I Čína se snaží zasáhnout do kampaně před listopadovými prezidentskými volbami v USA. Americké úřady se domnívají, že hackeři napojení na Peking se pokusili napojit na mobily a informační sítě používané exprezidentem Donaldem Trumpem a jeho viceprezidentským kandidátem J. D. Vancem. S odkazem na své zdroje o tom informovala stanice CBS News.
Polsko v sobotu odsoudilo kybernetické útoky ruské skupiny APT28 a uvedlo, že se rovněž stalo jejich terčem. Česko tak prostřednictvím ministerstva zahraničí učinilo již v pátek.
Zpravodajský web České noviny, který provozuje tisková agentura ČTK, se v úterý stal terčem hackerského útoku. Na stránkách se objevily smyšlené texty o údajném atentátu na nově zvoleného slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. Případem se zabývají příslušné úřady.
Ruská vládnoucí strana Jednotné Rusko oznámila, že se stala cílem rozsáhlého kybernetického útoku typu DDoS na své internetové služby. Dnes v Rusku probíhají prezidentské volby, při kterých část voličů může využít elektronickou formu hlasování.
Ukrajina v úterý oznámila, že podnikla úspěšný kyberútok, který vyřadil server využívaný ruským ministerstvem obrany a narušil komunikaci mezi vojenskými jednotkami. Uvedl to server Ukrainska pravda.
Ruští hackeři během úterý vyřadili z provozu webové stránky některých českých státních institucí. Nedostupné byly či stále jsou například weby Úřadu vlády nebo ministerstva vnitra. Za útokem zřejmě stojí proruská skupina NoName057.
Proruští hackeři v pátek vzali útokem Českou národní banku a řadu společností zabývajících se výrobou vojenských součástek, elektroniky a vybavení. K útokům se přihlásila stejná skupina NoName057(16), která v posledních dnech spustila DDoS útoky proti předním českým bankám a pražské burze.
Weby některých tuzemských bank čelí od rána útokům. Stalo se tak den poté, co proruská hackerská skupina NoName057(16) napadla weby a služby pěti českých bank a web pražské burzy. Stejná skupina se přihlásila i k dnešnímu útoku.
Pět velkých českých bank se dnes potýkalo s výpadky svých internetových služeb. Problémy na webu či na twitteru ohlásila hlásí Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, Air Bank a Fio banka. Podle vyjádření jejich tiskových oddělení se banky staly terčem takzvaných DDoS útoků. S podobnými problémy se v pondělí potýkala řada polských bank a úřadů, které se staly cílem proruské hackerské skupiny NoName057(16). Ta se posléze přihlásila i k útokům v Česku.
Weby Českého rozhlasu se od rána potýkají s masivním DDoS útokem a jsou nedostupné. Rozhlas o tom informoval na twitteru.
Globální kyberútok, který využívá zranitelnosti široce používaného softwaru, zasáhl i několik amerických vládních úřadů. Už v předchozích dnech se terčem staly například některé společnosti ve Velké Británii.
Americká kontrarozvědka FBI v úterý oznámila, že odhalila a přerušila síť napadených počítačů, které ruští špioni roky využívali k získávání citlivých informací z více než 50 zemí světa. Byly mezi nimi i členské státy NATO.
Počet kybernetických incidentů se v únoru po lednovém nárůstu podle Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) vrátil do průměru. Úřad jich evidoval 13, po čtyřech měsících se stal jeden velmi významný kybernetický incident. Šlo o útok, který způsobil nedostupnost systémů ministerstva. NÚKIB o tom dnes informoval na webu. S výpadky se v únoru potýkalo ministerstvo spravedlnosti. V lednu úřad kybernetických incidentů evidoval nadprůměrných 21.
Nizozemskému hackerovi se podařilo získal data prakticky o všech občanech Rakouska. Údaje, včetně celého jména, adresy a data narození, pak nabízel k prodeji. S odvoláním na rakouskou policii o tom dnes informovala agentura Reuters. Pětadvacetiletý hacker, který se k datům dostal před pár lety, byl zadržen loni v listopadu v Amsterodamu.
Internetové stránky některých českých ministerstev byly dnes dopoledne nedostupné. Ministerstvo dopravy uvedlo, že čelilo DDoS útoku, kvůli kterému byl jeho web zhruba na hodinu a 45 minut mimo provoz. Stejnou příčinu uvedlo jako pravděpodobný důvod přetrvávajícího výpadku svého webu i ministerstvo financí. Mluvčí resortu průmyslu Marek Vošahlík na dotaz ČTK dopoledne řekl, že úřad o problému ví a situaci řeší, odpoledne již byl web tohoto ministerstva dostupný. Důvod výpadku mluvčí neuvedl.
Volební weby prezidentských kandidátů Petra Pavla a Tomáše Zimy jsou od dnešního rána pod hackerským útokem. ČTK to sdělily jejich týmy. Terčem kyberútoků byl od čtvrtka také web ministerstva zahraničí (MZV). Nebyly ale úspěšné a neměly dopad na bezpečnost dat, řekla ČTK mluvčí úřadu Mariana Wernerová.
Hackeři ukradli e-mailové adresy více než 200 milionů uživatelů internetové sítě Twitter a zveřejnili je na internetovém hackerském fóru. Uvedl to podle agentury Reuters odborník na kybernetickou bezpečnost Alon Gal, který je spoluzakladatelem izraelské společnosti Hudson Rock, jež se zabývá kybernetickou kriminalitou.
Slovenské ministerstvo obrany dnes zasáhl kybernetický útok, ke kterému se přihlásila ruská skupina, řekl ministr obrany Jaroslav Naď. Patrně kvůli tomuto incidentu přestaly fungovat webové stránky ministerstva.
atikánu druhým dnem nefunguje hlavní internetový portál. Podle představitelů státu pokračují neobvyklé snahy o přístup na stránku, informovala dnes agentura ANSA. Vatikán dále sdělil, že anomálie pochází z vícero státu. Podle ukrajinského velvyslance Andrije Juraše stojí za útokem "ruští teroristé".
Počet kybernetických incidentů se podle Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) v říjnu dostal vysoko nad průměr, jde o nejvyšší hodnotu od dubna. Úřad jich eviduje 19. Část útoků byla podle úřadu od skupiny Anonymous Russia. Úřad o tom dnes informoval na svém webu.
Počet kybernetických útoků na tuzemské uživatele internetu letos meziročně vzrostl přibližně o 20 procent. S útokem se již setkalo 22 procent Čechů. Mezi nejčastější typy incidentů patří kliknutí na infikovaný odkaz v mailu nebo zneužití příliš jednoduchých přihlašovacích údajů k internetovým službám. Vyplývá to ze zářijového průzkumu technologické společnosti Gordic mezi tisícovou respondentů.
Za říjen na Česko směřoval zhruba stejný počet hackerských DDoS útoků jako za předchozích devět měsíců dohromady. Počet incidentů roste poslední tři roky v řadě, letos jej akcelerovala válka na Ukrajině. Novinářům to dnes během konference o kybernetické bezpečnosti v Praze řekl ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační (NÚKIB) bezpečnost Lukáš Kintr.