Kybernetická hrozba přichází z východu. Odborníci radí, jak se chránit

Kybernetická bezpečnost
Kybernetická bezpečnost, foto: Pixabay
Jan Hartl 17. dubna 2022 06:52
Sdílej:

Od začátku války na Ukrajině na internetu výrazně vzrostla aktivita hackerů. Pokud se proto bojíte o svoje soukromí nebo online bankovnictví, nejste sami. Podle průzkumu IT společnosti WIA vnímají dvě třetiny Čechů ruské kybernetické útoky jako reálnou hrozbu. Jenže přes 70 % lidí nijak nezměnilo zabezpečení svých zařízení a experti varují, že se jim to nemusí vyplatit.

Útoky na účty českých občanů i firem přibylo zejména v dnech ihned po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Část těchto útoků pochází prokazatelně z Ruska, v jiných případech zneužívají situace i hackeři z jiných zemí včetně Česka. Vydávají se přitom třeba i za ruské banky nebo za sbírky na podporu Ukrajiny.

Změňte si heslo, než bude pozdě

Tím nejcennějším, co na internetu máte, jsou vaše přihlašovací údaje. Podle průzkumu telekomunikační společnosti WIA, si ale 95 % Čechů nezměnilo od začátku invaze hesla ke svým účtům. Hesla je přitom vhodné měnit pravidelně, protože online služby nejsou proti kybernetickým útokům stoprocentně odolné a někdy dochází k únikům přihlašovacích údajů z jejich databází. 

„Základní pravidlo bezpečnosti na internetu je nepoužívat stejné heslo pro více účtů. Když totiž hacker získá kontrolu nad jedním účtem, dá se to zpravidla poměrně rychle vyřešit. Když se ale dostane do několika účtů najednou, může napáchat značnou škodu. Pokud si nechcete pamatovat více různých přihlašovacích údajů, můžete využít správce hesel,“ říká Filip Malina, CEO společnosti WIA poskytující mimo jiné IT zabezpečení pro domácnosti i firmy.

Největší strach mají Češi o finance a soukromí

Tři čtvrtiny Čechů se podle průzkumu telekomunikační WIA v souvislosti s kybernetickým útokem bojí o svoje peníze, a to oprávněně. S přihlašovacími údaji k vašemu internetovému bankovnictví nebo číslem platební karty totiž mohou váš účet po malých částkách vybílit, aniž byste si toho vůbec všimli.

„Nikdy se do bankovnictví ani do jiných soukromých účtů nepřihlašujte z veřejných sítí jako jsou Wi-Fi v nákupních centrech nebo třeba počítače v knihovnách. Ty totiž bývají špatně zabezpečené a vy byste mohli rychle přijít o svoje data nebo dokonce peníze. Pokud je to nezbytné, použijte VPN. A pokud někde vyplňujete údaje ke svojí platební kartě, ujistěte se, že adresa začíná ‚https‘ místo obvyklého ‚http‘, kde ‚s‘ znamená security neboli zabezpečení,“ upozorňuje Malina.

Kromě toho byste si měli dávat pozor i na takzvané phishingové útoky. Při nich se hacker nesnaží prolomit vaše heslo, ale získat vaši důvěru, abyste mu svoje citlivé údaje sami předali. Běžně k tomu využívají třeba emaily s lákavými nabídkami dědictví, ne všechny útoky jsou ale tak snadno odhalitelné.

„Hackeři se v poslední době už nevydávají jen za bilionáře nebo nigerijské korunní prince. Například vám zavolají z neznámého čísla a vydávají se za vaši banku nebo kolegy z práce. Předstírají, že po vás chtějí osobní údaje pro ověření identity, ale namísto toho je zneužijí. Rozhodně proto nikomu svoje hesla ani osobní údaje nesdílejte mailem ani po telefonu,“ varuje Malina před novým druhem útoku.

Třetina Čechů se bojí úniku jejich fotografií. Opravdu k tomu může dojít

Nebezpečí některých kybernetických útoků spočívá v tom, že není snadné je odhalit. Příkladem je takzvaný malware. Tyto programy se bez vašeho vědomí nainstalují na vašem zařízení a potají tam provádějí činnost, o kterých vůbec nevíte. Váš počítač tak může být například zneužitý k dalším hackerským útokům. Hrozí dokonce, že by vaše zařízení mohlo být použité ke sledování vašeho okolí prostřednictvím webkamery nebo mikrofonu.

Toho, že je bude hacker na dálku sledovat nebo zveřejní jejich soukromá videa či fotky se podle průzkumu společnosti WIA obává třetina Čechů. Nejlepší ochranou je podle jejích odborníků nestahovat programy ani jiný obsah odjinud než z oficiálních obchodů a neotevírat podezřelé přílohy emailů.

„Důrazně doporučujeme také pravidelně si aktualizovat svůj operační systém i antivirus na všech zařízeních. Softwarové společnosti totiž nepřetržitě vyvíjí nové typy ochrany proti přibývajícím druhům virů a útoků. Pokud si tedy obnovíte svoje hesla a software, měli byste být před útoky dostatečně chránění,“ uzavírá Malina.

Stalo se
Počasí
Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropické počasí se chýlí ke konci. Dnešní bouřky mohou být i velmi silné

Začíná poslední den tropické epizody, která sužovala Česko v dosavadním průběhu týdne. I dnes budou teploty na některých místech šplhat nad třicítku, dorazí však studená fronta, která přinese ochlazení či bouřky. Ty mohou být i velmi silné. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Krimi
Policie ČR, ilustrační foto

Pavlovi či Němcové vyhrožoval důchodce z jižních Čech, tvrdí policie

Policie uzavřela vyšetřování případu vyhrožování politikům. Důchodce z jižních Čech vyhrožoval například prezidentovi, předsedkyně Sněmovny či člence vlády. Nyní čelí obvinění. O případné obžalobě rozhodne Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

České celebrity
Jaromír Soukup

Jaromír Soukup to myslí vážně. Nejspíš ho znovu uvidíme v ringu

Červen je sice minulostí, ale vzpomínky na porážku Jaromíra Soukupa v zápase s influencerem Markem "Datlem" Valáškem jsou stále živé. Všechno nicméně nasvědčuje tomu, že známý podnikatel je nepoučitelný. Zdroje totiž potvrzují, že chce i přes pokročilý věk a nevalné výsledky v boxerské kariéře pokračovat. 

Domácí
Praha, ilustrační foto

Pražští hygienici se mají na pozoru. Případů svrabu je ještě více než loni

Desítky nových případů svrabu měsíčně jsou evidovány v Praze. Na alarmující situaci se rozhodli upozornit městští hygienici, kteří nabádají lidi, aby se nepříjemné nákaze snažili předcházet. Mělo by totiž stačit dodržování několika základních věcí.