Weby Pavla a Zimy čelí v den voleb hackerským útokům

Volební weby prezidentských kandidátů Petra Pavla a Tomáše Zimy jsou od dnešního rána pod hackerským útokem. ČTK to sdělily jejich týmy. Terčem kyberútoků byl od čtvrtka také web ministerstva zahraničí (MZV). Nebyly ale úspěšné a neměly dopad na bezpečnost dat, řekla ČTK mluvčí úřadu Mariana Wernerová.

Petr Pavel

Podle firmy Avast Threat Labs za útokem stojí software, který je dílem proruské hackerské skupiny NoName(057)16. Útoku ve čtvrtek čelil i web neziskové organizace Hlídač státu a server Programy do voleb.

Pavlova mluvčí Eva Hromádková uvedla, že útok je podle provozovatele vedený z různých IP adres napříč Evropou. Doplnila, že podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) za útokem stojí ruská skupina NoName057. Útoky NÚKIB prostřednictvím svého mluvčího Marka Valy potvrdil, bližší podrobnosti však nezveřejnil.

"V souvislosti s prezidentskými volbami evidujeme řadu DDoS útoků cílících na dostupnost webových stránek. S napadenými spolupracujeme. Bližší podrobnosti k aktuálně probíhajícím útokům nebudeme sdělovat," napsal ČTK Vala.

Avast Threat Labs uvedl, že napadeny byly weby prezidentských kandidátů Pavla a Zimy, ministerstva zahraničních věcí, projektu Programy do voleb nebo neziskové organizace Hlídač státu. "Za zahlcovacími DDoS útoky stojí softwarový nástroj DDosia, který je dílem již známé proruské hackerské skupiny NoName(057)16. Ti prostřednictvím DDoS útoků napadali weby zemí podporujících Ukrajinu," uvedla firma.

"Volební web generála Pavla je od pátečních ranních hodin pod silným hackerským útokem, některým uživatelům se proto nenačítá. Podle provozovatele je tento útok veden z různých IP adres napříč Evropou," uvedla dnes dopoledne Hromádková. "Aktuálně je webová stránka v provozu, ale protože útoky hackerů stále pokračují, uživatelé se mohou potýkat s výpadky. Podobně silnému útoku web generála Pavla čelil i celý den tuto středu," doplnila.

Také Zima čelil útoku již ve středu, kdy uvedl, že kvůli němu nemohl na svůj web umístit odkaz na zprávu o financování kampaně, jak mu ukládá zákon. "Web Tomáše Zimy byl opět napaden prostřednictvím DDoS ataku. Jak jsme informovali, podobná situace nastala již ve středu, nyní se však jedná o větší útok. Na zprovoznění webu se pracuje," sdělil dnes ČTK jeho spolupracovník Karel Křivan.

"Můžeme potvrdit, že webové stránky MZV byly od včerejška terčem kybernetických útoků," uvedla mluvčí resortu Wernerová. "Tyto útoky ale nebyly úspěšné a neměly dopady na bezpečnost dat. Na webových stránkách jsme zaznamenali pouze chvilkové výpadky, které ale byly odstraněny nasazením dalších ochranných opatření," doplnila.

Zakladatel portálu Hlídač státu Michal Bláha dnes ČTK řekl, že web čelil DDoS útoku už ve čtvrtek a v noci na dnešek. Server v současnosti funguje hůř kvůli problémům s infrastrukturou, která má podobným útokům bránit. Bláha předpokládá, že dnes večer bude Hlídač státu opět plně funkční.

Nedostupný nebo zpomalený byl ve čtvrtek také server Programy do voleb. "Podle informací poskytovatele silný útok pokračoval i dnes, ale už se na dostupnosti webu neprojevil," napsal ČTK Štěpán Ryšavý z webu Programy do voleb.

Skupina NoName057 se v minulosti přihlásila k několika útokům v rámci Evropy. V srpnu například vyřadila z provozu stránky finského parlamentu. Své počínání hackeři zdůvodnili snahou Finska stát se členem NATO. Podobné útoky si skupina připsala také v Polsku či Norsku.

Feri míří do vězení. Obdržel výzvu k nástupu do výkonu trestu

24.05.2024 18:26 Exposlanec Dominik Feri již obdržel výzvu k nástupu do výkonu trestu, informovala agentura ČTK.…

Pavla propustili po nehodě z nemocnice, program prezidenta se nemění

24.05.2024 11:30 Prezident Petr Pavel byl dnes dopoledne propuštěn z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do…

Nemocem z povolání i loni vévodil covid, vyplývá z dat

22.05.2024 18:49 V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních…

Feri dostane výzvu k nástupu do výkonu trestu bez odkladu

22.05.2024 11:27 Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán…

Zatykač na Netanjahua je podle Fialy děsivý a absolutně nepřijatelný

20.05.2024 19:32 Návrh hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana vydat zatykač na…

SZÚ: Situace s černým kašlem se ustálila. Potvrzeno další úmrtí

20.05.2024 16:38 V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní…

Průzkum: ANO by volilo 32 procent lidí

19.05.2024 16:08 Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z…

Ženíšek je novým ministrem pro vědu ve Fialově vládě

16.05.2024 13:35 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval poslance Marka Ženíška (TOP 09) novým…

Varování před požáry prodlouženo. Platit bude až do pátku

14.05.2024 12:12 Meteorologové už v úterý prodloužili platnou výstrahu před nebezpečím požárů na většině území České…

Soud v případu vraždy v Plzni poslal obviněného do vazby

10.05.2024 17:14 Soud poslal muže, jehož policisté obvinili z úterní vraždy v Plzni, do vazby. K vraždě došlo v…

Související:

Nejnovější