Počet kybernetických incidentů se po lednovém nárůstu vrátil do průměru

Počet kybernetických incidentů se v únoru po lednovém nárůstu podle Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) vrátil do průměru. Úřad jich evidoval 13, po čtyřech měsících se stal jeden velmi významný kybernetický incident. Šlo o útok, který způsobil nedostupnost systémů ministerstva. NÚKIB o tom dnes informoval na webu. S výpadky se v únoru potýkalo ministerstvo spravedlnosti. V lednu úřad kybernetických incidentů evidoval nadprůměrných 21.

Ilustrační foto

I v únoru převážily incidenty, které hlásily takzvané povinné osoby podle zákona o kybernetické bezpečnosti. Nejčastěji evidovaným typem incidentu pak byly ty, které vyústily v nedostupnost služeb. "Nicméně vyjma jednoho DDoS útoku to byly incidenty způsobené výpadky služeb a technickými chybami," upozornil úřad. Při DDoS útoku počítače ovládané hackery velkým počtem dotazů zahltí napadený server, a tím ho vyřadí z provozu. Patří k jednomu z nejčastěji používaných typů útoků v kybernetické válce paralelní s konfliktem na Ukrajině.

DDoS útok NÚKIB pro nebývalou závažnost zařadil mezi velmi významné incidenty. "DDoS útok proti českému ministerstvu mu způsobil nedostupnost systémů kritické infrastruktury a výpadky služeb výrazně zasáhly do jeho činnosti. Odehrály se v několika vlnách, trvaly vždy v řádu hodin a dotkly se více jak milionu uživatelů," uvedl úřad.

S výpadky informačních systémů se v měsíci potýkalo ministerstvo spravedlnosti. Výpadky postihly justiční weby, nefungovaly nejen internetové stránky ministerstva, ale také například databáze soudních jednání Infosoud a Infojustice, insolvenční rejstřík, jednotlivé weby soudů ani portál verejnazaloba.cz, pod který spadají weby státních zastupitelství.

V kategorii škodlivý kód NÚKIB v únoru zaregistroval tři incidenty. Ve všech případech šlo o ransomwarové útoky (jde o škodlivý program), jeden z nich ale napadený nahlásil s více než ročním zpožděním. Ve dvou incidentech pak byla podle NÚKIB narušena bezpečnost informací, kdy se útočníci dostali na server oběti, ze kterého následně stáhli data. Poslední dva incidenty NÚKIB klasifikoval jako průnik a urážlivý obsah. V druhém případě útočníci kompromitovali e-mailovou schránku oběti a rozeslali z ní víc než 1000 zpráv se spamem.

NÚKIB varuje před TikTokem. Označil ho za bezpečnostní hrozbu

08.03.2023 19:49 Aktualizováno Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před instalací a…

Výročí ruské invaze na Ukrajinu vyvolalo novou vlnu falešných zpráv. Tvrdí…

06.03.2023 08:44 První výročí ruské invaze na Ukrajinu vyvolalo novou vlnu falešných zpráv na sociálních sítích.…

Češi recyklují stolní počítače, s mobily už je to horší

25.02.2023 13:38 Vysloužilé mobilní telefony lidé v Česku nejčastěji nechávají doma a nepoužívají je, končí jich tak…

Unikátní záběry Titaniku: Experti zveřejnili po téměř 40 letech vzácné…

16.02.2023 09:47 Americký oceánografický institut zveřejnil vzácné video potopeného Titaniku na dně Atlantského…

Twitter umožnil platícím uživatelům psát tweety o rozsahu 4000 znaků

09.02.2023 16:32 Americká internetová společnost Twitter umožnila předplatitelům své služby Twitter Blue ve…

Související:

Nejnovější