Problémy s dostupností ministerských webů asi způsobil DDoS útok

Internetové stránky některých českých ministerstev byly dnes dopoledne nedostupné. Ministerstvo dopravy uvedlo, že čelilo DDoS útoku, kvůli kterému byl jeho web zhruba na hodinu a 45 minut mimo provoz. Stejnou příčinu uvedlo jako pravděpodobný důvod přetrvávajícího výpadku svého webu i ministerstvo financí. Mluvčí resortu průmyslu Marek Vošahlík na dotaz ČTK dopoledne řekl, že úřad o problému ví a situaci řeší, odpoledne již byl web tohoto ministerstva dostupný. Důvod výpadku mluvčí neuvedl.

Ilustrační fotografie.

Pokusu o DDoS útok čelily i stránky ministerstva obrany. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) uvedl, že s napadenými subjekty spolupracuje.

Na výpadek webů tří ministerstev upozornil dopoledne na twitteru portál neziskové organizace Hlídač Státu. Stránky podle něj neodpovídaly zhruba od dnešních 08:00.

Ministerstvo dopravy na dotaz ČTK uvedlo, že ráno čelilo DDoS útoku, který způsobil nedostupnost webu přibližně mezi 08:00 a 09:45. "Samotná data umístěná na webových stránkách nebyla útokem ohrožena," ujistil Tomáš Lukašík z tiskového odboru ministerstva. Za případné komplikace způsobené nedostupností stránek se resort uživatelům omluvil na twitteru.

Vedoucí odboru komunikace ministerstva průmyslu a obchodu Marek Vošahlík k výpadku resortního webu uvedl, že ministerstvo o problému ví a situaci řeší. Bližší podrobnosti nesdělil.

Ministerstvo financí uvedlo, že důvodem výpadku jeho webu je pravděpodobně DDoS útok. "Ministerstvo financí o problému ví a pracuje s dodavatelem webu na nápravě," dodal jeho mluvčí Tomáš Weiss. Stránky tohoto resortu byly i odpoledne nedostupné.

Pokusu o DDoS čelil rovněž web ministerstva obrany. "My jsme zaregistrovali snahu o DDoS útok, ale dostupnost stránek je nadále stejná, jako byla, takže byl neúspěšný," uvedl mluvčí resortu Jiří Táborský.

"Jedná se o DDoS útoky na dostupnost webových stránek. S napadenými su hjbjekty jsme ve spojení, spolupracujeme a poskytujeme jim potřebnou podporu," napsal ČTK mluvčí NÚKIB Marek Vala.

Při DDoS útoku zahltí počítače ovládané hackery napadený server velkým počtem dotazů, a tím ho vyřadí z provozu. Patří k jednomu z nejčastěji používaných typů útoků v kybernetické válce paralelní s fyzickým konfliktem na Ukrajině.

V posledních dnech čelily DDoS stránky některých prezidentských kandidátů. Podle firmy Avast Threat Labs za útokem stál softwarový nástroj DDosia, který je dílem proruské hackerské skupiny NoName(057)16.

Témata: hackeři

Bez proudu jsou aktuálně desítky tisíc českých domácností

04.02.2023 09:42 Aktualizováno Kvůli stromům popadaným na vedení evidoval ČEZ v Česku dnes ráno k 08:00 asi 70.000 domácností bez…

Řidiči mají kvůli počasí na silnicích problémy. Vítr shazuje stromy,…

03.02.2023 19:10 Aktualizováno Silný vítr dnes odpoledne zkomplikoval dopravu zejména v českých krajích. Popadané stromy zastavily…

Do armády budou moct lidé vstupovat i s viditelným tetováním

03.02.2023 16:41 Do armády budou moct lidé vstupovat i s viditelným tetováním. Náčelník generálního štábu Karel…

Lidé nejvíce věří Babišovi a Okamurovi, třetí je Zeman

03.02.2023 16:20 Z vrcholných politiků lidé nejvíce věří předsedovi ANO Andreji Babišovi, v průzkumu Centra pro…

Prezidentská kancelář vede tajné spisy k zastavení stíhání Zemanových…

03.02.2023 14:12 Prezidentská kancelář vede dokumenty ohledně případného zastavení stíhání spolupracovníků…

Miloš Zeman a Petr Pavel se sejdou 13. února v Lánech

03.02.2023 14:12 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman a jeho nástupce Petr Pavel se sejdou v pondělí 13. února dopoledne na zámku v…

Pavlův postoj k Číně patří k nejráznějším proměnám v Evropě, tvrdí…

03.02.2023 12:56 Jasné vymezení zvoleného českého prezidenta Petra Pavla vůči Číně je v souladu se současným trendem…

U Nepomuku se srazily osobní auto a autobus, na místě jsou zranění

03.02.2023 12:53 Nedaleko Nepomuku na jižním Plzeňsku se dnes kolem poledne srazilo osobní auto a autobus. Na místě…

Janeček podal ve středu stížnost k soudu kvůli průběhu voleb

03.02.2023 11:52 Neúspěšný uchazeč o účast v prezidentských volbách Karel Janeček podal ve středu stížnost k…

Po celé Ukrajině byl vyhlášen letecký poplach

03.02.2023 10:55 V Kyjevě byl krátce před jednáním prezidenta Volodymyra Zelenského s šéfkou Evropské komise Ursulou…

Související:

Nejnovější