NATO už dávno počítá s finským a švédským územím při vojenském plánování svého posunu na Východ. Podle ruské agentury TASS to dnes řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, poté co švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová podepsala žádost své země o vstup do aliance. Učinit stejný krok hodlá i Finsko.
"Jak Finsko, tak Švédsko a další neutrální země se již řadu let účastní vojenských cvičení NATO a s jejich územím NATO při vojenském plánování posunu na Východ počítá. Tudíž v tomto smyslu už asi velký rozdíl není," prohlásil šéf ruské diplomacie.
Rusko opakovaně varuje před "následky" rozšiřování aliance. Ruský prezident Vladimir Putin nicméně v pondělí řekl, že s Finskem ani Švédskem nemá problém a ani jejich vstup do NATO by Moskva nevnímala sám o sobě jako bezprostřední hrozbu. Rusko by ale podle Kremlu muselo reagovat, pokud by aliance chtěla do těchto zemí rozšiřovat vojenskou infrastrukturu.
Finsko a Švédsko dávají najevo změnu svého dlouholetého postoje a zájem o členství v Severoatlantické alianci v důsledku napadení Ukrajiny Ruskem. "Jedinou zemí, která ohrožuje evropskou bezpečnost a otevřeně vede útočnou válku, je Rusko," charakterizovala v pondělí finská premiérka Sanna Marinová bezpečnostní obavy své země a tím důvody, jež vedou Helsinky k rozhodnutí vstoupit do aliance.
Podle Lavrova ovšem Moskva nevidí důvod, proč by se Finsko a Švédsko měly bát o svou bezpečnost. "V jejich rozhodnutí, které zřejmě bylo aktivně podporováno Washingtonem, proto vidíme jen geopolitický tah. Opět v kontextu zadržování Ruska, v kontextu realizace záměru NATO rozšířit své akce na arktický region," řekl ruský ministr.
Čeští vládní politici rozhodnutí obou severských zemí požádat o členství v Severoatlantické alianci podporují, v pondělí se tak vyjádřil premiér Petr Fiala (ODS).
Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) je zájem Finska a Švédska o členství v NATO důsledkem politiky Vladimira Putina.
"Jeho výhrůžky jsou tedy ve svém důsledku jen obavou, že už nebude možná žádná podoba finlandizace. Každá země si má o svém osudu rozhodovat sama. To musíme diktátora donutit pochopit," uvedla na twitteru.
Bývalý princ Andrew se vzdává další nemovitosti, kterou měl v pronájmu od královské rodiny. Upozornila na to BBC. Jde o budovu nacházející se v blízkosti jeho někdejšího sídla, které syn zesnulé královny Alžběty II. kontroverzně prodal již před více než dvaceti lety.
Meteorologická zima je už několik dní minulostí. Pokud máte dojem, že byla chladná a bohatá na srážky, odborníci vás vyvedou z omylu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla nadprůměrně teplá a srážkově chudá.
Bývalá britská modelka Katie Price se podle prohlášení svého manžela Leeho Andrewse plánuje tento víkend vrátit do Dubaje. Její návrat do Spojených arabských emirátů se má uskutečnit i přes pokračující raketové útoky, vojenské operace a rozsáhlý chaos v letecké dopravě. Lety do oblasti jsou od minulého týdne hromadně rušeny kvůli úderům íránských raket a dronů, které zasáhly i klíčová místa v Dubaji.
Modelka a zakladatelka kosmetické značky Rhode Hailey Bieber otevřeně promluvila o své cestě k mateřství. V podcastu SHE MD devětadvacetiletá hvězda prozradila, že jí byla ještě před početím diagnostikována vrozená vada dělohy, která s sebou nese značná rizika. Hailey přiznala, že otěhotnění bylo pro ni i její lékařku velkým překvapením.
Policie již ve středu překvalifikovala případ násilného činu na Lounsku. Vážně zraněné dítě totiž podlehlo svým zraněním v nemocnici. Kriminalisté proto zahájili úkony trestního řízení pro podezření z vraždy.
Až na konci ledna konečně dospěl k rozsudku táhnoucí se spor mezi bývalými manželi Taťánou Kuchařovou a Ondřejem Brzobohatým. Od první chvíle ale nebylo jasné, že tím celá kauza skončí. Podle nejnovějších informací to naopak vypadá, že bude pokračovat.
Prezident Petr Pavel je od pondělí zpátky v pracovním režimu, v úterý dokonce přednesl projev v Poslanecké sněmovně. V minulém týdnu si však od povinností odpočinul, protože byl i s manželkou Evou na lyžích. První dáma teď ukázala fotografie ze soukromé zahraniční cesty.
Velmi smutná zpráva se ve středu objevila na instagramovém profilu jedné z nejznámějších českých zpěvaček. Monika Absolonová oznámila fanouškům, že přišla o milovaného pejska, který stál věrně po jejím boku přes třináct let.
Vážnou událostí se od úterního večera zabývají kriminalisté ze severu Čech. Na Lounsku se stal násilný čin, po němž zůstalo vážně zraněné dítě. Jedna osoba byla zadržena. Bližší informace k případu zatím nejsou k dispozici.
Policie v úterý odpoledne zasahovala na ministerstvu životního prostředí. Panovaly obavy, že podezřelý balíček, který na úřad dorazil, může obsahovat nebezpečný předmět. To se naštěstí nepotvrdilo. Šlo totiž o ptačí budku.
Českou hudební obec zasáhla v minulém týdnu smutná zpráva. Ve věku 66 let zemřel někdejší člen legendární kapely Olympic Jiří Valenta. Podle dostupných informací spáchal sebevraždu. Nejasnosti v posledních dnech panují kolem smutečního obřadu.
Katie Price v exkluzivním rozhovoru pro deník The Sun poprvé promluvila o svém nedávném sňatku s podnikatelem Lee Andrewsem. Sedmačtyřicetiletá hvězda trvá na tom, že její nový manžel není žádný podvodník, přestože se kolem jeho minulosti a financí objevila řada pochybností. Pár se vzal v Dubaji v lednu 2026, pouhých deset dní po svém prvním seznámení.