosti WIA, si ale 95 % Čechů nezměnilo od začátku invaze hesla ke svým účtům. Hesla je přitom vhodné měnit pravidelně, protože online služby nejsou proti kybernetickým útokům stoprocentně odolné a někdy dochází k únikům přihlašovacích údajů z jejich databází.
„Základní pravidlo bezpečnosti na internetu je nepoužívat stejné heslo pro více účtů. Když totiž hacker získá kontrolu nad jedním účtem, dá se to zpravidla poměrně rychle vyřešit. Když se ale dostane do několika účtů najednou, může napáchat značnou škodu. Pokud si nechcete pamatovat více různých přihlašovacích údajů, můžete využít správce hesel,“ říká Filip Malina, CEO společnosti WIA poskytující mimo jiné IT zabezpečení pro domácnosti i firmy.
Největší strach mají Češi o finance a soukromíTři čtvrtiny Čechů se podle průzkumu telekomunikační WIA v souvislosti s kybernetickým útokem bojí o svoje peníze, a to oprávněně. S přihlašovacími údaji k vašemu internetovému bankovnictví nebo číslem platební karty totiž mohou váš účet po malých částkách vybílit, aniž byste si toho vůbec všimli.
„Nikdy se do bankovnictví ani do jiných soukromých účtů nepřihlašujte z veřejných sítí jako jsou Wi-Fi v nákupních centrech nebo třeba počítače v knihovnách. Ty totiž bývají špatně zabezpečené a vy byste mohli rychle přijít o svoje data nebo dokonce peníze. Pokud je to nezbytné, použijte VPN. A pokud někde vyplňujete údaje ke svojí platební kartě, ujistěte se, že adresa začíná ‚https‘ místo obvyklého ‚http‘, kde ‚s‘ znamená security neboli zabezpečení,“ upozorňuje Malina.
Kromě toho byste si měli dávat pozor i na takzvané phishingové útoky. Při nich se hacker nesnaží prolomit vaše heslo, ale získat vaši důvěru, abyste mu svoje citlivé údaje sami předali. Běžně k tomu využívají třeba emaily s lákavými nabídkami dědictví, ne všechny útoky jsou ale tak snadno odhalitelné.
„Hackeři se v poslední době už nevydávají jen za bilionáře nebo nigerijské korunní prince. Například vám zavolají z neznámého čísla a vydávají se za vaši banku nebo kolegy z práce. Předstírají, že po vás chtějí osobní údaje pro ověření identity, ale namísto toho je zneužijí. Rozhodně proto nikomu svoje hesla ani osobní údaje nesdílejte mailem ani po telefonu,“ varuje Malina před novým druhem útoku.
Třetina Čechů se bojí úniku jejich fotografií. Opravdu k tomu může dojítNebezpečí některých kybernetických útoků spočívá v tom, že není snadné je odhalit. Příkladem je takzvaný malware. Tyto programy se bez vašeho vědomí nainstalují na vašem zařízení a potají tam provádějí činnost, o kterých vůbec nevíte. Váš počítač tak může být například zneužitý k dalším hackerským útokům. Hrozí dokonce, že by vaše zařízení mohlo být použité ke sledování vašeho okolí prostřednictvím webkamery nebo mikrofonu.
Toho, že je bude hacker na dálku sledovat nebo zveřejní jejich soukromá videa či fotky se podle průzkumu společnosti WIA obává třetina Čechů. Nejlepší ochranou je podle jejích odborníků nestahovat programy ani jiný obsah odjinud než z oficiálních obchodů a neotevírat podezřelé přílohy emailů.
„Důrazně doporučujeme také pravidelně si aktualizovat svůj operační systém i antivirus na všech zařízeních. Softwarové společnosti totiž nepřetržitě vyvíjí nové typy ochrany proti přibývajícím druhům virů a útoků. Pokud si tedy obnovíte svoje hesla a software, měli byste být před útoky dostatečně chránění,“ uzavírá Malina.
