Laboratoře v sobotu v Česku potvrdily 5982 nových případů nákazy koronavirem, je to nejnižší sobotní nárůst od 6. listopadu. Před týdnem přibylo o 3100 případů více. Denní počty nových případů klesají v mezitýdenním srovnání více než 14 dní.
Postupně se snižuje také zátěž nemocnic, počet hospitalizovaných s covidem klesl pod 5000. V sobotu ministerstvo zdravotnictví evidovalo v nemocnicích 4772 nakažených, což je nejnižší počet od poloviny listopadu. Nemocnice ale nahlašují pacienty zpětně, jejich počet tak může při dalších aktualizacích stoupnout. V těžkém stavu bylo v sobotu 884 pacientů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Nižší denní nárůsty se projevují i v poklesu incidenčního čísla. Na 100.000 obyvatel připadá nyní v Česku 642 případů za posledních sedm dní, předchozí den byla incidence 671. Nejvyšší je aktuálně v Libereckém kraji a na Vysočině, kde za posledních sedm dní připadá na 100.000 obyvatel shodně 789 nakažených. Naopak nejnižší incidenční číslo má dlouhodobě Karlovarský kraj, nyní tam dosahuje hodnoty 337. K dnešku incidence klesla ve všech krajích.
Přestože v Česku epidemie v posledních týdnech zpomaluje, obavy panují ze šíření varianty omikron. Koronavirovou variantu omikron zaznamenalo podle Světové zdravotnické organizace na devět desítek zemí světa. Omikron se rychle šíří ve státech s vysokou úrovní imunity obyvatelstva, podle odborníků ale není jasné, zda to způsobuje schopnost viru obejít imunitu, jeho vyšší přenosnost nebo kombinace obojího. Počet případů nákazy omikronem se v oblastech s komunitním přenosem zdvojnásobuje během 1,5 dne až tří dní, sdělila podle agentury Reuters organizace.
V Česku byla zatím potvrzena asi desítka případů varianty omikron, členové Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) kolem epidemiologa Petra Smejkala tento týden upozornili na to, že i přes malý počet prokázaných případů se nakažlivější varianta omikron v Česku šíří komunitně a skutečných případů jsou spíše stovky.
Laboratoře podle průběžných údajů v sobotu prověřily na přítomnost nového koronaviru téměř 55.800 vzorků. O týden dříve provedly přes 69.600 testů. Pozitivní výsledek vyšel tuto sobotu u 26,92 procenta lidí, kteří se nechali otestovat s příznaky nemoci, před týdnem to bylo 31,12 procenta. U nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních 5,81 procenta vzorků, což představuje v mezitýdenním srovnání pokles o 2,5 procentního bodu. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, klesl podíl pozitivních vzorků jen mírně na 12,28 procenta.
Od začátku epidemie loni v březnu se novým typem koronaviru v Česku prokazatelně nakazilo 2,4 milionu lidí, z nich 35.223 zemřelo.
Počasí v Česku slibuje do konce týdne zajímavou situaci, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle meteorologů je pravděpodobné, že bude sněžit. Dokonce i v nížinách.
První ryze prosincový týden začal s výstrahou na hrozící ledovku, která zůstane v platnosti i po většinu úterního dne. Meteorologové už ale naznačili, jak bude i v dalším průběhu týdne. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mají teploty odpovídat začátku posledního kalendářního měsíce.
Největší změny zpravidla nastávají na Nový rok, ale Pražská integrovaná doprava je načasovala o měsíc dříve. Zásadní změny nastaly od neděle 1. prosince u spojů mezi hlavním městem a okolím. Novinky jsou to všelijaké, cestující si musí zvykat na linky úplně nové či jedoucí pod novými čísly nebo na jiné autobusy.
Vzhledem k aktuální geopolitické situaci, válce na Ukrajině a zvýšenému napětí v oblasti Baltského moře věnují země severní Evropy, především pobaltské státy a jejich skandinávští sousedé, stále větší pozornost přípravám svých občanů na případnou krizi či válku.
Bývalý generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se v nedávném rozhovoru vyjádřil k aktuálnímu konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, přičemž zdůraznil, že by bylo přijatelné, kdyby Ukrajina dočasně přenechala části svého území Rusku jako součást snahy o ukončení války.
Nedávné útoky na podmořské komunikační kabely v Evropě představují podle NATO "nejzávažnější hrozbu" pro západní infrastrukturu. Podle Jamese Appathuraie, úřadujícího asistenta generálního tajemníka NATO pro inovace a hybridní a kybernetické hrozby, jde o součást rozsáhlé kampaně hybridního a kybernetického rušení ze strany Ruska, které postupně nabývá na intenzitě.
Donald Trump, budoucí prezident Spojených států, vyvolal vlnu kontroverze svým prohlášením, že uvalí 100% cla na země BRICS, pokud se pokusí vytvořit novou měnu. Uvedl to server CNN.
Prezident Evropské rady António Costa a šéfka zahraniční politiky EU Kaja Kallasová dnes ráno dorazili do Kyjeva. Jejich návštěva symbolizuje pevnou podporu Ukrajině ze strany Evropské unie, a to v době, kdy se blíží nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu. Uvedl to server The Guardian.