Počet kybernetických útoků na tuzemské uživatele internetu letos meziročně vzrostl přibližně o 20 procent. S útokem se již setkalo 22 procent Čechů. Mezi nejčastější typy incidentů patří kliknutí na infikovaný odkaz v mailu nebo zneužití příliš jednoduchých přihlašovacích údajů k internetovým službám. Vyplývá to ze zářijového průzkumu technologické společnosti Gordic mezi tisícovou respondentů.
Usnadňování si vyplňování údajů na internetu je mezi Čechy běžné. Zhruba 69 procent dotazovaných si něm ukládá buď všechna, nebo alespoň některá hesla k různým internetovým stránkám. Jediným důvodem je přitom neochota si hesla buďto pamatovat, či jen vyplňovat. Tento krok, který uživatelům internetu ušetří sotva pár sekund, je přitom obrovský zdroj moci pro případné virtuální útočníky.
Dalším potenciálním nebezpečím jsou veřejné Wi-Fi sítě, na které se dá připojit bez hesla či jiného ověřovacího faktoru. Takové se nejčastěji nacházejí v obchodních centrech či kavárnách a jejich připojení využívá 59 procent Čechů. Sice jde o rychlý způsob přístupu k internetu, který je navíc zdarma, údaje přihlašovaného jsou však kvůli tomu případnému útočníkovi velice snadno přístupné.
Spolu s pohybem ve virtuálním prostoru jde ruku v ruce podle průzkumu i využívání mobilního telefonu. Většina společnosti si totiž už bez něj nedokáže představit každodenní fungování, mívají v něm uloženo vše od kontaktů, přes pracovní informace, po údaje k bankovnictví. I přesto však 15 procent Čechů nepoužívá žádný zámek k odemčení obrazovky. V dnešní době se přitom jedná o standardní výbavu jednotlivých telefonů, dodává firma Gordic. Pokud má však internetový uživatel obavy, zda jeho e-mail nebo telefon nějakým způsobem unikl z databáze osobních údajů, může si to jednoduše ověřit na stránce www.HaveIBeenPwned.com. O této možnosti však ví podle průzkumu pouze devět procent dotazovaných.
Podle Národní centrály proti organizovanému zločinu se přitom závažná trestná činnost přesouvá právě do kyberprostoru a na internet. Kriminalisté evidují za loňský rok celkem 9518 trestných činů páchaných v kyberprostoru. V roce 2020 to bylo 8073 případů, zatímco v roce 2011 jich bylo zaregistrováno "pouze" 1502.
Proměnlivé bude počasí během dalšího květnového pracovního týdne, který právě začíná. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Dnešek a dny před víkendem mají být chladnější, uprostřed týdne se přechodně oteplí.
V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.
Uplynul ve čtvrtek měsíc od chvíle, co se v Praze uskutečnilo poslední rozloučení s Aničkou Slováčkovou, statečnou bojovnicí, která v pouhých 29 letech podlehla zákeřné rakovině. K jejím oporám z řad přátel patřil i Milan Peroutka. Známý zpěvák se teď rozhodl poskytnout odpověď na citlivou otázku.
Dáda Patrasová to nemá jednoduché, protože se před měsícem musela vyrovnat se smrtí milované dcery Aničky. Ztráta blízkého člena rodiny se na ní podepsala natolik, že v uplynulých dnech skončila v péči odborníků. A rodina o tom nechce moc mluvit.
I Česko mělo zastoupení na nedělní inaugurační mši papeže Lva XIV. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na sociální síti X prozradil obsah rozhovoru s novou hlavou katolické církve. Papež podle jeho slov nezapomněl na to, jaký měl být jeho aktuální program, kdyby nezemřel jeho předchůdce.
Donald Trump už několikrát dokázal, že umí vrátit úder svým kritikům, a to i v případě, že jde o slavné osobnosti. Aktuálně se ostře opřel do legendárního rockera Bruce Springsteena, který vyjádřil obavy o USA na jednom z koncertů ve Velké Británii.
Česko je národem pejskařů, čehož je důkazem i Kateřina Brožová. Tu pořádně pobouřila nová kauza jedné pražské kliniky, se kterou má ona sama jako klientka velmi neblahou zkušenost.
Ve Vatikánu proběhla v neděli inaugurační mše nového papeže Lva XIV. Svatý otec vyzval církev k jednotě. Stalo se tak před zraky tisíců věřících a také řady zahraničních politiků. Papež Lev XIV. se stal hlavou katolické církve minulý týden.
Michal David vždycky uměl zaujmout jako muzikant, ale v poslední době si získal pozornost i neuvěřitelnou proměnou. Podle dostupných informací zhubl o neuvěřitelných osmnáct kilogramů. Prvotním impulsem mělo být setkání se světovými hudebními hvězdami.
Česko už ví, kdy půjde volit nové složení Poslanecké sněmovny. Opoziční hnutí ANO vévodí i prvnímu průzkumu po vyhlášení termínu sněmovních voleb. Hlas by mu dala téměř třetina voličů. Mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. Pětiprocentní hranici se nově vzdaluje Motoristům.
Opravdu otevřený se rozhodl být Jaromír Soukup v novém mediálním projektu, kde tentokrát nepředstavuje jen své pohledy na politiku a další témata, ale otevírá i kapitoly z osobního života. Jednou takovou je nevydařený vztah s Agátou Hanychovou, matkou jeho dcery Rozárky.
Je sice polovina května, ale meteorologové avizovali, že v nejvyšších polohách českých hor může opět padat sníh. Na některých místech se dokonce udržel, potvrzují aktuální informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).