Lavrovův náměstek tvrdí, že hovořil s americkou velvyslankyní o jaderné dohodě

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov minulý týden hovořil s novou americkou velvyslankyní v Moskvě Lynne Tracyovou o jaderné dohodě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů. S odvoláním na Rjabkova o tom dnes informují tiskové agentury. Náměstek šéfa ruské diplomacie detaily ke schůzce nesdělil, ale tvrdil, že Rusko dodržuje limity odpalovacích zařízení a hlavic.

Sergej Lavrov

Severoatlantická aliance před několika dny vyzvala Moskvu, aby dodržovala své závazky plynoucí z dohody Nový START. Rusko by podle NATO mělo především umožnit inspekce na svém území. "Těžko si představit, jak důstojníci amerických ozbrojených sil kontrolují vojenské objekty Ruské federace," řekl dnes Rjabkov novinářům. Podle agentury TASS přitom označil Spojené státy za jednu ze stran konfliktu na Ukrajině.

Ten rozpoutalo loni na konci února Rusko svou invazí do sousední země. USA, podobně jako další západní státy, napadenou zemi podporují kromě humanitární pomoci také dodávkami zbraní, aby se Ukrajina mohla vůči agresorovi bránit. Moskva na tuto pomoc Kyjevu reaguje prohlášeními, že západní země se tak přímo zapojují do války.

Washington už na konci loňského roku obvinil Rusko, že své závazky plynoucí z dohody Nový START nedodržuje, když odmítá americkým vyslancům dovolit provádět inspekce na svém území. Rjabkov tehdy uvedl, že současný stav rusko-amerických vztahů neumožňuje nové setkání ohledně jaderné dohody. Dnes tvrdil, že Rusko dodržuje ustanovení týkající se početních limitů odpalovacích zařízení a hlavic. Podle agentury Reuters řekl, že nebylo stanoveno žádné datum nových rozhovorů o dohodě.

Nový START má kořeny na začátku 90. let minulého století, kdy první dohodu START podepsali prezidenti USA a Sovětského svazu George Bush starší a Michail Gorbačov. Dohodu Nový START pak v dubnu 2010 v Praze uzavřeli Barack Obama a Dmitrij Medveděv. O prodloužení úmluvy, která má zatím platit do roku 2026, a o jejím případném rozšíření měli zástupci Moskvy a Washingtonu jednat už dříve, Rusko však jednání odložilo, aniž navrhlo nový termín.

Ukrajina odrazila za uplynulý den 79 útoků ruských invazních sil

24.03.2023 21:57 Aktualizováno Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí…

Francie zakázala TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném…

24.03.2023 20:36 Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech…

Při protestech ve Francii bylo zraněno 441 policistů, demonstranti…

24.03.2023 20:27 Aktualizováno Při protestech proti francouzské důchodové reformě zadržela policie ve čtvrtek a v noci na dnešek…

Trump napsal, že jeho obvinění by provázela smrt a zkáza

24.03.2023 19:15 Bývalý americký prezident Donald Trump dnes na své sociální síti varoval, že jeho trestní obvinění…

Macron a von der Leyenová podniknou v dubnu cestu do Číny

24.03.2023 19:02 Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová pojede v prvním dubnovém týdnu s francouzským…

Ukrajina by chtěla zahájit ještě letos jednání o vstupu do EU

24.03.2023 17:49 Ukrajina by chtěla podle náměstka ukrajinského ministra zahraničí Jevhena Perebyjnise zahájit…

USA zavádějí další sankce proti Bělorusku, cílí i na Lukašenka

24.03.2023 17:05 Spojené státy dnes uvalily další sankce na běloruské státní podniky a vládní činitele. Terčem…

Muž na letišti u Kolína nad Rýnem najel do lidí, zranění jsou lehká

24.03.2023 17:03 Aktualizováno V parkovacím domě na letišti Kolín nad Rýnem/Bonn na západě Německa dnes dopoledne cíleně najížděl…

Kolem Země těsně proletí stometrový asteroid

24.03.2023 15:10 Kolem Země proletí v těchto dnech asteroid o velikost 40 až 100 metrů a nejblíže Zemi bude v sobotu…

Karel III. na žádost Macrona odkládá svou cestu do Francie

24.03.2023 12:36 Návštěva britského krále Karla III. ve Francii se kvůli protestům proti reformě francouzského…

Související:

Nejnovější