Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Brno doporučuje očkování těhotným i kojícím ženám a také těm, které plánují těhotenství. ČTK to dnes řekli mluvčí nemocnice Veronika Plachá a primář oddělení Lukáš Hruban.
Nemocnice má v průměru deset porodů za den, přičemž jedna až dvě ženy jsou nakažené. Zhruba polovina nemá příznaky nákazy, polovina je vykazuje a malé procento má těžší průběh. Podle Hrubana ale situaci nelze podceňovat s ohledem na možná rizika jak pro matku, tak pro dítě. Hrozí například předčasný porod.
Nemocnice uvádí, že se lze očkovat v jakémkoliv týdnu těhotenství a očkovat se mohou i kojící ženy, protože se protilátky dostávají do mléka, což může být prospěšné pro kojené dítě. Nemocnice tak doporučuje očkování ženám plánujícím těhotenství, dosud neexistují důkazy, že by měla vakcína vliv na plodnost. Doporučuje se také očkování u žen, které podstupují léčbu neplodnosti.
Z průměrných deseti porodů denně jsou pozitivní testy u jedné až dvou žen. Hruban uvedl, že asi dvě třetiny žen nejsou očkované a třetina očkovaná je. "Doporučujeme očkování, protože je to nejefektivnější ochrana. Covid způsobuje komplikace v graviditě, která může postihnout matku i dítě. Je komplex věcí, které to může spustit. Od předčasného porodu, kdy se narodí novorozenec s hmotností 1500 gramů a musí být na přístrojích, až po porod mrtvého dítěte," uvedl Hruban. Za období necelého měsíce nemocnice eviduje v souvislosti s covidem úmrtí jedné těhotné ženy.
Podle Hrubana je ale zhruba polovina těhotných bez příznaků a druhá polovina má příznaky běžné virózy. "Je malé procento těch, které mají závažnější potíže vyžadující nějaký další postup, další terapie a mimořádnou péči," řekl Hruban. Dodal, že s ohledem na malá čísla v brněnské nemocnici nelze dělat statistiku faktorů, které těžší průběh ovlivňují. "Z dat velkých národních registrů, která jsou k dispozici, je ale samozřejmě vyšší pravděpodobnost těžšího průběhu u žen, které mají rizikový faktor jako například věk, obezitu nebo další nemoci jako třeba cukrovka nebo hypertenze," vyjmenoval Hruban. Pokud se podle něj těhotné ženy odmítnou očkovat, měly by se chránit izolací a omezit všechny kontakty, které se nemusí uskutečnit.
Do předvolební atmosféry se chystá vstoupit i prezident Petr Pavel. Hlava státu má vystoupit s televizním projevem a ujistit občany, že není důvod se obávat manipulace sněmovních voleb, které vyvrcholí během prvního říjnového víkendu.
Celý svět zasáhla v úterý zpráva o úmrtí legendárního amerického herce Roberta Redforda. Česko není výjimkou. Důkazem je i změna v programu, ke které přistoupila Česká televize. Na druhém kanálu dnes uvede dva filmy s Redfordem.
Policie od noci z pondělí na úterý pátrá po dvojici cizinců, kteří utekli ze zařízení určeného k jejich zajištění. Třetí uprchlou osobu se již podařilo zajistit. Incident je předmětem vyšetřování.
Britská královna Camilla se nezúčastní úterního pohřbu vévodkyně z Kentu Katharine, uvedl Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC. Vévodkyně zemřela minulý týden ve čtvrtek ve věku 92 let.
Světovou kinematografii v úterý zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 89 let zemřel slavný americký herec a režisér Robert Redford. Informoval o tom americký deník New York Times.
Princ Harry v pondělí oslavil 41. narozeniny, ale nebylo to s velkou pompou. Kdo čekal, že po jeho setkání s britským králem Karlem III. přibude narozeninových přání, ten se mýlil. O jediná veřejně dostupná slova se postarala vévodkyně Meghan, ale lidé by si uměli představit obsáhlejší blahopřání.
Dva týdny meteorologického podzimu jsou minulostí, ale v následujících dnech se očekává návrat letních teplot. Nástup podzimního počasí je navzdory tomu nevyhnutelný. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Podzimní televizní sezóna je již v plném proudu, přičemž televizní diváci již dlouho před jejím začátkem věděli, že tentokrát bude bez StarDance na obrazovkách. Hvězdy ale tančit budou a lidé stále ještě mají šanci je vidět na vlastní oči.
Z televize je Lucie Borhyová zvyklá na náležitou péči stylistů, ale občas se musí obléknout i ona sama. Nemoderuje totiž jenom Televizní noviny na Nově, ale i nejrůznější společenské akce. Na jedné takové v uplynulých dnech oslnila v krásných žlutých šatech.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i o letních prázdninách. Prvního potomka v srpnu přivedla na svět sympatická herečka Veronika Khek Kubařová. Od radostného oznámení se její fanoušci těšili na další zprávy. Dočkali se až o uplynulém víkendu.
O víkendu se do Česka podle ČHMÚ.cz vrátí letní teploty, které budou atakovat tropickou třicítku.
Karel III. se sešel s vévodkyní Sophií krátce před setkáním s princem Harrym. Králův nejmladší syn princ Harry se včera v jeho domě Clarence House zúčastnil soukromého čaje, což bylo jejich první setkání tváří v tvář od února 2024. Harry, kterému je 40 let, přiletěl ve pondělí do Velké Británie na čtyřdenní návštěvu.