Česko je v Evropě pátým nejčastějším terčem kybernetických útoků

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 15. června 2022 13:40
Sdílej:

Česko se v dubnu umístilo na pátém místě v Evropě mezi zeměmi, které byly nejčastěji terčem kybernetických útoků. Celosvětově mu patřila 26. příčka. Zatímco jedna česká organizace čelila v průměru 1800 kyberútokům za týden, evropský průměr se pohybuje okolo hranice 1100 útoků za týden. Uvedla to dnes bezpečnostní firma Check Point.

Sousední Slovensko se podle společnosti naopak umístilo až ke konci tabulky evropských států a na 84. místě globálně patří mezi bezpečnější země. První, tedy nejnebezpečnější, místo obsadilo v celosvětovém srovnání znovu Mongolsko.

Největšímu množství kyberútoků čelí v tuzemsku podle výzkumného týmu Check Pointu nadále vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenský sektor, poskytovatelé internetových služeb a poskytovatelé spravovaných služeb.

Nejrozšířenějším škodlivým programem byl v dubnu podle společnosti pokročilý modulární trojan Emotet. Ten v březnu využíval k šíření nejrůznější kampaně s velikonoční tematikou a měl dopad na více než desetinu organizací. V dubnu se jeho vliv trochu propadl.

Jedním z důvodů může být podle firmy i rozhodnutí Microsoftu zakázat makra spojená se soubory Office. Emotet proto změnil taktiku a šíří se pomocí nebezpečných e-mailů obsahujících odkaz na službu OneDrive. Jakmile Emotet pronikne do počítače, může škodit nejrůznějšími způsoby, jeho provozovatelé totiž nabízí své služby na darknetu dalším hackerům, upozornila společnost.

"Kybernetické hrozby se neustále vyvíjí a velké korporace, jako je Microsoft, mohou ovlivnit, jaké cesty kyberzločinci k šíření malwaru používají. Patrné je to nyní například u Emotetu, který začal používat novou techniku," uvedl Tomáš Růžička z Check Pointu.

V dubnu také narostl počet útoků zneužívajících zranitelnost v prostředí Java pod názvem Spring4Shell. Ačkoliv zatím není v první desítce, jen za první měsíc bylo touto hrozbou zasaženo více než 35 procent organizací po celém světě, dodala společnost.

Stalo se
Světové celebrity
David Beckham

Lidé ostře zkritizovali syna Beckhamových za jeho chování Viktorii a Davidovi

Vztahy v rodině Beckhamových procházejí náročnou zkouškou a zdá se, že napětí mezi Brooklynem a jeho nejbližšími dosáhlo nového maxima. Poté, co jeho mladší bratr Cruz veřejně prohlásil, že nejstarší ze sourozenců zablokoval celou rodinu na sociálních sítích, přišla nečekaná reakce. 

Světové celebrity
Karlos Vémola

Karlos Vémola jde do vazby, rozhodl soud

Zápasník MMA Karlos Vémola jde do vazby. Poslal ho tam Obvodní soud pro Prahu 1, který ve čtvrtek vyhověl návrhu státního zástupce . Důvodem je obava z možného útěku, kterou soudce odůvodnil výší hrozícího trestu.

Světové celebrity
Vévodkyně Kate a princezna Charlotte

Vévodkyně Kate se posadila za klavír. A divákům spadla brada

Tradiční vánoční koncert ve Westminsterském opatství letos nabídl divákům skutečně výjimečný moment. Princezna z Walesu, která tuto slavnostní událost pořádá již popáté, se tentokrát u klavíru nepředstavila sama. K velkému překvapení všech přítomných i televizních diváků ji doprovodila její desetiletá dcera, princezna Charlotte. Společně předvedly emotivní skladbu „Holm Sound“ od Erlanda Coopera, kterou natočily v prostorách hradu Windsor.

Světové celebrity
Pat Finn

Zemřel herec Pat Finn (†60), známý ze seriálů Přátelé a Průměrňákovi

Herecký svět zasáhla smutná zpráva o úmrtí amerického komika a herce Pata Finna, který ve věku 60 let podlehl dlouhému boji s rakovinou. Herec, jenž byl známý svou neutuchající energií a pozitivním přístupem k životu, zemřel ve svém domově v Los Angeles. Podle informací amerických médií se s onkologickým onemocněním léčil od roku 2022. Rodina ve svém prohlášení uvedla, že Pat nikdy nepotkal cizího člověka, ale pouze přátele, které do té doby ještě neznal, a svůj život prožil naplno a s radostí.