Počet kybernetických útoků na tuzemské uživatele internetu letos meziročně vzrostl přibližně o 20 procent. S útokem se již setkalo 22 procent Čechů. Mezi nejčastější typy incidentů patří kliknutí na infikovaný odkaz v mailu nebo zneužití příliš jednoduchých přihlašovacích údajů k internetovým službám. Vyplývá to ze zářijového průzkumu technologické společnosti Gordic mezi tisícovou respondentů.
Na boj se specializovanými formami kriminality, jako je například kyberkriminalita, získá Česká republika z fondů Evropské unie téměř 900 milionů korun (34,9 milionu eur). V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová. Mezi další cíle programu patří podle ní posilování mezinárodní policejní spolupráce či úprava unijních informačních a komunikačních systémů.
Policie loni objasnila asi čtvrtinu kybernetických trestných činů. Jejich podíl na celkové kriminalitě se přitom za posledních deset let zvýšil z půl procenta na loňských 6,2 procenta. Na tiskové konferenci to dnes řekl policejní prezident Martin Vondrášek. Celková objasněnost trestných činů v Česku byla loni podle údajů policie 57 procent.
Opatření ohledně kybernetické bezpečnosti bude muset v Česku nově od poloviny roku 2024 přijmout kolem 5000 velkých a středních firem. V současnosti je to asi 600 klíčových podniků a organizací. Náklady na tato opatření budou zřejmě minimálně stovky tisíc korun. Na dnešním kulatém stole to uvedl vedoucí oddělení regulace soukromého sektoru Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Martin Švéda.
Česko se v dubnu umístilo na pátém místě v Evropě mezi zeměmi, které byly nejčastěji terčem kybernetických útoků. Celosvětově mu patřila 26. příčka. Zatímco jedna česká organizace čelila v průměru 1800 kyberútokům za týden, evropský průměr se pohybuje okolo hranice 1100 útoků za týden. Uvedla to dnes bezpečnostní firma Check Point.
V policii vznikne nový útvar pro boj s terorismem, extremismem a kybernetickou kriminalitou s celostátní působností. Na tiskové konferenci to dnes oznámil policejní prezident Martin Vondrášek. Nový útvar vznikne vyčleněním dvou struktur z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), měl by začít fungovat od ledna příštího roku.
V souvislosti s válkou na Ukrajině vzrostl v zemích zapojených do konfliktu v prvním čtvrtletí počet kybernetických útoků až o 50 procent. O polovinu narostl počet útoků trojských koní pro vzdálený přístup a o pětinu vzrostl počet pokusů o krádež dat na Ukrajině, v Rusku a Bělorusku. Naopak jinde ve světě některé typy útoků oslabily, například incidenty s vyděračskými programy. Uvedla to antivirová firma Avast.
Počet kybernetických útoků v Česku se v souvislosti s válkou na Ukrajině výrazně nezvýšil. Trvalý nárůst počtu incidentů válka neovlivnila. Jednou z výjimek byly DDoS útoky ruských hackerů na některé firmy a instituce z posledních dní, které ale nezpůsobily téměř žádné škody. Je ale patrná snaha útočníků vytipovat si možné cíle pro budoucí velký kybernetický útok. Obecně však počet útoků roste. Vyplývá to z informací společnosti O2 a antivirové firmy Eset.
Od začátku války na Ukrajině na internetu výrazně vzrostla aktivita hackerů. Pokud se proto bojíte o svoje soukromí nebo online bankovnictví, nejste sami. Podle průzkumu IT společnosti WIA vnímají dvě třetiny Čechů ruské kybernetické útoky jako reálnou hrozbu. Jenže přes 70 % lidí nijak nezměnilo zabezpečení svých zařízení a experti varují, že se jim to nemusí vyplatit.
Británie oficiálně spojila škodlivou kybernetickou aktivitu s činností ruských zpravodajských služeb. Britská vláda dnes trojici tajných služeb jmenovala ve zprávě o organizačních detailech ruských schopností v kyberprostoru.
Projednávané digitální předpisy EU přinesou nové povinnosti v oblastech práva, IT nebo lidských zdrojů. Firmy může jejich začlenění zasáhnout podobně jako GDPR, tedy pravidla pro ochranu osobních údajů. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy poradenské společnosti KPMG a advokátní kanceláře Toman & partneři, kterou má ČTK k dispozici.