Bez peněz do hospody nelez, říká se. Zavítal snad princ William do hospody v Birminghamu, aniž by měl něco v peněžence? Tohle vysvětlení se nabízí, když zaměstnanci podniku nechtějí prozradit, kdo platil za piva. O překvapivém setkání následníka trůnu s fotbalovými fanoušky informovala britská BBC.
Nic nestojí v cestě začátku další řady českého Survivoru, ale o sestavě soutěžících se stále jen spekuluje. Ti už přitom jsou v Dominikánské republice. Dosud jsme se však dozvídali pouze to, kdo nabídku od televize Nova odmítl.
Světovou kinematografii zasáhla ve čtvrtek smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel slavný americký filmař David Lynch, držitel Oscara za celoživotní přínos kinematografii. K úmrtí došlo jen čtyři dny před jeho 79. narozeninami.
Izrael zatím nerozhodl o příměří s palestinským militantním hnutím Hamás. Vláda premiéra Benjamina Netanjahua bude o dohodě o zastavení bojů a propuštění rukojmích hlasovat až v pátek, informovala CNN. Původně se počítalo se čtvrtečním termínem hlasování.
Po boku Jaromíra Jágra se vystřídala spousta krásek, ale žádná z nich ho nedostala k oltáři. Zatím se to nepovedlo ani současné partnerce Dominice Branišové, kterou navíc v tomto týdnu potkaly nepříjemné stavy.
Vatikánské archivy fascinují veřejnost svou tajemnou aurou. Spekuluje se o ukrytých důkazech mimozemského života či tajných spisech o Ježíšovi. Ve skutečnosti jde o rozsáhlou sbírku historických dokumentů, přístupnou badatelům za přísných podmínek – většina teorií tak zůstává mýtem a spíše touhou po senzaci.
V pražských Měcholupech padla dlouho odkládaná klapka celovečerního filmu Krtkův Svět režisérky Evy Toulové. Natáčení zdržely zdravotní komplikace herce Bolka Polívky. Toho režisérka obsadila do legendární scény s kolotoči a vzdala tak holt své pedagožce Věře Chytilové.
Podnikání Jaromíra Soukupa prošlo v poslední době pořádným zemětřesením. V prosinci se například dražily pražské budovy, v nichž sídlily firmy z celého jeho bývalého impéria. Do aukce se zapojilo i hlavní město Praha, jehož zástupcům se ale něco nelíbí.
Německo, největší ekonomika Evropy, čelí třetímu po sobě jdoucímu roku recese, což je nejdelší období ekonomické stagnace od druhé světové války. Podle prvních odhadů Spolkového statistického úřadu se ekonomika v roce 2024 snížila o 0,2 %, čímž navázala na pokles o 0,3 % v roce 2023. Tyto údaje mohou být podle SkyNews ještě revidovány, nicméně pokud budou potvrzeny, poukazují na hluboké hospodářské problémy země.
Tragická událost otřásla klidným městečkem Spišská Stará Ves na východě Slovenska, kde ve čtvrtek odpoledne došlo k útoku nožem na místním gymnáziu. Podle dostupných informací, které potvrdily záchranné služby i policie, osmnáctiletý student vtrhl do budovy školy a zaútočil na několik osob. Následkem jeho činu zemřela zástupkyně ředitelky školy a jedna studentka. Další student byl s vážnými zraněními převezen do nemocnice, uvedla agentura TASR.
Prezident Petr Pavel i letos pokračuje v cestách po krajích. V těchto dnech je i s první dámou Evou v Jihočeském kraji, kde přišla na řeč na ožehavé téma důchodů. Hlava státu dnešním seniorům vysvětlila, že schválená reforma na ně nemá žádný dopad.
Plzeň zažila během čtvrtečního dopoledne policejní manévry hned na dvou místech. V budově okresní správy sociálního zabezpečení byla nejprve nahlášena bomba. Později přijali strážci zákona oznámení o muži se zbraní. Nakonec se ukázalo, že ani v jednom případě lidem nic nehrozilo.